Kolejne odkrycia archeologiczne w Gorzowie

16:24

13 września 2017

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

Podczas przebudowy kanalizacji deszczowej przy ulicy Cichońskiego w Gorzowie archeolodzy z Muzeum imienia Jana Dekerta natrafili na pozostałości osadnictwa z dwóch okresów historycznych.
To starsze pochodzi z czasów kultury łużyckiej, czyli sprzed trzech tysięcy lat, drugie zaś to fundamenty budowli z XIV – XV wieku. Mówi kierujący badaniami archeologicznymi, Stanisław Sinkowski:
Zdaniem Stanisława Sinkowskiego prawdziwie tajemnicze jest odkrycie ścian budowli wykonanej  ze średniowiecznej cegły. Tę zagadkę historyczną trzeba jeszcze rozwikłać: 

 

Archeolog, Rafał Wyganowski przyznaje, że badacze nie spodziewali się w tym miejscu tego typu odkryć:

 

Archeolog z Muzeum Jana Dekerta, Paweł Kaźmierczak skłania się bardziej ku stwierdzeniu, że nie jest to raczej budowla średniowieczna, chociaż powstała na bazie pochodzących z tej epoki fundamentach:

 

Jest kilka hipotez , dotyczących tego z jakiego okresu pochodzi budowla, która ma fundamenty ze gotyckiej cegły. Może to być pozostałość po zabudowaniach pochodzących z okresu średniowiecza. Inna z teorii mówi o tym, że budowla ta ma charakter gospodarczy i  pochodzi  z przełomu XVIII – XIX wieku. Pomocna może być mapa miasta pochodząca z roku 1855 roku, która odpowie na wiele pytań.

 

6 myśli na temat “Kolejne odkrycia archeologiczne w Gorzowie”

 1. Kolejne usprawiedliwienie na opóżnie remontów ulic .Gotyckie cegły itd…srututu komu to potrzebne zakopać i skończyć remont!

 2. A nie w tamtej okolicy był zamek krzyżacki ? W końcu ulica Obotrycka biegnąca w tym kierunku jeszcze przed wojną nosiła średniowieczną, historyczną nazwę „Zamkowa”.

  Jeśli nawet zamek był jeszcze w obrębie miejskich murów ( na miejscu dzisiejszego żłobka ? ), to może jednak po drugiej stronie murów umieszczono jakieś powiązane z zamkiem fortyfikacje ? Krzyżacy mieli rozmach i byli świetni w budowaniu nowoczesnych systemów umocnień.

 3. Budowali tam loch dla ciebie Puotrek.
  Raczej jest to cegła z muru miejskiego. Mniej więcej tam się zataczał. Zoba zdj stare landsberga w jakich konturach byly dawne mury grodu. Przez cichonskiego byly otoczone i z drugiej str gdzies mlynska.

  Ja proponoealem zeby ten most zrobic od Garbary i zjazd w cichonskiego z Walczaka zeby m.in. odtworzyc dawne zarysy grodu landsberg. I projektowa tak architekture przestrzenna zeby dazyc do odtworzenia jego dawnego blasku.

 4. Tylon jest głupi , nie wiesz jakie to może mieć znaczenie dla historii miasta to sie nie udzielaj . Ciesz się że znajdują ciekawego na nie narzekasz . Fakt z remontem warszawskiej jagiełły walczaka by mogli się pośpieszyć , ale tu najwięcej firma zawaliła a nie odkrycia historyczne w ostatnich miesiacach ( a zwiedzac napewno bys chciał)

 5. Fanty gorzowskie są fajne. Ale jeszcze lepsze są fanty typowo z Deszczna…

Dodaj komentarz