PAP: partyjne przymiarki do wyborów

11:15

5 listopada 2017

Polska Agencja Prasowa

Większość liczących się sił politycznych zapowiada wystawienie swoich kandydatów na prezydentów lubuskich stolic – Gorzowa i Zielonej Góry. Na razie jednak są ostrożne w podawaniu nazwisk. Partie czekają m.in. na kształt ordynacji wyborczej.

Walkę o reelekcję zapowiada prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki. W poprzednich wyborach kandydował z komitetu „Ludzie dla Miasta”. Wójcicki zapowiedział w rozmowie z PAP, że tym razem wystartuje z własnego komitetu, gdyż jego drogi i ruchu miejskiego „Ludzie dla Miasta” rozeszły się.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki powiedział PAP, że obecnie rozważa czy ponownie ubiegać się o urząd.

Na poziomie regionu Prawo i Sprawiedliwość nie ma jeszcze ustalonych kandydatów na prezydentów Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, choć jest lista nazwisk, wśród których należy ich szukać. Jak poinformował PAP prezes lubuskiego PiS Marek Ast, to ludzie na co dzień związani z samorządami obu stołecznych miast.

W Gorzowie Wlkp. wśród potencjalnych kandydatów wymienił przewodniczącego tamtejszej rady miasta Sebastiana Pieńkowskiego, który ma już poparcie struktur powiatowych partii. Ast zaznaczył jednak, że jest kilka innych osób wchodzących w grę, m.in. b. poseł Marek Surmacz, czy b. radny gorzowski, a obecnie Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej.

W przypadku Zielonej Góry w gronie potencjalnych kandydatów na kandydata na prezydenta poseł Ast wskazuje kilka osób. „Mamy w tym gronie dwóch radnych miejskich – Piotra Barczaka i Jacka Budzińskiego, jest też nasz radny wojewódzki Zbigniew Kościk. Na razie jednak jest za wcześnie, by przesądzać kto uzyska rekomendację władz regionu, podobnie jak w przypadku Gorzowa” – powiedział PAP Marek Ast.

Komisarz lubuskiej Platformy Obywatelskiej, senator Waldemar Sługocki powiedział PAP, że jego ugrupowanie wytypowało osoby, z których zostaną wyłonieni kandydaci na prezydentów Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. W przypadku obu miast są to po trzy osoby.

„Nie ma wśród tych osób żadnego z naszych parlamentarzystów. To samorządowcy, powszechnie znani w swoich środowiskach, ale na razie nie będę ujawniał ich nazwisk. Oczywiście będziemy chcieli jak najszybciej dokonać ostatecznego wyboru kandydatów, podać nazwiska do wiadomości publicznej i rozpocząć kampanię wyborczą, ale nie chcemy tego robić przedwcześnie. Nie znamy jeszcze ordynacji i prowadzimy rozmowy z innymi partiami opozycyjnymi” – powiedział Sługocki.

Wyłonionych kandydatów na prezydentów głównych miast w regionie ma już lubuska Nowoczesna. Szef lubuskich struktur tej partii, poseł Paweł Pudłowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że Nowoczesna jest przygotowana do wyborów samorządowych, ale nazwisk nie będzie jeszcze upubliczniał.

„Nie chcemy tego robić z uwagi na trwające jeszcze negocjacje po stornie opozycji, a także gdyż nie znamy zmian, jakie zajdą w ordynacji wyborczej” – powiedział Pudłowski.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Kukiz’15. Prezes lubuskiego okręgu stowarzyszenia Kukiz’15 Jarosław Porwich przekazał, że jego ugrupowanie na wytypowanych swoich kandydatów na prezydentów Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp., ale obecnie nie zamierza podawać ich nazwisk.

„Mamy przygotowanych kandydatów, ale nie wykluczamy poparcia kandydatów na prezydentów wystawionych przez inne komitety. Z tego też powodu czekamy na ich ruchy. Jeśli pojawią się ludzie gwarantujący rozwój miast, to jesteśmy w stanie ich poprzeć bez znaczenia na barwy polityczne. Jeśli stwierdzimy, że takich nie ma, zgłosimy własnych kandydatów” – powiedział PAP Porwich.

Prezes lubuskiego PSL Jolanta Fedak poinformowała PAP, że ludowcy w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze biorą pod uwagę dwa warianty – wystawienie swoich kandydatów lub poparcie kandydatów bezpartyjnych. „Wszystko zależy jednak od ordynacji, gdyż z nią związana będzie nasza strategia wyborcza” – dodała.

Jak poinformował PAP szef lubuskiego SLD Bogusław Wontor, kandydatem na prezydenta Zielonej Góry ma być Tomasz Nesterowicz – radny miejski, jedyny jakiego Sojusz ma w tej kadencji. Jeśli chodzi o Gorzów Wlkp., to jak powiedział PAP Wontor – trwają jeszcze konsultacje.

„Bierzemy pod uwagę kilka możliwości, czekamy m.in. na kształt nowej ordynacji wyborczej” – dodał. Przewodniczący nie chciał wymienić nazwisk branych pod uwagę.

7 myśli na temat “PAP: partyjne przymiarki do wyborów”

 1. Na prezydentów Zielonej G. zgłaszamy:

  Platforma O:

  1) Surowiec Robert
  2) Sibińska Krystyna
  3) Sobolewski Jerzy
  4) Komarnicki Władysław
  5) Synowiec Anna
  6) Kucharski Tomasz

  Nowoczesna Ryśka Boney M.:

  1) Synowiec Jerzy
  2) Wierchowicz Jerzy.

  Zresztą bierzcie sobie wszystkich jak leci z obu tych zdradzieckich ugrupowań.

 2. bonk „zdradziecka morda” to ty jesteś sługusie dojnej zmiany

 3. bonk to rodzina tego Bonkowskiego.Tak tego ,o którym wszyscy piszą a pisowszczyki próbują to przemilczeć i przeczekać.Ta hołota ubecka tak ma;-)

 4. Z napisał(a):
  05.11.2017 o 21:41

  przymiarki łba do topora

  a wpierdol ci nie wystarczy chamie?

 5. ip chama znamy po kiego te prężenie żyłek na prąciu?
  Z napisał(a):
  05.11.2017 o 21:41

  przymiarki łba do topora

  ty naprrawdę pchasz się na wózek?

Dodaj komentarz