Remont, który spędzał miastu sen z powiek

11:29

7 października 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Ulica Walczaka została dziś oficjalnie otwarta dla ruchu drogowego. Kierowcy zmodernizowanym odcinkiem mogli jeździć od blisko dwóch tygodni, jednak ruch był ograniczony ze względu na trwające prace.

Remont ulicy Walczaka dla mieszkańców i urzędników był prawdziwą drogą przez mękę. Prace ruszyły 25 lipca 2016 roku i praktycznie od razu stanęły w miejscu. Początkowo wykonawca tłumaczył się przestojem w realizacji inwestycji przez odnalezione płyty cmentarne, problemy z wodociągiem czy znaleziska archeologiczne. Później na jaw wyszło, że firma Taumer nie płaciła podwykonawcom za ich usługi. Miasto straszyło karami, ale zapisy kontraktowe na znikome w obliczu wielomilionowej inwestycji kwoty (tysiąc złotych kary na dzień)  nie były w stanie wpłynąć mobilizująco na wykonawcę. Według pierwszych założeń, remont miał trwać cztery miesiące i zakończyć się w listopadzie 2016 roku. Termin realizacji wielokrotnie przesuwano. Urzędnicy wiele miesięcy dojrzewali do decyzji, by zerwać umowę z Taumerem. W końcu prezydent postawił ultimatum – inicjatywę miał przejąć Zakład Sieci i Zasilania, który wchodził w skład konsorcjum z firmą Taumer. Strony doszły do porozumienia, a od momentu zmiany lidera konsorcjum, remont w końcu nabrał tempa. Dużą rolę w tej specyficznej, remontowej historii odegrali sami mieszkańcy, którzy bacznie obserwowali postępy prac. Powstał nawet specjalny fan page na Facebooku, gdzie na bieżąco były wrzucane zdjęcia i filmy z placu budowy. Co dziś gorzowianie mówią o remoncie ulicy Walczaka?

O zdanie zapytaliśmy również kierowców. Pan Bolesław ulicą Walczaka przejechał dziś po raz pierwszy po ponad rocznej przerwie:

Ulica Walczaka była remontowana przez ponad 14 miesięcy.

Walczaka po remoncie, fot. Filip Praski (2) Walczaka po remoncie, fot. Filip Praski (3)

11 myśli na temat “Remont, który spędzał miastu sen z powiek”

 1. Inwestycja dotyczyła to Warszawska/Walczaka nie jest nadal skończona.Czy szanowne Radio może podać nazwisko osoby która odebrała nie skończoną inwestycje?Czy to wg. radia tajne?

 2. Nikt nie mówi że została odebrana. Tylko że została oficjalnie otwarta.

 3. Czy odebrano także te stare, zniszczone krawężniki, które wyglądają jak z czasów wojen punickich?

 4. @adam a w dół? z tego czego się nauczyłem na kursie to wolno wyprzedzać rowerzystów na linii ciągłej.

 5. Tulon napisał(a):
  08.10.2017 o 12:02

  @adam a w dół? z tego czego się nauczyłem na kursie to wolno wyprzedzać rowerzystów na linii ciągłej.

  —————-
  co za kretyn to napisał?

 6. Podwójna ciągła to podwójna ciągła – przepisy jednoznacznie wskazują na to, iż nie wolno nam na nią najeżdżać a co dopiero przekraczać. Idąc tym tokiem rozumowania w przypadku szerszego pasa ruchu wyprzedzenie rowerzysty jest osiągalne przy założeniu że prowadzimy niewielkie auto, a jednoślad napędzany mięśniami nóg śmiga blisko prawej krawędzi to bezpieczną odległość przynajmniej 1 metra zwłaszcza przy niższej prędkości jako tako jesteśmy w stanie zachować bez przekraczania czy najeżdżania na linie ciągłe. Wyprzedzanie pojazdu wolnobieżnego jest raczej niemożliwe bez najechania na ,,ciągłą”.

  Jeżeli jednak byśmy się zdecydowali na taki krok to musi nam być nie żal 5punktów i 200zł.

 7. >> Podwójna ciągła linia i rowerzyści jadący pod gór

  nie widzicie ściezki rowerowej z prawej strony? (pobocze)

 8. dobrze jest tylko dlatego ,że można już przejechać ale żadna rewelacja , wszędzie bałagan nie dokończone roboty itd itd

 9. radio Gorzów w tym swoim ciaglym zachwycie nad wojtem i miastem pobija wszelkie rekordy….

Dodaj komentarz