KAWKA zdaje egzamin w Śródmieściu. A co z innymi rejonami Gorzowa?

16:25

11 stycznia 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Dwa dni temu chwaliliśmy Gorzów za program KAWKA i dobry stan czystości powietrza w centrum, tymczasem w komentarzach nasi słuchacze piszą, że na osiedlach sytuacja nie wygląda tak kolorowo.

Mowa m.in. o Wieprzycach i Staszica. Słuchacze informują, że w niektórych domach spala się w piecach śmieci czy meble pokryte farbami i klejami. Co na to straż miejska? Komendant Andrzej Jasiński zapewnia, że strażnicy monitorują sytuację:

Z kolei w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa pytaliśmy o stan czystości powietrza w miejscach, które nie są objęte programem KAWKA. Dyrektor Natalia Chyża uspokaja, że wyniki pomiarów są dobre:

W wydziale poruszyliśmy również kwestię mieszkańców, którzy nie są objęci programem KAWKA, a chcieliby usunąć piece i zamienić je na inny typ ogrzewania. Czy magistrat jest w stanie pomóc im finansowo?

W ubiegłym roku straż miejska ujawniła cztery sytuacje, gdy w piecach spalano odpady.

14 myśli na temat “KAWKA zdaje egzamin w Śródmieściu. A co z innymi rejonami Gorzowa?”

 1. Sytuacja na Zawarciu jest katastrofalna. Na Fabrycznej, Śląskiej, Towarowej, Waryńskiego, Brackiej czy Spokojnej wieczorem nie sposób oddychać.

 2. Gorzów Wielkopolski, dn. 2016-10-14
  Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
  Pan Jacek Wójcicki

  INTERPELACJA NR 106/GM/2016
  Szanowny Panie Prezydencie,
  zwracam się z zapytaniem, jakie narzędzia prawne są wykorzystywane przez Straż Miejską w zakresie kontroli, jakie materiały czy substancje są oprócz węgla spalane w piecach grzewczych w mieszkaniach nieposiadających gazowego, elektrycznego bądź centralnego ogrzewania. Proszę o informację, jak takie kontrole się odbywają, czy istnieje ich plan, jak również jaka jest ich skuteczność (jeżeli oczywiście istnieją takie opracowania). W przypadku jeśli plan kontroli jest sporządzony, także proszę o jego udostępnienie. Ponadto proszę o informację, jak odbywa się analiza próbek z palenisk (o ile są pobierane) i jakie sankcje są nakładane w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości oraz z jaką instytucją czy laboratorium odbywa się współpraca miasta w zakresie ewentualnej analizy zawartości w popiele substancji zagrażających układowi oddechowemu oraz układowi krążenia naszych mieszkańców, jeżeli analizowana jest skuteczność podejmowanych działań.

 3. RT no tam mieszka patologia paląca śmieciami. Alr brak kawki też robi swoje. Pis zrezygnowało z programu kawka mają inne priorytety (700-)

 4. Ludzie mają piece za dużej mocy i zamykając dopływ powietrza żeby dokładać raz na kilka godzin produkują smole i niedopalone spaliny. I jeszcze większość instalatorów im to doradza ze tak trzeba a kocioł do małego domku najlepiej największy. Kiszenie opału w za dużym piecu to nasza specjalność ludzie nie wiedzą ze sprawność takiego kiszenia to 35 procent reszta w postaci niedopalonych substancji idzie przez komin. Paliwo stale trzeba spalać w wysokiej temperaturze i z pełnym dostępem powietrza ale wtedy ze źle zaprojektowaną instalacja w domu sauna.

 5. informacje głosowe to masło maślane ,i tyle — a co z dotacjami , chcę zainstalować sobie kocioł gazowy ale taki ze średniej półki kosztuje cyrka 6000 zeta , przecież wiadomo , ,że tyle nie mam ?????????

 6. Winne jest państwo. Kiedy decydowałem o sposobie ogrzewania olej kosztował ok 70 gr. Po czterech latach już ok 2.8 zł. Czuję się oszukany, bo ceny ropy na świecie nie ulegały takim zmianom. Sterowanie kosztem opału a potem oskarżanie, że to ludzie są winni. A emerytura mniejsza niż koszty eksploatacji. Nie dajcie się napuszczać jedni na drugich bo winowajca się cieszy i zatrudnia kolejnych urzędników strasząc karami. Rację ma inż pisząc o przewymiarowaniu kotłów. Inny temat to coś co mnie zaskoczyło – mało budynków dobrze ocieplonych.

 7. A co mają marźć. 10x mają podrzucać dziennie. Paliłem kiedyś drzewem to xo 2-3h bylo trzeba podrzucac a jakie koszty 9stow na mc. Teraz miałem sie zasypuje na gorze drewnem podpala i na caly dzien starcza rano sie tylko rozpala i juz nie zaglada do pieca. To zle pale czy dobrze. A dom 200m to kociol ma byc duzy czy maly. Kluczem do ciepla jak dom nieocieplony to duza liczba kaloryferow. I okna tam gdzie wpada slonce. Uszczelnienie okien pianką przylepianą. Drzewa tez oslaniaja od wiatru.

 8. I koszty ogrzewania teraz to 250zloty. Piec jeden z najtanszych 4tys kosztowal nowy.

 9. Aa i warto zrobic podgrzewanie wody od pieca. I latem sie rozpala na ciepłą wode. Bojler jest duży i podtrzymuje ciepło. Ale jak sie nie rozpali to zimna woda w kranie. Ale oszczednosci. Jak bedziemy zarabiac na poziomie zachodu go tez bedziemy bardziej ekologiczni bo nas bedzie na to stac. A poki co niech unia daje pieniądze na kawkę na zawarciu. I wieprzyce jeszcze tam jest smog.

  Warto zbic koszty utrzymania domu do mininum a na ogrzewanie i prad najwiecej idzie. Zarowki energooszczedne, taryfa na pralke, lampki solarne przy garazu telewizor wylaczac na noc bo ciagnie wlaczony itd.

 10. Chodzi o to zeby o okreslonej godzinie prac kiedy jest taryfa na prąd

 11. x -warto wyłączyć komputer zaoszczędzić na energii .
  warto wyjść na spacer i przewietrzyć się.
  – jak będziesz wolny czas inwestować w swój rozwój a nie spamować to będziesz zarabiać.

 12. a co ja dużo włączam komputer raptem 4h dziennie.
  co ja spamuje? czy daje porady jak z 9 stów na mc wydawać tylko 250 na ogrzewanie
  zarabiać będę jak wyjadę do Niemiec
  w rozwój swój już dosyć zainwestowałem aż za dużo
  teraz trzeba robić działać

  a ta patologia co rządzi Gorzowem (radni) niszczy moje miasto i muszę pilnować żeby do 2018-tego wszystkiego nie zepsuli bo nie będzie co naprawiać.

 13. Miasto powinno również zachęcać osoby budujące domy do ekologicznych źródeł energii.
  Np. dofinansowanie do pomp ciepła, kolektorów czy gazu. Dużo ludzi w nowych domach pali węglem zwanym ekogroszkiem. PEC też powinien rozbudowywać swoją siec i przyłączać firmy i domy prywatne.
  Niestety Polska węglem stoi i szybko pieców się nie pozbędziemy. Pozostaje nam walczyć ze spalaczami śmieci w piecach.

 14. Wzrost czynszu za C.O o 10 procent w programie KAWKA , czy to legalne !!!

Dodaj komentarz