MZK dyskryminuje mężczyzn? Słuchaczowi nie podoba się akcja „Dziewczyny na autobusy”

13:00

9 sierpnia 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Czy Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie dyskryminuje mężczyzn przez akcję „Dziewczyny na autobusy”?

Tak uważa nasz słuchacz, który twierdzi, że miejski przewoźnik nie powinien faworyzować pań i kierować w ich stronę specjalnej akcji umożliwiającej wysokie zniżki przy zdobyciu uprawnień kierowcy autobusu:

Co na to Miejski Zakład Komunikacji? Rzecznik spółki, Marcin Pejski, wyjaśnia, że dotychczasowe próby uruchamiania kursów na prawo jazdy kategorii D wraz z kwalifikacją zawodową i gwarancją zatrudnienia nie spotkały się ze zbyt wielkim zainteresowaniem ze strony potencjalnych kandydatów. W ostatnim szkoleniu, które spółka planowała przeprowadzić dla 10 osób, udało się pozyskać jedynie siedmiu kierowców, w tym sześciu mężczyzn i jedną kobietę. Poza tym, w zawodzie kierowcy autobusu dominują mężczyźni i MZK chce odwrócić ten trend:

Marcin Pejski dodaje, że kolejna akcja tego typu nie będzie skierowana do określonej płci:

Projekt „Dziewczyny na autobusy“ gwarantuje chętnym kobietom 80 procent pokrycia kosztów związanych ze zdobyciem uprawnień potrzebnych do wykonywania zawodu kierowcy autobusu. Chodzi o uzyskanie prawa jazdy kategorii D, kwalifikację zawodową i badania lekarskie. Po uzyskaniu stosownych uprawnień uczestniczki projektu mają zagwarantowane zatrudnienie w Miejskim Zakładzie Komunikacji.

12 myśli na temat “MZK dyskryminuje mężczyzn? Słuchaczowi nie podoba się akcja „Dziewczyny na autobusy””

 1. Słuchacz ma rację. W imię „równouprawnienia” doszliśmy już do ściany pod którą zaczyna się dyskryminacja mężczyzn. Dobrze rozumiem, że teraz kobieta zapłaci 20% za kurs, a mężczyzna 100%? I to jest te równouprawnienie?

 2. „Poza tym, w zawodzie kierowcy autobusu dominują mężczyźni i MZK chce odwrócić ten trend”-jakoś w urzędach siedzą same baby i nikt nie chce odwracać tego trendu.

 3. Dyskryminacja mężczyzn to już od dawna jest, samo to że sobie kobiety wczesniej na emeryture przechodzą, to już jest dyskryminacja meżczyzn i jawna niesprawiedliwość. Tym bardziej że kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej.

 4. faceci są cały czas feminizowani, dobijani alimentami i wyganiani do roboty… sami do tego doprowadziliśmy…

 5. Dyskryminowaną płcią są mężczyźni. Wszyscy, bez względu na płeć, powinni mieć równe prawa i równe szanse. Dlaczego mężczyźni maja niby pracować dłużej?! Bo „chłop” jest wołem roboczym?! Czas skończyć z faworyzowaniem kobiet. Jak równość to równość. Temat MZK pomijam – pewnie wyszli z założenia, ze kobiety będą mniej wymagające finansowo. Pomimo tego nabór nie może być dyskryminacyjny.

 6. Witam ja tak nie uważam Panowie którzy tak uważają powinni się troszeczkę cofnąć do tyłu gdzie byli przez minimum 10 lat jakie kursy zdobyli , języki inne uprawnienia , dzisiaj kobieta może ten zawód wykonywać na takiej samej zasadzie jak mężczyzna , a że się godzi pracować za tyle ile jej proponują to nie jest dyskryminacja tylko czysta kalkulacja ( w Biedronce ma podobnie tylko trzeba się na tyrać) , a jak innym nie pasuje to mają wolny wybór tuż za miedzą i na pewno na tym zyskają , tylko trzeba chcieć ,

 7. Kolejny idiotyczny pomysł doktora.
  baby na autobusy!
  Żeby jeszcze bardziej zniechęcić pasażerów do jeżdżenia mzk.

  Najlepsi kierowcy poodchodzili do Berlina
  Jakość kierowcy ma wpływ na chęć korzystania z autobusu
  A wiadomo że statystycznie baby są gorszymi kierowcami choć zdarzają się wyjątki.

 8. kaminski -nie można się cofać do tyłu , bo też nie można się cofać do przodu

 9. Panie Pejski, a jakie działania podjęliście żeby zwiększyć obecność kobiet w samym zarządzie spółki? Bo skoro walczycie z nierównością u swoich pracowników, to rozumiem że wszelkie nierówności na szczeblu kierowniczym zostały już wyeliminowane? Proszę mi powiedzieć o ile więcej zarabiają kobiety w kierownictwie MZK w ramach akcji „Dziewczyny do Zarządu”, no i oczywiście jak wielkim sukcesem okazała się ta właśnie akcja? Kiedy zostanie też zatrudniona kobieta w Pana miejsce, bo 100% rzeczników MZK z jakimi ja miałem do czynienia to mężczyźni, no ile można? Bo chyba nie jesteście hipokrytami?

  Gorąco namawiam też do rozpoczęcia akcji „Chłopaki do Aptek”, bo gdzie nie pójdę do apteki to wszędzie same panie farmaceutki, no skandal.

 10. Panie Kamiński, czy Bronisław to jakaś rodzina? Chwali pan, że za miedzą lepiej, a przecież za miedzą też mężczyzn dyskryminują. Na przykład: aby dostać pracę w policji w Nadrenii Północnej-Westfalii mężczyzna musi mieć 168 cm wzrostu, a kobieta jedynie 163 cm, albo by dostać pracę w policji w Berlinie mężczyzna musi mieć 165 cm wzrostu, a kobiecie wystarczy jedynie 160 cm. Ewidentna dyskryminacja mężczyzn, pomimo że art. 3, ust. 2 niemieckiej konstytucji gwarantuje równe prawa dla kobiet i mężczyzn.

 11. poje..na polityka gender
  dążą do zrównania płci
  i ludzi z probowki

Dodaj komentarz