G. Musiałowicz: Miasto nie powinno lekceważyć wskazań czujników jakości powietrza

11:14

11 stycznia 2018

Iwona Krawczyk

Radny Grzegorz Musiałowicz rozczarowany działaniami władz Gorzowa dotyczącymi poprawy jakości powietrza. Od kilku miesięcy, dzięki także jego zabiegom,  w Gorzowie działają czujniki zanieczyszczeń powietrza. Zdarza się, że ich odczyty są alarmujące. Urząd Miasta nie tylko nie wziął ich zamontowania na siebie, dodatkowo bagatelizuje przekazywane przez sensory wyniki- uważa radny Ludzi dla Miasta.

Magistrat tłumaczył jakiś czas temu, że niepokojącymi danymi o przekroczeniach norm zanieczyszczeń przekazywanymi przez czujniki Airly nie powinniśmy się przejmować, bo stacje nie mają akredytacji. Mają ją tylko dwie stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: przy ulicy Kosynierów Gdyńskich oraz przy ulicy Piłsudskiego. Takie stanowisko magistratu rozczarowuje Grzegorza Musiałowicza:

Zdaniem Grzegorza Musiałowicza program Kawka ograniczył problem zanieczyszczenia powietrza, ale go nie rozwiązał.

5 myśli na temat “G. Musiałowicz: Miasto nie powinno lekceważyć wskazań czujników jakości powietrza”

  1. Miasto czyli kto? Specjaliści z dorobkiem naukowym i praktycznym w w/w dziedzinach nawet jak są w UM to nie mają nic do powiedzenia. Liczy się folklor z fejsbuka – i to na tej podstawie są podejmowane decyzje razem z radnymi z przypadku, którzy załatwiają tylko to co chcą a nie to co trzeba.

  2. Walkę z zanieczyszczeniem powietrza zacząłbym od eliminacji kopcących gratów jeżdżących po ulicach. Wiele, szczególnie dizle to kopcące parowozy. Niby są przeglądy, ale to wszystko pic na wodę.

  3. wystąpiłem do gazowni o podłączenie do mojej posesji gazu do celów grzewczych , brakuje 150 m rury , i co ??? gazownia w FG nie jest zainteresowana podłączeniem 150 m dla 8 gospodarstw

  4. Generalnie najczystsze powietrze jest na wsi z dala od miasta. Co najwyżej może śmierdzieć tam gnojowicą, albo w lesie – tam jest już powietrze luksusowe. Mieszkając w mieście po za licznymi atutami są także minusy, do których należy zanieczyszczenie powietrza. Na zanieczyszczenie powietrza składa się wiele czynników min., a to koncentracja zabudowy uniemożliwiająca właściwą cyrkulację, a to zbyt duży ruch samochodowy, jak też fakt, że istoty człekokształtne są stałocieplne i w celu prawidłowego funkcjonowania muszą zapewnić sobie stałą dość wysoką temperaturę. Ludzie spalają w tym celu min. paliwa kopalne jak gaz, ropę, czy węgiel. Osobniki niezamożne w celu przetrwania okresu zimowego spopielają wszelkiego rodzaju odpady zamieniając je na życiodajne ciepło. Tak więc p. Musiałowicz większość osobników ma w d….pie owe czujniki gdyż mają w perspektywie krótkoterminowej albo przetrwać zimę i dotrwać do wiosny albo ulec nieodwracalnej hibernacji.

  5. Odnosząc się do Gorzowianina? zwracam uwagę, że pomimo tego, że mieszkamy w mieście mamy prawo do życia w otoczeniu nie mającym negatywnego wpływu na nasze zdrowie. A po za tym należy zwrócić uwagę na to, że Gorzów jest po pierwsze miastem tranzytowym, po drugie duży ruch kołowy generują osoby codziennie przyjeżdżające do pracy do Miasta.
    1. monitorować stan powietrza w całym Gorzowie, 2. na obrzeżach miasta stworzyć parkingi i węzły komunikacyjne, coby przyjezdni pracownicy nie rozjeżdżali nam mias3t, 3. stworzyć sprawny system zintegrowanej komunikacji publicznej, 4. zlikwidować parking dla TIRów na Górczynie obok Tesco

Dodaj komentarz