Co słychać na gorzowskich osiedlach? Odwiedzamy Zakanale

12:08

7 stycznia 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

W ramach naszego cyklu o gorzowskich osiedlach, dziś odwiedzamy Zakanale.

Tę dzielnicę śmiało można nazwać „sypialnią” Gorzowa. Położona jest ona w południowej części miasta. Charakteryzuje ją głównie zabudowa jednorodzinna, choć przy kilku ulicach znajdują się kamienice, a na ulicy Zbąszyńskiej od 2011 roku służy mieszkańcom blok komunalny. Na Zakanalu jest o wiele spokojniej niż w innych obszarach Gorzowa, co podkreślają sami mieszkańcy:

Główne ulice dzielnicy to Kobylogórska, Koniawska, Kasprzaka i Strażacka. W 2014 roku dobiegł końca pierwszy etap remontu ulicy Kobylogórskiej. Drugi etap od tamtego czasu czeka na realizację, ale magistrat zapowiedział już dokończenie inwestycji w roku bieżącym. O szczegółach wiceprezydent Artur Radziński:

Zakanale od pozostałej części miasta oddziela Kanał Ulgi. Wielu mieszkańców tej części miasta przez długie lata zmagało się z podtopieniami wynikającymi z wysokiego stanu Warty. W 2015 roku Urząd Marszałkowski poinformował o przebudowie Kanału Siedlickiego. Inwestycja kosztowała blisko 14 milionów złotych i znacznie zwiększyła bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców Zakanala. W dodatku gorzowski magistrat na bieżąco monitoruje Kanał Ulgi, o czym przypomina Ewa Sadowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta:

Na terenie Zakanala znajdują się siedziby zakładów przemysłowych i kilka salonów samochodowych. Mieści się tu Szkoła Podstawowa numer 4 oraz Zespół Szkół Ogrodniczych. Na ulicy Strażackiej znajduje się siedziba Koła Gorzowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które wspiera osoby bezdomne.

Wspomniany już wcześniej spokój i mały ruch samochodowy to największe zalety Zakanala zdaniem mieszkańców:

W tym roku władze miasta zaplanowały na Zakanalu kilka inwestycji. Największą będzie remont ulicy Małorolnych, która jest w złym stanie. Mówi wiceprezydent Artur Radziński:

Miasto przymierza się również do odwodnienia skrzyżowania ulicy Wągrowieckiej i Inowrocławskiej. To zadanie będzie kosztować około 50 tysięcy złotych.

A co zdaniem mieszkańców Zakanala przeszkadza w tej części miasta najbardziej? To głównie sprawy przyziemne – zły stan dróg i chodników, mała liczba sklepów czy brak apteki. By kupić leki, mieszkańcy Zakanala muszą udać się do miasta, a ich zdaniem, połączeń autobusowych jest tu zbyt mało:

Co na to magistrat? Zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego, Marek Świst, przypomina, że w ostatnim czasie uruchomiona została linia 134, która łączy Zakanale ze szpitalem przy ulicy Dekerta. Dodatkowych połączeń miasto nie zamierza wprowadzać, bo obłożenie na liniach kursujących z Zakanala nie jest duże:

Za tydzień odwiedzimy kolejne osiedle. Jeśli macie sugestie, pytania, sprawy do wyjaśnienia dotyczące poszczególnych dzielnic, piszcie – będziemy interweniować . Nasz adres: serwis@radiogorzow.pl

/var/www/wordpress/wp content/blogs.dir/7/files/2017/01/zakanale fot. filip praski 2

/var/www/wordpress/wp content/blogs.dir/7/files/2017/01/zakanale fot. filip praski 3

/var/www/wordpress/wp content/blogs.dir/7/files/2017/01/zakanale fot. filip praski 4

8 myśli na temat “Co słychać na gorzowskich osiedlach? Odwiedzamy Zakanale”

 1. „Charakteryzuje ją zabudowa wielorodzinna,choć przy kilku ulicach znajdują się kamienice” ???,

 2. Mały ruch na Kasprzaka? Dobre. Zakanale jest odcięte od świata z powodu odcięcia zakanala jednym głownym mostem. Tamte są obwodnice ciezko i daleko nimi sie przeprawiac.
  W godzinach szczytu Fabryczna jest zapchana most i rondo przy Nova.
  Potrzebny most od garbary do fabrycznej i drogą do ronda z kasprzaka. Ale juz tam postawili rondo św jerzego i będą rewitalizować zamiast zrobić droge i most ktora tchnie zycie w zawarcie a tym samym zakanale. Jakies auchan moze by powstal albo leroy merlin a tak?

 3. Gorzów to będzie jedna wielka sypialnia. 100tysięcznik. I brz wielkopolski sam Gorzów ana koncu zmienią na Gorzówek bo na wsi wiadomo swieze powietrze zielono itd I beda wszyscy spac sami emeryci.

 4. „Zakanale jest odcięte od świata z powodu odcięcia zakanala”. :)
  Genialne!

 5. poprawiłem 3 posty wyżej.
  to taka moja uwaga nie wiem czy się z nią wszyscy zgadzają
  że jak by był most w tym miejscu to by Zawarcie dostało kopa do przodu.
  Próbuje sobie wyobrazić jakby to były gdyby tam był drugi most.
  Z uwagi że jestem przyzwyczajony do tego pierwszego, to tego nie widzę.
  Ale faktem jest że Spichrzowa i Fabryczna są zapchane i blokują most staromiejski.
  A jak zablokowany most – to jakie centrum handlowe tam powstanie – żadne już.
  Że askana i nova chcą powiększyć się to niedobrze – podobnie jak niedobrze jak się molochy powiększają (TPV, faurecie, bama) bo musi być jak najwięcej podmiotów i konkurencja między nimi.
  Nie tylko lidl i biedronka.

Dodaj komentarz