19. miejsce Gorzowa w rankingu Politechniki Warszawskiej. Zestawienie przygotowano pod kątem zrównoważonego rozwoju

16:05

9 listopada 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Eksperci z Politechniki Warszawskiej stworzyli ranking samorządów pod względem zrównoważonego rozwoju.

Gorzowski magistrat chwali się, że w województwie lubuskim nasze miasto wygrywa, a w skali kraju zajmujemy 19 miejsce. Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców czy saldo migracji. Wyniki rankingu skomentował dziś prezydent Jacek Wójcicki:

Prezydent dodaje, że wpływ na awans w rankingu Politechniki Warszawskiej mają środki unijne i realizowane w mieście inwestycje.

Dodajmy, że w październiku dwutygodnik „Wspólnota” opublikował ranking miast wojewódzkich pod względem wydatków inwestycyjnych samorządów. Gorzów znalazł się w nim na szarym końcu. Z kolei w sierpniu „Wspólnota” publikowała ranking dotyczący zamożności samorządów według kryterium dochodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca za rok 2016. Tam też byliśmy ostatni.

7 myśli na temat “19. miejsce Gorzowa w rankingu Politechniki Warszawskiej. Zestawienie przygotowano pod kątem zrównoważonego rozwoju”

  1. Szary koniec w zamożności i sile nabywczej. Gdyby nie duża część pracująca za zachodnią granicą i wydająca w GW, to bylibyśmy dużą wsią z tramwajami. (a przepraszam – już nawet bez)

  2. kluczowym słowem jest „Zrównoważony”. Jest to taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń. Ci goście z polibudy warszawskiej chyba nigdy GW nie widzieli.

  3. I to rozumiem, brawo tak dalej, tylko malkontenci narzekają.

  4. Przeciez to nie jest ranking jakosci zycia
    Tylko skali wzrostu wydatkow na naprawe a duzo mamy do reperacji infrastruktury w miescie.

  5. Co tak dalej, Gorzówek jest na ostatnim miejscu pod względem inwestycji i zamożności, więc nie ma z czego się cieszyć.

  6. ale pod względem mieszkaniowym (taniości zakupu i najmu) mieszkań jesteśmy najlepsi

  7. Jeśli w rankingu jesteśmy trochę wyżej , to i tak tylko i wyłącznie dzięki P. Rafalskiej , która wiele zdziałała dla naszego miasta . To nie jest zasługa rządzącego

Dodaj komentarz