Święto Objawienia Pańskiego. Także ulicami Gorzowa przejdzie Orszak Trzech Króli

08:25

6 stycznia 2018

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Dziś w Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego to dzień wolny od pracy. Wierni licznie uczestniczą w mszy i w ulicznych orszakach Trzech Króli, jasełkach opartych na historii Trzech Mędrców. Tak będzie i w Gorzowie.

Orszak wyruszy o godzinie 14:00 z placu Starego Rynku i będzie się kierował na Plac Grunwaldzki, gdzie ustawione zostanie „Gorzowskie Betlejem”. Mówi organizator wydarzenia, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Augustyn Wiernicki:

Honorowy patronat nad gorzowskim Orszakiem Trzech Króli objęli: biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Tadeusz Lityński; minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska; wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

14 myśli na temat “Święto Objawienia Pańskiego. Także ulicami Gorzowa przejdzie Orszak Trzech Króli”

 1. Na zdjęciu z flagą prezes Stali :)

  W tym sezonie Stal w koronie! :)

 2. Może więcej nabożeństw w kościołach, zamiast festynowych spacerów i marszów po mieście. Co to, taki religijny pochód 1 maja?
  A procesje, takie jak w Boże Ciało (z Przenajświętszym Sakramentem) to i owszem, popieram.

 3. Czy do orszaku mogą dołączyć Menady z orszaku Dionizosa? Albo może zaprosić orszak Bachusa (to zresztą ten sam bożek co Dionizos) z Zielonej Góry? Orszak Bachusa zwany od niedawna orszakiem św. Urbana, żeby nie kojarzył się z opilstwem i rozpasaniem.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Menady

  Menady – trackie bachantki, które odziane w skóry jeleni, wymachując owiniętymi winną latoroślą tyrsami i śpiewając dzikie, szalone pieśni, tworzyły orszak Dionizosa, podczas jego podróży z Lidii, przez cały antyczny świat do Grecji.

  http://zielonagora.naszemiasto.pl/artykul/winobranie-2015-oficjalnie-rozpoczete-bachus-przejal-klucze,3500471,artgal,t,id,tm.html

  http://www.gazetalubuska.pl/winobranie/zdjecia-galeria/a/winobranie-2016-orszak-sw-urbana-przeszedl-ulicami-miasta-zdjecia-wideo,10588576/

 4. Co to za orszak? To kogo czcimy, narodzonego Jezusa Chrystusa, czy niewiernych króli? To tak jakbyśmy zaczęli czcić i organizować orszaki Wasyla IV Szujskiego, zamiast Zygmunta III Wazę i królewicza Władysława.

 5. Wzorem trzech króli idziemy oddać pokłon Boskiemu Dzieciątku. Bynajmniej wierzący. Reszta idzie, żeby się pokazać, albo „bo tak wypada”.

  Lewactwo może mieć swoje wersje pochodów:
  ci „nowocześni” od Rycha Boney M. mają sześciu króli
  youtube.com/watch?v=hgyv_Nc-YXg

  platformiani czterech, ten czwarty, jak mówił Myrcha to Belzebub
  youtube.com/watch?v=skD0F_QcBjc

 6. Jak podaje organizator orszaku w GL:
  „Plan jest prosty: orszak wystartuje 6 stycznia ze Starego Rynku, a potem ul. Chrobrego przejdzie do Betlejem, oddać o 15.00 pokłon dopiero co narodzonemu małemu Jezusowi. Dla ścisłości: miejsce narodzin Jezusa będzie udawał Plac Grunwaldzki i to tam zakończy się przemarsz”, a także, że: „Współorganizator uroczystej imprezy Ireneusz Gasza nie kryje, że w tym roku może paść frekwencyjny rekord (sic!)”. [1]
  Jak podaje portal gorzow24.pl w programie Orszaku przewiduje się:
  „Wspólne śpiewanie kolęd z (…) prezydentem, wojewodą, ministrem pracy, rodziny i polityki społecznej, przewodniczącym Rady Miasta, radnymi, parlamentarzystami…” oraz „Uczczenie pamięci Ireny Sendlerowej, która uratowała z holokaustu 2,5 tys. żydowskich dzieci, w 10. rocznicę jej śmierci.
  Występy gorzowskiego zespołu Buziaki” i „W Orszaku Trzech Króli wezmą udział gorzowscy żużlowcy, kadeci klas wojskowych, Buziaki, gorzowscy Romowie i myśliwi”. [2]
  Brakuje przewodników pracy, górników, hutników, robotników i rolników, czyli całej klasy pracującej miast i wsi.
  „Impreza” zmierza nieubłaganie ku „świeckiej tradycji”.

  Po drugie powinniśmy, jeśli już, organizować Orszak Pasterzy, którzy jako pierwsi przyszli oddać pokłon narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.
  „Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. (…) A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane” (Łk 2;15-20).

  Królowie, a raczej mędrcy ze Wschodu znaleźli Dziecię w domu, a nie jak podaje organizator Orszaku: „…dopiero co narodzonemu małemu Jezusowi”.
  „A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2; 9-11).

  1. http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/gorzow-wielkopolski/a/trzeci-orszak-trzech-kroli-w-gorzowie-bedzie-rekord-wideo-zdjecia,11648084/
  2. http://www.gorzow24.pl/news/1/z-miasta/2018-01-03/w-sobote-widowisko-na-trzech-kroli-4471.html

 7. Rychu Boney M.”zdaje” egzamin:

  – Nie chcę panu robić egzaminu, ale jak się nazywali Trzej Królowie?
  – Nie będę teraz wchodził w żadne egzaminy.
  – Ale to łatwe jest.
  – Wydaje mi się, że to w innym programie możemy zrobić.

 8. Obejsraniec bonk jak zawsze udowadnia.wiemy bonk wiemy…..za późno.

 9. W Nowoczesnej wysyłają już kartki z życzeniami… z okazji świąt Wielkanocnych. Taką kartkę otrzymało od posła Nowoczesnej Radosława Lubczyka, Radio Koszalin:
  „Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia!”.

  To „nowoczesne” życie ma sens! I sześciu Króli też. Trzech poszło oddać hołd do Betlejem, trzech święcić jajka wielkanocne. A platformiany Belzebub kusi tę szóstkę, żeby poszła razem i zamiast mirry, kadzidła i złota zaniosła w darach jajka.

Dodaj komentarz