Pięć frakcji, półpodziemne pojemniki w centrum, kontrole segregacji- Gorzów w przeddzień „śmieciowych” zmian

10:08

8 listopada 2017

Iwona Krawczyk

Stawki za śmieci się nie zmienią, zmieni się sposób segregowania odpadów, a przez to przybędzie pojemników. Nowością mają być półpodziemne kubły w centrum Gorzowa. Nowa szefowa biura związku MG6 mówiła dziś na naszej antenie o szczegółach „śmieciowych” zmian, jakie czekają nas w najbliższym czasie. Gorzów ma duże opóźnienie w przygotowaniu i wdrażaniu nowych zasad. Miały wejść w życie od  1 października, wejdą z początkiem stycznia. Od tego czasu będziemy segregować śmieci na 5 frakcji. Mieszkańcy gmin wokół Gorzowa stosują już ten system od 2014 roku, więc w ich przypadku zmiany dotyczyć będą jedynie koloru worków.

Inaczej będzie w samym Gorzowie. Dotąd mieliśmy 3 frakcje. Zwiększenie ich liczby będzie się wiązało ze zwiększenie liczby pojemników, jakie pojawią się na terenie miasta. Nowością mają być np. półpodziemne pojemniki na Kwadracie:

-Tam gdzie wieżowce i bloki, wszystko zależeć będzie od zarządców- dodaje Katarzyna Szczepańska:

 

Możliwe, że jutro ogłoszony zostanie przetarg na wybór firmy, która od nowego roku zajmie się odbieraniem odpadów z naszego terenu. Katarzyna Szczepańska, że firma zostanie zobowiązana, by sprawdzać jakiego rodzaju śmieci odbiera  i może się zdarzyć, że deklarujący segregację, a nie robiący tego, będą musieli wejść na wyższe opłaty. W budżecie biura MG6 na przyszły rok zaplanowano środki na tego typu kontrole. Mają one też działać w drugą stronę, czyli sprawdzane będzie czy firma  nie miesza ich przy odbiorze- na to często skarżą się gorzowianie teraz.

14 myśli na temat “Pięć frakcji, półpodziemne pojemniki w centrum, kontrole segregacji- Gorzów w przeddzień „śmieciowych” zmian”

 1. Polpidzirmnr pojemniki tylko na kwadracie to dodatkowe koszty ich obsługi bo musi to robić specjalistyczny pojazd… szkoda że nie sprawdzają warunków infrastruktury jaką jest zeby postawic nowe pojemniki do segregacji….ciekawe gdzie oni je pomieszczą w tych altanach istniejących…misz masz organizacyjny, ale może akurat tym razem się uda

 2. do autorki artykułu:
  proszę używać specjalistycznego słownictwa z branży komunalnej, słowo „kubeł” wymiennie dla specjalistycznego pojemnika jest wysoce nie na miejscu i aż uszy razi…mniej potocyzmów

 3. dla ciekawskich:https://www.eco-market.pl/pojemnik-polpodziemny-saturns-4m3?gclid=EAIaIQobChMI2ZHjn9iu1wIVwwrTCh3yDADFEAQYAyABEgI4-vD_BwE
  zobaczcie ceny (cena uzależniona od ilości pojemników, ich pojemności, materiałów wykonania obudowy pojemnika, części wystającej ponad powierzchnię) jednego pojemnika pół podziemnego, które mają stanąć na Kwadracie. A do tego tylko na Kwadracie, ponieważ miasto przy okazji remontu skweru może odpowiedni przygotować infrastrukturę podziemną pod montaż tego typu pojemników.
  Może przy planowanym remoncie Sikorskiego i przygotowaniu deptaku na miarę Zielonej Góry także w planach inwestycyjnych i zagospodarowania terenu -pojemniki się znajdą.
  Obsługa takich pojemników wymaga specjalistycznego sprzętu typu hakowiec.Rozwiązanie jest innowacyjne, bardzo reprezentatywne dla miasta i jakby na miejscu gdy mówimy o technologiach XXI wieku.

 4. Dopóki naklejki będą „losowo” naklejane na kontenery (np. pozostałe komunalne – naklejone na szarym, zielonym i żółtym w JEDNYM boksie!!!), a same boksy (tak jak nowo stawiany na Moniuszki) będą zbyt małe na taką ilość rodzajów odpadów, to cała „rewolucja bis” spełznie na niczym. Kontenery dalej będą stały na jezdniach, chodnikach i pod oknami, a ludzie – widząc takie sytuacje – będą wrzucać odpadki jak leci i odpuszczać segregowanie. Zresztą już pojawienie się poprzednich zasad i zniknięcie dodatkowych pojemników na plastik i makulaturę wyrządziło szkody w odbiorze społecznym sensu segregacji. :(

 5. Panie Grzegorzu jeśli miasto wybrało w lipcu 2013 roku podział odpadów na frakcję suche i mokre odpady pod składowisko odpadów INNEKO(wydzieliło tak naprawdę tylko szkło, bio, bo plastiki z papierem i odchodami i pampersami miały być w pozostałych odpadach komunalnych z żółtą naklejką), ale nie pozostało przy zbiórce segregowanej takiej jak na gminach z podziałek takim jaki miał być w całej Polsce wprowadzony w tym roku: wydzielenie 5 frakcji(papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło, biodegradowalne i pozostałe komunalne), to nie dziwmy się, że proces edukacji i segregacji trwa latami.Faktycznie pojemniki typu dzwony metalowe sprawdzały się lepiej , mieszkańcy chętniej segregowali tworzywa sztuczne i szkło w nich, ale zajmowały dużo miejsca przy altanach a zarządcy wspólnot mieszkaniowych nie miały na nie wydzielonego miejsca i nierzadko stały na chodnikach

 6. pojemniki półpodziemne to nie jest żadna innowacja. takie rozwiązania już od dawna funkcjonują w innych miastach w Polsce (Gdańsk, Toruń). Jest to na pewno estetyczne rozwiązanie dla pojemników i zbiórki , ale drogie! i o tym, tez nalezy pamiętac. Związek MG6 zajmuje sie tym tematem od 2013 kiedy to zbiórka odpadów stała się zadaniem gmin, ale jakość rozwiązań i nadzór nad wywoźnikami zaproponowana i wdrożona przez związek jest fatalna.. np. pojemniki stojące przy „starej” Snieżce, ich liczba brud dookoła itd. i tym razem bedzie tak samo… przede wszytskim dlatego, że nie ma przygotowanych miejsc [pod tak dużą liczbe pojemników i nikt specjalnie nie dba o te miejsca w ktorych one maja stac

 7. informuję, że formy odbierające odpady nie odpowiadają za odpady pozostawione przez mieszkańców luzem w workach pod pojemnikami, nie sprzątają też miejsc wokół pojemników w altanach pod pojemnikami, tym zajmuje się firma sprzątająca, zarządca rzadko kontroluje pracowników z firmy np. eco lub inwencja wyłonionej w drodze przetargu , w jaki sposób ich praca jest wykonywana.
  ps. mieszkańcy bardzo często z workiem śmieci nie trafiają do pojemnika a co dopiero do odpowiedniego z danym rodzajem odpadów.

 8. My mieszkańcy mamy to dokladnie w du.Tony śmieci pakowane do zsypów w wieżowcach łącznie z ludzkim gównem w pampersiakach.srać na wasze pomysły!

 9. Mieszkam w czteropiętrowcu na Górczynie. Obok są wieżowce. Jak patrzę na sąsiadów i siebie to mamy w dupie wasze przepisy. Śmieci na wysypisku i tak są sortowane..to po co ja mam to robić w domu. Nie mam miejsca na 5 worków na śmieci .A jeszcze jak człowiek ma małe dziecko to pampersy lecą aż miło

 10. zacząc trzeba od tego ,że to miasto będzie właścicielem „kubłów” śmieciowych , przynajmniej w tej materii skończy się problem z zabieraniem starych i stawianiem nowych przez firmy wygrywające przetarg – a reszta normalnie PO STAREMU , „kubły” nie z naklejkami tylko kolorowe (a przynajmniej dekle )

 11. te -ładna buzia- tylko w gacie nie popuść ,masz problem jak widać

 12. ale farmazony!
  opóźnienie ze względu na nieudolność zarządu MG-6. Twory samorządowe nie mają racji bytu w dzisiejszych czasach. Komuna już minęła i nie będzie zarządzania na wysokim poziomie w spółkach rodzin i znajomych polityków. A po kasę sięgną do naszych kieszeni bez pytania. Pamiętajcie to wyborcy :)

 13. nie zniknie problem z podstawianiem pojemników jak obsługe obejmie nowa firma, ponieważ wg nowych rozporządzeń ustawy podział odpadów na 5 frakcji to także zmiana kolorystyki pojemników i naklejek na nich także to nas nie ominie

 14. co autor miał na myśli cytuję” Możliwe, że jutro ogłoszony zostanie przetarg na wybór firmy, która od nowego roku zajmie się odbieraniem odpadów z naszego terenu. „- nie rozstrzygnięte są jeszcze przetargi na obsługę miasta sektor II i III, ani gmin sektor I, a piszecie o kolejnym przetargu, który ma się pojawić? Czy mieliście na myśli, że wyniki przetargu się okażą? to ważne , aby osoba pisząca artykuł chociaż minimalna wiedzę o poruszanej tematyce miała.

Dodaj komentarz