Od jutra wzrastają rachunki za energię elektryczną

15:39

31 grudnia 2016

Informacyjna Agencja Radiowa

Od jutra będziemy więcej płacić za energię elektryczną. Opłaty dla gospodarstw domowych wzrastają od 1,5 do niespełna 4 procent.
Jest to związane ze wzrostem stawek dystrybucyjnych – średnio o 5,6 procent. Stanowią one mniej więcej połowę rachunku. Druga część to opłaty za sam towar – za prąd, te spadają.
Urząd Regulacji Energetyki informował, że średnio dla odbiorców czterech sprzedawców z urzędu spadek cen w obrocie wynosi 4,6 %.
Beata Wereszczyńska-Dembska z URE powiedziała, że na rachunku nie dostrzeżemy tych spadków.

Różnie będą wyglądały rachunki, w zależności od grupy taryfowej. Najwięcej gospodarstwa domowych ma grupę G11. „Rachunek za energię 3-osobowej rodziny, która w ciągu roku zużywa średnio 1770 kilowatogodzin, wzrośnie mniej więcej od 1,5 do blisko 4 procent” – powiedziała Beata Wereszczyńska-Dembska.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku rachunków dla gospodarstw domowych należących do grupy G12, w których średnioroczne zużycie energii elektrycznej dla 3-osobowej rodziny wynosi ponad 3 300 kilowatogodzin. W tym przypadku, w zależności od regionu, rachunki dla części odbiorców mogą spaść nieco – ponad 2 procent, ale dla części wzrosnąć do niecałych 2 procent.
URE taryfy na energię elektryczną na 2017 rok zatwierdził w połowie grudnia. Obowiązują od 1 stycznia do 31 grudnia przyszłego roku.

Jedna myśl na temat “Od jutra wzrastają rachunki za energię elektryczną”

  1. Nie cieszą się z pewnością ci, którzy dali się namówić na zmianę dostawcy prądu i podpisali wspaniałą umowę terminową – wyjdą najgorzej bo nie dość, że ominie ich spadek cen taryfowych energii (czyli będą płacić więcej niż wszyscy) – to jeszcze wzrosną im opłaty za przesył energii.

Dodaj komentarz