Połączenie miasta i gminy

15:06

10 października 2012

Przemysław Kobus

Dziennikarz, prowadzący programy publicystyczne

Czy połączenie miasta i gminy Zielona Góra do 2015 roku jest możliwe? Kto jest przeciw, kto za i jakie są argumenty? Sporo pytań i szansa na wyjaśnienie wielu problemów związanych z procesem integracji dwóch jednostek samorządu terytorialnego.

Dziś w Zielonej Górze (początek o godz. 16.00 na UZ) duże spotkanie z radnymi miasta i gminy, urzędnikami i zainteresowanymi, które rozpoczyna proces przekonania nieprzekonanych do połączenia.

W Radiu Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki nie chciał zdradzać zbyt wielu szczegółów ze swojego popołudniowego wystąpienia. Jak mówił, najpierw winni usłyszeć je najbardziej zainteresowani, a więc uczestnicy spotkania. Dodał jednak, że czas skończyć tylko rozmowy, a zacząć działać.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/10/10-kubicki-laczenie-1.mp3|titles=J. Kubicki ]

Perspektywa połączenia w 2 – 3 lata wg Kubickiego jest wciąż realna.

[audio:http://www.zachod.pl/wp-content/uploads/2012/10/10-kubicki-laczenie-2.mp3|titles=J. Kubicki ]

Do tematu łączenia miasta i gminy wracamy również w „Miejskich Sprawach” na antenie Radia Zielona Góra już o 17.30.

 

8 myśli na temat “Połączenie miasta i gminy”

  1. ile to mozna ciagnac ? przylaczyc i tyle, korzysc dla wszystkich.

  2. Rozumię,że jesteś za najszybszą likwidacją szkół,przedszkoli,świetlic w gminie?

  3. w mieście będzie łatwiejszy dostęp do nauczycieli uczących poprawności języka polskiego

  4. Ale jesteście śmieszni co na tym skorzystają mieszkańcy gminy. Większość miejscowości gminnych, które zostaną włączone poza Nowym Kisielinem (gdzie powstaje park technologiczny) to miejscowości sypialne z 99% udziałem domków jednorodzinnych. Podatki za nieruchomości dla ich właścicieli skoczą co najmniej trzykrotnie a w zamian otrzymają oni status mieszkańców Zielonej Góry (której mieszkańcami już de facto już są bo większość pracuje i uczy się w ZG) tym samym Autobusy będą do nich jeździć po mieście (tańsze bilety) no i uzyskają możliwość wyboru prezydenta miasta w całej reszcie zostaną olani przez miasto.

  5. „…w zamian otrzymają oni status mieszkańców Zielonej Góry (której mieszkańcami już de facto już są bo większość pracuje i uczy się w ZG)…”

    Kukułka. Pasożyt lęgowy (jedyny w Europie Środkowej) podrzucający jaja do cudzych gniazd. Jednak nie każda niechciana adopcja kończy się udanym wychowaniem kukułczego pisklęcia. Wynika to ze zbyt dużych różnic w zapotrzebowaniu pokarmowym obu gatunków. Czasem nie wystarczy nawet umieszczenie jaja we właściwym gnieździe. Inną obroną przed oszustwem kukułki jest bowiem rozpoznanie różnic pomiędzy jajami. W takim przypadku wyrzucają niechciane jajo.

  6. Jeśli się połączy to ja będę jadł fotel:) Już widzę jak się łączy na pewno mieszkańcy będą przeciwni połączeniu gminy z miastem

Dodaj komentarz