Idea Domu Historii Miasta będzie kontynuowana pod hasłem: „DHM: Dziedzictwo-Historia-Miasto”

16:00

23 października 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Historyczno-edukacyjny projekt Dom Historii Miasta będzie kontynuowany, ale pod inną nazwą i już nie pod przewodnictwem jednej osoby.

Przypomnijmy, wcześniej za działania w ramach Domu Historii Miasta „Starter” odpowiedzialny był regionalista Robert Piotrowski. Teraz pałeczkę przejmie Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. O szczegółach dyrektor wydziału kultury i sportu, Ewa Hornik:

Kontynuację projektu wyznaczono na koniec bieżącego miesiąca. Potrwa ona do końca roku:

Ponieważ „Dom Historii Miasta” jest nazwą autorską i zastrzeżoną przez Roberta Piotrowskiego, projekt będzie kontynuowany pod hasłem „DHM: Dziedzictwo-Historia-Miasto”.

45 myśli na temat “Idea Domu Historii Miasta będzie kontynuowana pod hasłem: „DHM: Dziedzictwo-Historia-Miasto””

 1. Hahaha, Robert Piotrowski wykuł ideę, przygotował grunt, słuchaczy, miasto spokojnie przeczekało aż do odpowiedniego momentu, kiedy to przyłożono Piotrowskiemu, zabrano to, co już stworzył i przekazano Muzeum Lubuskiemu 😀 Nie ma to jak Gorzów…

 2. Chyba lepiej dla miasta, jeżeli taki projekt realizuje muzeum, niż osoba o kontrowersyjnych poglądach?

 3. Ku…two pierwszej wody… Tak oto wyższą kulturę miejską zastępuje się „rozwiązaniem gminnym”, opartym na indywidualnej niechęci (wszak ludzie mali zawsze będą niechętni osobowościom, które je wielokrotnie przerastają) i układzie partyjnym. Brawo!

 4. @ Pirat – „Tak oto wyższą kulturę miejską zastępuje się „rozwiązaniem gminnym”

  Akurat odwrotnie.
  Historią w gminach zajmują się regionaliści, a w dużych miastach muzea.

 5. Piotrowski? Osoba o kontrowersyjnych poglądach? Chyba nie znasz Roberta?
  Na temat historii Gorzowa to chyba Robert ma największą wiedzę jako jeden z nielicznych w tym mieście.

 6. DHM jest nazwą stworzoną w debacie w 2003_ 2004 r. zaproponowaną przez p. R. Piotrowskiego. Zawlaszczenie nazwy poprzez dodanie do niej masła maślanego -dziedzictwo,historia, miasto , to tyle co nazwać swòj wytwòr np stanway- grajacy instrument. Ręce opadają. Jeśli muzeum zrobi to lepiej to niech to bedzie nowatorskie i ich własne. A tak to tylko cd. programu naprawczego :-)

 7. Takie ruchy to po prostu szkoda komentować – tanie gierki polityczne i kumoterstwo. I najmniej w tym wszystkim troski o historię naszego łez padołu. Niestety…

 8. Wiceprezydent Sujak za takie zagrywki powinien polecieć. Szkodzi miastu. Nie zna go więc zabiera projekty i oddaje je jednostką zarządzanym przez Urząd Marszałkowski, kierowany przez ludzi z ZG. Ciągnie swój do swego. A wszystko firmuje niby gorzowski poseł Krystyna Sibinska. Szkoda S tym wszystkim historii miasta…

 9. Podmiana „Domu Historii Miasta” na „Dziedzictwo-Historia-Miasto” bez udziału Roberta Piotrowskiego to czystej wody skur…stwo

 10. @ ciekawy – „Osoba o kontrowersyjnych poglądach?”

  Jeżeli Sejm prawie jednogłośnie uchwalił ustawę dekomunizacyjną, a on jest przeciwny dekomunizacji. Najchętniej zostawiłby wszystkie nazwy ulic. Argumentuje, jakoby Gorzów to co innego niż Polska. Dla mnie są to kontrowersyjne poglądy. Startował w wyborach z list SLD, czyli jest politykiem startującym z listy pozaparlamentarnej partii lewicowej, a więc ma kontrowersyjne poglądy. Lewicowy polityk nie może być obiektywny, więc nie powinien nauczać młodzieży historii. Na pytanie dziennikarza: „Jaka jest różnica między komunizmem, a socjaldemokracją?” Gregor Gysi odpowiedział, że wyraz „komunizm” się skompromitował, więc teraz mówimy „socjaldemokracja”, ale chodzi o to samo. Jestem przekonany, że nawet w Gorzowie jest wielu rodziców, którzy nie życzą sobie by ich dzieci były nauczane historii przez komunistów, gdyż komunistyczne poglądy uważają za kontrowersyjne.

 11. @nicelus. Litości. „Lewicowy polityk nie może być obiektywny”. A prawicowy tak? czy centralny czy jakikolwiek inny? Obiektywność nie wynika z poglądów człowieku, tylko z charakteru. Poza tym, z tego co mi wiadomo, to KONSTYTUCJA (tak ja wiem, że dla wielu szczególnie teraz to słowo gówno warte, zwłaszcza dla tych z prawa) gwarantuje swobodę wyrażania poglądów. Każdy ma prawo je mieć i nikogo nie można za poglądy karać. Są takie zapisy a no są. A akurat ustawą dekomunizacyjną, PIS zrobił z siebie dokładnie takich samych komunistów z jakimi rzekomo walczy, zapominając, że 90% z nich w czasie komuny się uczyło, robiło kariery czy pracowało na wysokich stołkach. Historii nie wolno zmieniać. Jaka by nie była. Ale należy o niej UCZCIWIE mówić. Z odpowiednim kontekstem historycznym. Ja mam w tylnej części ciała, z jakiej listy Robert Piotrowski startował i gdzie, to jego prywatna sprawa, za to zawodowo ten facet leje wszystkich znawców tematu w Gorzowie na leb. To co zrobiło miasto, oddając tę ideę instytucji finansowanej przez marszałka to słabiak jakich mało. Tak się po prostu nie robi. Aha a czy Pan Piotrowski jak to napisałeś „by ich dzieci były nauczane historii przez komunistów, gdyż komunistyczne poglądy uważają za kontrowersyjne” – naucza gdziekolwiek mówiąc o mieście o komunizmie? Gdziekolwiek. Pokaż mi na to dowody. Bo pierd***, że aż się tego czytać nie da. To człowiek nie może mieć poglądów? To jego prywatna sprawa, czy są one lewe prawe centrum czy na zewnątrz i dopóki nie wplata tego w swoją działalność, a akurat Robert w przeciwieństwie do wielu innych osób w tym mieście, tego nie robi, to nikomu nic do tego!

 12. nie życzę sobie nicelus, bu historię nauczali tacy jak ty nacjonalistyczno-faszyzujący prawicowcy podszyci strachem kościoła o koryto – i wszystko w tym temacie, co 4 lata zmiana nauczania historii, bo ty masz taką histeryczną fanaberię! no przestań.

 13. @nicelus. Litości. „Lewicowy polityk nie może być obiektywny”. A prawicowy tak? czy centralny czy inny? Obiektywizm nie wynika z poglądów człowieku, tylko z charakteru. Poza tym, z tego co mi wiadomo, to KONSTYTUCJA (tak ja wiem, że dla wielu szczególnie teraz to słowo nic niewarte, zwłaszcza dla tych z prawa) gwarantuje swobodę wyrażania poglądów. Każdy ma prawo je mieć i nikogo nie można za poglądy karać. Są takie zapisy? a no są. Ustawą dekomunizacyjną, PIS zrobił z siebie dokładnie takich samych komunistów z jakimi rzekomo walczy, zapominając, że 90% z nich w czasie komuny się uczyło, robiło kariery czy pracowało na wysokich stołkach. Historii nie wolno zmieniać. Jaka by nie była. Ale należy o niej UCZCIWIE mówić. Z odpowiednim kontekstem historycznym. Ja mam w tylnej części ciała, z jakiej listy Robert Piotrowski startował i gdzie, to jego prywatna sprawa, za to zawodowo ten facet leje wszystkich znawców tematu w Gorzowie na leb. To co zrobiło miasto, oddając tę ideę instytucji finansowanej przez marszałka to słabiak jakich mało. Tak się po prostu nie robi. Czy Pan Piotrowski jak to napisałeś „by ich dzieci były nauczane historii przez komunistów, gdyż komunistyczne poglądy uważają za kontrowersyjne” – naucza gdziekolwiek mówiąc o mieście o komunizmie? Gdziekolwiek. Pokaż mi na to dowody. Bo aż się tego czytać nie da. To nie może mieć poglądów? To jego prywatna sprawa, czy są one lewe prawe centrum czy na zewnątrz i dopóki nie wplata tego w swoją działalność, a akurat Robert w przeciwieństwie do wielu innych osób w tym mieście tego nie robi, to nikomu nic do tego!

 14. nicelus tobie nikt nie będzie nic powtarzał, jak nie rozumiesz trudno znajdź sobie forum niezależnej, gazety polskiej itp. szczujni, tam znajdziesz poklask i zapewniam cię katastrofalne „pełne zrozumienie”.

 15. panie Nicelus – ale bełkot – niedobrze się robi przy czytaniu a co dopiero przy pisaniu…

 16. @ Hrabia Janusz Wójcik – „To nie może mieć poglądów?”
  Z wami komunistami dyskusja jest niemożliwa, tak samo jak dyskusja niemożliwa jest z nazistami i fanatycznymi islamistami, ponieważ wy nie odróżniacie dobra od zła. Nikt was za poglądy nie zamyka. Oczywiście, że każdy może mieć swoje poglądy, jednak gdy te poglądy są kontrowersyjne, ktoś na przykład, popiera komunizm, popiera nazizm, popiera terroryzm islamski, to nie powinien otrzymywać publicznych pieniędzy. Na przykład w Niemczech jeden otrzymywał publiczne pieniądze, wyraził w internecie swój kontrowersyjny pogląd, że dla kobiety jedynie początek gwałtu jest nieprzyjemny, a później odczuwa ona przyjemność i już publicznych pieniędzy nie otrzymuje. Wy
  nie odróżniacie dobra od zła. Widzicie jedynie interes swojej chorej i zbrodniczej ideologii, a nie widzicie interesu społeczności w której żyjecie. Jeżeli polska społeczność przez swoich przedstawicieli uchwaliła dekomunizację, to nie można być przeciwnikiem dekomunizacji i jednocześnie brać publiczne pieniądze.

 17. @nicelus dlaczego nazywasz mnie komunistą? Znasz mnie? Zamieniłeś ze mną 2 zdania chociaż? Wiesz jakie mam poglądy? Jeszcze powiedz, że mam teczkę w IPN. Człowieku jestem rocznik 85 ja komunizm znam z opowieści. Nie wiem jakie masz poglądy, mogę jedynie zgadywać. PIS wykonując to co wykonuje staje się właśnie podobny do nazistów i komunistów. Porównywanie gwałtu z tym o czym jest temat – gratuluje po prostu. Czy nie mogę powiedzieć ze moim zdaniem dekomunizacja jest kretynizmem? Po prostu. Bo jest zakrzywianiem historii, a sytuacja taka jak z ulicą Walczaka pokazuje, że w IPN pracują zaślepieni ideologicznie ignorancji, którzy w duszy mają historię. Idąc Twoim tropem myślenia to Piłsudski był zdrajcą narodu a rzeż w Jedwabnem nie miała miejsca prawda? Ale zobacz, Jak spojrzysz na tę sytuację przez pryzmat TAMTEGO czasu – jakbyś się zachował gdyby ktoś przyłożył Ci pistolet do głowy i powiedział „albo Ty zastrzelisz go albo ja Ciebie”. Na tym polega problem z historią. Zapominamy o kontekście, o tamtym czasie. Albo jakbyś się zachował nie jedząc 2 tygodnie, czy za kawałek chleba nie podkablowałbyś kolegi działającego w podziemiu (II wojna światowa). Nie wiesz tego, bo tego nie przeżyłeś. Ale jak spojrzysz na to szerzej, to zrozumiesz o co mi chodzi. A co do tego jak miasto zachowało się wobec Roberta, hmmmm patrz prezydent Sujak też był pod sądami w ich obronie, a bierze publiczne pieniądze jak to tak, przecież występuje przeciwko „polskiej społeczności przez swoich przedstawicieli” (taka parafraza tego co napisałeś). Piotrowski przygotował grunt, całą ideę, poświęcił na to czas i prywatne sprawy, prywatne zbiory a oni mu nawet dziękuję nie potrafią powiedzieć. Na jego miejscu strzeliłbym focha i wszystkie swoje zbiory (a wierz mi, facet ma tego sporo) bym sobie schował do piwnicy i nie udostępnił nikomu. Ja komunista, dobre dobre uśmiałem się.

 18. @ Hrabia Janusz Wójcik – „dlaczego nazywasz mnie komunistą?”

  Jak mówią Amerykanie: Jeżeli coś chodzi jak kaczka, wygląda jak kaczka, mówi jak kaczka, to znaczy, że jest to kaczka.

  Walczakowi nikt do głowy pistoletu nie przystawiał. Sam do Gorzowa przyjechał, sam wstąpił do MO i PPR. Wtedy mógł tu bezkarnie kraść, gwałcić i zabijać. Mógł komuś zdjąć takie buty, jakich nawet żołnierz radziecki nie miał. Walczak każdą klasę powtarzał dwa razy, ale jak to mówią, nie matura, lecz milicja, właśnie ona, zrobi z ciebie gorzowskiej ulicy patrona.

  Oj będą się ludzie śmiać z Gorzowa po dekomunizacji…

 19. historia cię osądzi sprawiedliwie nicienius, oj osądzi, już nawet pan hrabia – wszakże rocznik 85, ale zawsze hrabia, stanął w obronie historii, a ty cienias tę historię piszesz dekretami, ustawami, nie da się chłopie, oj nie da. Orwell rok 1984, ciut przed narodzinami pana hrabiego, a jakże wymowny.

 20. @nicelus – szkoda czasu na tłumaczenie tym „socjaldemokratom”, oni są raczej niereformowalni (pewnie mają to z domów, po rodzicach…, ech…)

 21. A komu ty to tłumaczysz.Nicel to pomiot żydowskiego ubeka.

 22. @gość, a co ty masz po rodzicach? dekomunizację, i wyniosłeś ją z domu ukradkiem, czy całkiem jawnie? dyskusja dotyczy historii zawracanej kijem i fałszowanej na użytek władzy.

 23. @nicelus bo się już pogubiłem. Gdzie ja napisałem, że jestem socjodemokratą, albo komunistą, albo prawakiem, albo lewakiem albo kimkolwiek? Gdzie napisałem jakikolwiek mój pogląd. Mówię napisałem, bo nie przypominam sobie byśmy się znali, żebyś wiedział jakie mam poglądy. Po 2 o co chodzi z tym „Nie każdy może się łatwo ukryć w internecie. Komunista, nawet gdy opowiada, że jest socjaldemokratą, albo hrabią, to i tak jest łatwy do rozpoznania”. To mnie aż zaciekawiłeś. Mam się bać? Czy jak to odebrać:) Chłopie, chodzi o zawracanie historii. O to, że PIS zrobił z siebie dokładnie takich samych komunistów i faszystów z jakimi niby walczy. A rozdawnictwem kasy (mojej Twojej innych bo rząd swoich pieniędzy nie ma) to już nawet komunistów przebili. O czym my więc gadamy? Bo myślałem, że o Domu Historii Miasta – człowiek dał pomysł, ideę, a oni mu pokazali środkowy palec. No tak się nie robi.

 24. Skończ już z tą komunistyczną propagandą, bo komuną od Ciebie jedzie na odległość. Komuniści ludzi rabowali i kasę brali dla siebie. Nigdy kasy nie rozdawali. Od czasu Johna Maynarda Keynesa rozdawnictwo kasy jest charakterystyczne dla gospodarki kapitalistycznej. Robi się to w celu w celu napędzenia koniunktury. Na przykład w 2009 roku Niemcy rozdali po 2,500 euro dla każdego, kto stary samochód wymienił na nowy. Było to w ramach Konjunkturpaket II i nazywało się Umweltprämie albo Abwrackprämie.

 25. Brak słów … takie rzeczy to tylko w Gorzówku :(

 26. Komunizm jest zbrodniczą ideologią, która od samego początku istnienia wsławiła się oszustwami, rabunkami, gwałtami i mordami na niespotykaną w historii ludzkości skalę. Obecnie komuniści z jednej strony próbują swoje czyny rozgrzeszać, mówiąc o „mądrości etapu”, „kontekście historycznym” itp., a z drugiej strony dopuszczają się bezczelnego oszustwa przypisując partii PiS właściwości komunistyczne, a sobie właściwości opozycji antykomunistycznej. Komuniści to sprytni oszuści, ale istnieją już tak długo na świecie, że teraz już nikt nie da się tym szulerom nabrać.
  https://www.youtube.com/watch?v=bNzKqvfnKIs

 27. Hrabio wg nicelojza jesteś „komunistą”, tu cytat: „wsławiłeś się oszustwami, rabunkami, gwałtami i mordami na niespotykaną w historii ludzkości skalę” – co to ma do tematu dyskusji o „Domu Historii Miasta”, jeden nicelojz raczy wiedzieć.
  Skąd nicelojz, sulecin wspak to nicelus, mieszkający w NRD, Alojz, to ślunskie imię volksdeutscha – zbitek tych dwóch daje nam nicelojza, człowieka Wolfganga w Berlinie, który tu sieje nienawiść i zamiata historię youtubem.

 28. @ Hrabia Janusz Wójcik – „Co to jest komunizm wg Ciebie. Skoro mówisz, że ode mnie komuną jedzie.”

  Co to jest komunizm już wyjaśniłem. Natomiast jedzie od Ciebie komuną, ponieważ powtarzasz oszustwa komunistycznej propagandy. Jest tu zupełnie obojętne, czy robisz to celowo, czy tylko bezmyślnie. Tak, czy owak, komuną jedzie.

 29. @ Bogdan Gonta – „Nawet po zmianie nazwy pomysłów Roberta to i tak jest zawłaszczenie,no cóż.”

  No cóż. Nie słyszałem by Robert protestował, gdy partia PO zawłaszczyła pomysł z programu wyborczego PiS zmieniając nazwę pomysłu z „Blisko Boisko” na „Orliki”. Dlatego teraz, w identycznej sprawie, protest mógłby budzić podejrzenia o uprawianie prywaty. Czyż nie tak?

 30. Wszystkie argumenty przeciwko mojemu pierwszemu wpisowi są natury osobistej. Pozostaje więc przy tym, że historyczno-edukacyjny projekt nie powinien być realizowany przez jedną, a w dodatku kontrowersyjną osobę. Pluralizm jest dla edukacji mieszkańców miasta niewątpliwie znacznie lepszy.
  Będą mogli poznać prawdziwe historie, a nie fałszywki wymyślane na potrzeby jakiejkolwiek władzy.

 31. NIcelus .nie oprowadzasz podatków w Gorzowie Wielkopolskim więc spadaj.Jesteś nikim,trollem i chamem pospolitym.

 32. nicelus napisał(a):
  26.10.2017 o 18:40
  Będą mogli poznać prawdziwe historie,

  i ty śmiesz głosić te „prawdziwe historie”? chyba o Reksiu i Balbinie – opowiesz o tw Balbinie i wzorcu nad wzorcami tw WolfGangu z żoną WolfGangową i agentem prowadzącym Muszyńskim? – opowiedz Alojz te prawdziwe historie.

 33. Mam wykres dla nicelusa

  ——————/´ ¯/)
  —————–/—-/
  —————-/—-/
  ———–/´¯/’–‚/´¯`•_
  ———-/’/–/—-/—–/¨¯\
  ——–(‚(———- ¯~/’–‚)
  ———\————-‚—–/
  ———-‚\’————_-•´
  ————\———–

 34. @nicelus:
  „ozostaje więc przy tym, że historyczno-edukacyjny projekt nie powinien być realizowany przez jedną, a w dodatku kontrowersyjną osobę”

  Krajem rządzi bardzo kontrowersyjny pan żyjący z kotem.
  Obroną tego kraju dowodzi bardzo kontrowersyjny pan wielbiący swoich doradców.
  Kontrowersyjny urzędnik demoluje puszczę, a autorytetem tej bandy dziwaków jest kontrowersyjny klecha

 35. Doświadczylam podobnego okradzenia pomysłu. Przeżyłam to bardzo. Sukces ma wielu ojców. Ale już nie tych prawdziwych Robert musisz robić swoje. Dobro zwycięży.

 36. @ Urszula Niemirowska – „Dobro zwycięży.”

  Dobra, dobra. Dobro miasta polega na dekomunizacji i propagowaniu prawdy historycznej.

  Prawda zwycięży!

Dodaj komentarz