Jak poprawić sytuację mieszkaniową w mieście? Magistrat ma plan i nowy program

13:25

10 stycznia 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

„To mały krok dla miasta, ale dla potrzebujących rodzin to całe życie” – tak mówi prezydent Jacek Wójcicki o Gorzowskiej Polityce Mieszkaniowej, czyli nowym programie, który ma poprawić sytuację mieszkaniową w mieście.

Składa się on z trzech głównych filarów. Pierwszy dotyczy remontów lokali ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Mówi prezydent Jacek Wójcicki:

Bank Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat finansuje remonty lokali socjalnych w 45 %.

Program Gorzowskiej Polityki Mieszkaniowej stawia również na łatwiejszy dostęp do lokali komunalnych. O szczegółach Hanna Gill-Piątek, dyrektor wydziału spraw społecznych:

Miejscy urzędnicy od kilku miesięcy pracują również nad nowym strategicznym dokumentem „Polityka mieszkaniowa Gorzowa Wielkopolskiego 2025”. Dotyczyć on będzie nie tylko zasobu gminnego, ale również planów Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ułatwień dla inwestorów prywatnych chcących budować w Gorzowie czy zachęty dla rodzin poszukujących działki budowlanej w granicach miasta. Dokument będzie zawierać również kompleksowy program oddłużeniowy. Dług czynszowy w mieście sięga obecnie 50 milionów złotych.

10 myśli na temat “Jak poprawić sytuację mieszkaniową w mieście? Magistrat ma plan i nowy program”

 1. Środki pozyskane dzięki radnej? A czy Radna Wojciechowska kiedykolwiek zainteresowała się problemem pustostanów w mieście? Czy kiedykolwiek złożyła w tej sprawie interpelację? Wstyd, Panie Prezydencie, wprowadzać w błąd mieszkańców!

 2. dla jakich potrzebujących rodzin?
  co to za komuna!

  dofinansowanie oddłużeń, mieszkania socjalne.

  To Tak chcecie naprawić rynek mieszkaniowy w Gorzowie??
  Mówiłem od początku Gil Piątek do zwolnienia.

  Mieszkania budują developerzy. I chodzi o to że mają budować pod najem a nie na kredyt hipoteczny na który mało kogo stać. Państwo dofinansowuje do rat i zadłuża całe pokolenia!

  W Berlinie 1300 euro się zarabia
  a 450 euro się wynajmuje mieszkanie (z opłatami!)

  w GW co?
  1600 zarobki
  wynajęcie mieszkania 1300zł

  czy wy tego nie rozumiecie w tym magistracie?

  co da promocja na zakup działki pod dom? Kogo stać na budowę domu ten ma!
  co to za rozdawanie mieszkań socjalnych dla darmozjadów?
  dla kadry inżynierskich AJP powinny być aby ich przyciągnąć do miasta bo nauczyciele mają tam zarobki 1680!
  inżynierów drogownictwa trzeba sprowadzić do miasta mieszkanie socjalne byłoby zachętą.
  Tadeusz nie mógł ściągnąć mimo że oferował 4 tysięczne pensje.

  I teraz co? Opóźnienia w remontach, fuszerka, a na Warszawskiej jak machali łopatą w powietrze tak stoją i bujają narzędziami udając że coś robią.
  Fuszerka na Armii polskiej
  Myśliborskiej
  Jagiełły
  aleje konstytucji 3 maja z wystającymi studzienkami

  dużo by wymieniać wszystko.
  Nie umiecie rządzić.
  Chcecie dobrze ale dobrymi chęciami piekło wymurowane.

  Trzeba wiedzieć ogarniać te tematy, gdzie dokument
  ANALIZA POTRZEB MIESZKANIOWYCH MIESZKAŃCÓW
  szczegółowa
  60% „dzieciaków” do 35 r.ż mieszkają z rodzicami
  połowa wyjeżdża a połowa zostaje (jak dostaną mieszkanie po babce)
  babka 82 lat mózg szwankuje i jest utrapieniem dla tych rodzin.

  Domy starców potrzebne (opieki)
  Nie wszyscy mają rodziny żeby się tymi ramolami dokuczającymi zajmowali.
  Na Borowskiego zrobić dom opieki jeden, na Kosynierów po gastronomiku drugi i jeszcze w paru miejscach. Sprzedawać jedne nieruchomości remontować za to drugie.

  Wszystkich się nie zrobi ale połowa będzie gotowa.

  A dla niepłacących czynszy jak TJ zbudował na Myśliborskiej przekształcił parterowe budynki i tam mieszkają.
  Nie płaci to wont niech zwolni miejsce.

  Biuro zamiany mieszkań. Zamieniają większa na małe ot interes.
  Zero lokali socjalnych jak ktoś naprawde potrzebuje bo nogi nie ma albo mieszka w maluchu. Stonoga takim pomagał na wielką skalę. Gdzie radnym by takie coś do głowy przyszło. oni nie mają wyobraźni.

 3. Dokładnie, jesli sie nie myle to radny Krzysztof Musialowicz skladal wnioski w sprawie pustostanow i to on mial pomysl obnizenia czynszow za remonty jak ktos sam sobie zrobi. A co z mieszkaniami zeby zatrzymac studentow zeby nie wyjezdzali????????????

 4. dojdzie do takiego kuriozum, ze lokale socjalne beda wygladac lepiej, niz budynki spoldzielcze, ktorych mieszkancy placa zabojcze czynsze przez dziesiatki lat…

 5. sporządziła…ale chyba wniosek o przyjecie w struktury filharmonii

 6. Panie Prezydencie proszę o podtrzymanie powagi tej wypowiedzi i opublikowanie tego wniosku Pani radnej, tak skutecznie zrealizowanego przez fundatora na remonty mieszkań.

 7. Mieszkam w Gorzowie od urodzenia. Chciałam wyremontować sobie mieszkanie z miasta za własne pieniądze – bo 40 tys. na remont jestem w stanie zdobyć, niestety 200 na zakup mieszkania już nie. Niestety takie mieszkanie nie jest dla mnie ponieważ ze względu na przekroczenie magicznej liczby 5m2 na osobę w gospodarstwie domowym nie dostałam się na listę przydziału. Nie chcę od nikogo nic za darmo, pracuję i jestem w stanie takie mieszkanie wyremontować ale takie prawo mi się odbiera, bo lepiej żeby miasto wydało te pieniądze i dało ludziom którym wszystko „się należy”.

  Zrobili licytację stawek czynszu za mieszkania pow. 80m2 za to tam już żadnych kryteriów. Dlaczego osoby które są właścicielami mieszkania/mieszkań, czyli ich potrzeby mieszkaniowe są zaspokojone mogą brać udział w licytacji skoro mieszkania z miasta w pierwszej kolejności chyba powinny być dla osób które własnych nieruchomości nie posiadają. Potem wychodzi że za m2 mieszkania na takiej licytacji stawki dochodzą do 15zł…

  I mam jeszcze pytanie – za 100 punktów… Dlaczego nigdzie nie są publikowane wyniki tych licytacji? Jakie mieszkanie za jaką stawkę poszło. A może ludzie na licytacjach tylko mówią że dadzą daną kwotę a w rzeczywistości umowę podpisują na niższą stawkę? Czy ktoś jest w stanie to sprawdzić?

  Naprawdę bardzo chciałabym zostać w Gorzowie jak pewnie wielu młodych ludzi ale niestety na wynajem mieszkania trzeba tu przeznaczyć całą wypłatę, a rodzice niestety nie każdemu są w stanie pomóc…

 8. Cy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić, w jaki sposób na listę dostają się osoby które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, ewentualnie 2 os. w gospodarstwie, skoro aby dostać się na listę nie można przekroczyć 5m kw na osobę? O ile mi wiadomo nie ma mieszkań o powierzchni 5 lub 10m kw…

Dodaj komentarz