Lubuska policja: 2017 r. bezpieczniejszy niż poprzedni

07:18

12 stycznia 2018

Marcin Sasim

Polska Agencja Prasowa

W zeszłym roku w woj. lubuskim spadła liczba przestępstw i śmiertelnych wypadków, było też o prawie sto mniej kradzieży aut niż w 2016 r. – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

W czwartek w Gorzowie Wlkp. odbyła się roczna odprawa lubuskiej policji z udziałem wojewody Władysława Dajczaka i dowódców jednostek garnizonu.Z policyjnych statystyk wynika, że w woj. lubuskim spadła liczba najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw z tzw. grupy siedmiu podstawowych. To bójki i pobicia, rozboje czy wymuszenia rozbójnicze, kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże aut, uszkodzenie mienia czy ciała.

„Przestępstw z tej grupy w ujęciu rok do roku było o 816 mniej. Wzrosła także ich wykrywalność, z 38,7 proc. do 39,2 proc. Niemal o połowę spadła liczba zabójstw lub usiłowań zabójstw – z 29 w 2016 do 15 w 2017 r. Większość dotyczyła nieporozumień rodzinnych. Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie zostali skutecznie wytypowani i zatrzymani przez policjantów” – podkreślił rzecznik.

Dodał, że wskaźnik wykrywalności przestępczości ogólnej osiągnął prawie 74 proc., a liczba przestępstw o charakterze kryminalnym zmniejszyła się o 558.

„Dobrą dla Lubuszan informacją jest ta, że nie muszą już tak obawiać się o kradzież swojego auta. Dzięki aktywnym służbom lubuskich śledczych i policjantów kryminalnych w 2017 r. skradziono blisko 100 samochodów mniej (380) niż w 2016 r. (479” – zaznaczył Maludy.

W ciągu 12 miesięcy lubuscy policjanci przejęli 127 kg narkotyków, a podczas prowadzonych postępowań na polecenie prokuratury na poczet kar grożących podejrzanym zabezpieczyli mienie o wartości ok. 11 mln zł.

Według lubuskich stróżów prawa w 2017 r. udało się poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zginęło na nich 30 osób mniej niż w 2016 r. W zeszłym roku w regionie doszło do 676 wypadków drogowych, w których życie straciły 83 osoby, a 848 zostało rannych.

„W zdarzeniach tych największy udział miały samochody ciężarowe. Dużą uwagę w licznych akcjach i działaniach prewencyjnych zwracaliśmy na pieszych, ale nie wszystkich zdarzeń z tą grupą uczestników w ruchu drogowym dało się uniknąć. W 168 wypadkach z ich udziałem życie straciło 19 osób, o trzy więcej niż przed rokiem” – powiedział Maludy.

Przez cały 2017 r. policjanci z lubuskiej drogówki przeprowadzili 672 tys. badań stanu trzeźwości kierujących. Dzięki nim wyeliminowano z ruchu 2,9 tys. zmotoryzowanych „na dwóch gazach”. Ich liczba spada, bowiem w 2016 r. było to 3,6 tys. osób.

W tym roku lubuska policja zamierza jeszcze mocniej skupić się m.in. na walce z przestępczością pospolitą poprawie bezpieczeństwa na drogach i w miejscach publicznych, m.in. poprzez większą liczbę patroli.

„Zależy nam także na ułatwianiu kontaktu z mieszkańcami, temu służy m.in. przywracania posterunków. W zeszłym roku uruchomiono je w Zbąszynku, Przytocznej oraz Lubniewicach” – dodał Maludy.

Do największych wydarzeń z udziałem policji zaliczono Przystanek Woodstock, pożar gorzowskiej katedry, działania podczas orkanu Ksawery i operację związaną z wystąpieniem w regionie ptasiej grypy.

W 2017 r. lubuska policja wzbogaciła się o 54 nowe pojazdy; w jej szeregi wstąpiło 103 funkcjonariuszy. W całym garnizonie służy obecnie ponad 2,7 tys. policjantów, jest jeszcze 149 wakatów.

Dodaj komentarz