Archeolodzy badają zgliszcza z katedralnej wieży

17:00

3 października 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Na terenie gorzowskiego oddziału firmy Eneris Surowce archeolodzy z Muzeum Lubuskiego przeglądają odpady pochodzące z uprzątania spalonej wieży Katedry.

Naukowcy sprawdzają najpierw wysypaną zawartość kontenerów za pomocą wykrywaczy metali, a później ręcznie przeglądają przywiezione odpady fragment po fragmencie. Mówi rzecznik prasowy Eneris Surowce, Bartosz Lewicki:

Już w ciągu pierwszych godzin archeolodzy odkryli m.in. stare, ręcznie wytwarzane gwoździe, fragmenty ceramiki, przedwojenne ulotki czy monetę z 1777 roku. Mówi Stanisław Sinkowski, kierownik działu archeologii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie:

Archeolodzy z gorzowskiego muzeum zapowiadają, że przed nimi kilka dni wytężonej pracy. Artefakty, które uda im się znaleźć, trafią na specjalną wystawę, która zostanie umieszczona w wyremontowanej, katedralnej wieży.

2 myśli na temat “Archeolodzy badają zgliszcza z katedralnej wieży”

  1. Proponuję taka kolejność: -ustalenie winnego pożaru, – remont , – wystawa

  2. Kolejność podobno była taka: najpierw proboszcz ogłosił na mszy, że szuka elektryka do zrobienia za „bóg zapłać” naprawy elektryki. Następnie „elektryk z łapanki” coś tam pogrzebał w elektryce, a następnie – kilka godzin po naprawie – spłoneło pół katedralnej wieży.

    Czy między tymi zdarzeniami, a spłonięciem wieży katedralnej jest związek przyczynowy – podobno wyjaśnia to prokuratura.

    I nic tu do rzeczy nie ma piorun, który miał uderzyć w wieżę kilka dni wcześniej. Kilka dni to za duży odstęp czasowy żeby doszukiwać się bezpośredniego związku przyczynowego między uderzeniem pioruna, a pożarem wieży – chyba, że komuś bardzo zależy na tym, aby osoby odpowiedzialne za pożar katedry uniknęły pociągnięcia do odpowiedzialności.

Dodaj komentarz