Strefa ekonomiczna ma już 20 lat

20:22

2 października 2017

Izabela Patek

Reportażystka, dziennikarka działu kultury i gorzowskiej redakcji Radia Zachód Tel. 95 720 47 91.

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 455 55 03

Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma już 20 lat. Powstała w 1997 roku, pierwotnie została utworzona na terenach inwestycyjnych Kostrzyna i Słubic.Obecnie działa na obszarze 57 podstref. Łączna powierzchnia wszystkich podstref wynosi 2201 hektarów. Jubileusz, który odbył się w Filharmonii Gorzowskiej, był okazją do świętowania, ale i podsumowania działalności.

Posłuchaj rozmowy z prezesem K-SSSE Krzysztofem Kielcem:

Początki strefy ekonomicznej wspominał dyrektor marketingu K-SSSE Andrzej Kail:

Rozmowa z wiceprezesem spółki Stanisławem Iwanem:

Relacja z konferencji prasowej:

Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uważa, że przedsiębiorstwa działające w jej obrębie przeniosły się w ciągu tych lat do zupełnie innego etapu rozwoju gospodarczego:
Sytuacja gospodarcza dwadzieścia lat temu, gdy powstawała KSSSE była bardzo trudna, a bezrobocie wysokie. Dzisiaj Gorzów spośród miast województwa lubuskiego ma najniższą stopę bezrobocia  – uważa wicewojewoda Robert Paluch:
Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Sebastiana Pieńkowskiego województwa walczą o to, żeby ich ziemie weszły w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
Stanisław Iwan, wiceprezes KSSSE uważa, że Gorzów ma szansę na tworzenie dzięki strefie lepiej płatnych miejsc pracy: 
Zdaniem Stanisława Iwana w Gorzowie szansę na dalszy rozwój mają zakłady metalurgiczne,firmy informatyczne i elektroniczne oraz związane z biotechnologią. Obecnie Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna koncentruje się na pozyskiwaniu inwestycji o wysokim wkładzie technologicznym, gwarantującym dynamiczny rozwój nie tylko przemysłu, ale również szkolnictwa wyższego. Spółka zaangażowana jest także w rozwój szkół zawodowych.

4 myśli na temat “Strefa ekonomiczna ma już 20 lat”

 1. Firm informatycznych nie ma w miescie. A jak ukazuje zie oferta to jest 70 na 1 miejsce i minimalna krajowa.
  Ale wszyscy mlodzi z kurwikami w oczach ida na Informatyke.l bo mysla ze beda drugimi Billami Gatesami.

  Klęska dotcomów poczytac.

 2. Zdajcie sobie sprawę że i informatyków jest ze 100mln na swiecie.

  A bil gates tylko jeden.
  Bo odkryl cos czego nikt wczesniej nie wymyslil. I podobnie Jobs.

  Usa maja doliny krzemowe
  A my strefy ekonomiczne w ktorych zagraniczniak moze kolejny kolchoz otworzyc 7dni w tygodniu praca w soboty i niedziele tez. Ciezka fizyczna. I za minimalna krajowa.

 3. Dzięki politykom i marszałkom z południa oraz przejęciu zarządu strefy przez zielonogórzan takich jak Malec i Iwan. Gorzów bezpowrotnie stracił pierwszeństwo w rozwoju gospodarczym w województwie.

 4. Metalurgia gdzie tu nie ma źródeł taniego prądu. Do centrum IT potrzeba biznesu hi-tech i city a studenci informatyki to mogą tu pracować ale za minimum. Biotechnologia gdzie opracowanie projektu to miliardy no chyba ze praca na taśmie przy rozlewaniu preparatow zachodnich firm za minimum krajowe plus premia za nie chorowanie.

Dodaj komentarz