Kolejne badania ujęcia wody w Zdroisku jutro, wyniki – najwcześniej w środę

13:13

4 grudnia 2017

Anna Przybylak

Dziennikarka Radia Gorzów

Pojedyncze bakterie coli stwierdził Sanepid w ujęciu wody w Zdroisku. Woda w Zdroisku, Santocznie i Rybakowie nie nadaje się do spożycia. Nie można się też nią myć, ale można wykorzystywać w toaletach.Jedna z mieszkanek w mailu do naszej redakcji skarży się, że od piątku zabrakło informacji dla mieszkańców na ten temat ze strony gminy. Mieszkańcy nie znali przyczyn podjęcia decyzji o zakazie korzystania z wody do celów spożywczych. Mieli też wątpliwości czy mogą ją podawać zwierzętom. Niektórzy dzwonili też do nas rozżaleni.

Z kolei inni mieszkańcy na czas wyłączenia wody z gminnego ujęcia zaczęli korzystać z ujęć własnych.

Tymczasem wójt gminy Anna Mołodciak tłumaczy, że informacja dotarła do nich z Sanepidu mailowo w piątek już po godzinach pracy Zakładu Komunalnego w Różankach.

Jak dodaje Anna Mołodciak, po posiedzeniu sztabu informacje były natychmiast przekazywane do sołectw. Potwierdza to Jolanta Kostrowiec, sołtys Rybakowa.

Przekazywanie informacji odbywało się też np. za pośrednictwem lokalnych sklepów spożywczych, które na wsiach są swoistym punktem informacyjnym.

A jak się tłumaczy sanepid? O tym pełniąca obowiązki kierownika sekcji higieny komunalnej w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Anna Stępień.

Według ostatnich informacji uzyskanych w Sanepidzie, jutro z ujęcia wody w Zdroisku zostaną pobrane kolejne próbki do badań, a dalsze decyzje zostaną podjęte najpóźniej w środę.

2 myśli na temat “Kolejne badania ujęcia wody w Zdroisku jutro, wyniki – najwcześniej w środę”

  1. Jak zwykle winna Inspekcja Sanitarna. A dziennikarz nie dopytał i napisał w artykule, że od pobrania wody do zakończenia badania mija jakiś czas i dopiero wtedy można podjąć działania i nakazać gminie poprawę jakości wody.
    Ktoś pytał dlaczego woda uległa skażeniu? Co dzieje się ze ściekami z okolicznych posesji?

  2. Witam, niestety informacja o zakażeniu wody nie była zbyt dobrze rozpowszechniona. W Rybakowie wywieszono kartkę na drzewie, która przetrwała tylko jeden dzień. Taka informacje powinno sie ogłosić po domostwach a w przypadku braku domowników zostawić kartkę w skrzynce, na furtce, bramie. Ludzie nie maja obowiązku chodzenia do sklepu po informacje, o tego jest Sołtys. Po za tym brak jakich kolwiek informacji szczegółowych co po okresie zakazu spożywania wody. W małych miejscowościach mamy przecież baniaki na CWU, jaka mozemy mieć pewność czy woda w naszych domach nie jest skażona skoro nie mamy możliwości zużycia zgromadzonej i nagrzanej wody. Mieszkańcy potrzebują konkretnych informacji a nie wywieszania kolejnych kartek.

Dodaj komentarz