Sprawa cmentarza podzieliła mieszkańców

14:39

10 listopada 2017

Elżbieta Kobelak

Dziennikarka Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: e.kobelak@radiogorzow.fm. Tel. 95 725 82 61.

Mieszkańcy podzieleni w sprawie wznowienia pochówków na Cmentarzu Świętokrzyskim przy ul. Warszawskiej.

Utrzymanie nekropolii przerasta możliwości parafii przy Warszawskiej. Rozwiązaniem mogłoby być uzyskanie zgody na chowanie tam zmarłych. O wasze opinie na ten temat pytaliśmy w naszej cotygodniowej sondzie internetowej. 51 procent z was uważa, że nie powinno się wznawiać pochówków w tym miejscu. Przeciwnego zdania jest 49 procent. A to usłyszeliśmy dziś na ulicach miasta


Dodajmy, że w poprzednich latach były już podejmowane próby wznowienia pochówków na cmentarzu Świętokrzyskim, jednak spotkały się one z protestami mieszkańców z ulicy Nowej i ulicy Głowackiego.

8 myśli na temat “Sprawa cmentarza podzieliła mieszkańców”

 1. Cmentarz jest i będzie, gdyby wznowiono pochówki ten cmentarz nabrałby nowego wizerunku ,

 2. Może kompromis ? Pochówek trzeba by ograniczyć do po kremacji i budowy kolumbarium.

 3. Żadnych kompromisów.To nie jest miejsce na Cmentarz.Szacunek dla zmarłych przede wszystkim.Uszanować i dbać o wszystkie groby tam istniejące.Są tam groby ludzi,którzy nie maja już rodzin tak więc cmentarz przy Żwirowej musi przejąć wszystkie te koszty.

 4. Oczywiście, że pochówki należy wznowić. Ci którzy tam mieszkają wiedzieli, że jest cmentarz, gdy się wprowadzali. Jak się boją nieboszczyków leżących kilkaset metrów dalej, to niech się przeprowadzą. Tylko nie wiem dlaczego świeży nieboszczyk groźniejszy od wieloletniego. Może ci starsi z wiekiem przechodzą na emeryturę i już nie straszą? Najzabawniejsze jest opowiadanie o skażeniu wód gruntowych. Nie wiedziałem, że w wieżowcach na Nowej wodę ze studni ciągną.

 5. Cmentarz Żydowski przy Czereśniowej bym zlikwidował. I stworzył tam piękny park.

 6. Z – obawiam się, że szybko jakiś developer położyłby łapę na tym terenie

 7. @ Z

  Innymi słowy publicznie opowiadasz się za zniszczeniem najstarszego, po katedrze i murach miejskich, zabytku w mieście: cmentarz żydowski jest starszy od np. Wielkiego Spichlerza ( z oddziałem Muzeum Lubuskiego ).

  Starych zabytków w Gorzowie tyle co kot napłakał, ale co nam szkodzi pozbyć się jeszcze jednego. Katedra już niemal sama spłonęła. Będzie więcej miejsca po parkingi i markety.

 8. Ludzie mieszkają,wody gruntowe?A na Żwirowej to nie mieszkają?I nie ma wód gruntowych?

Dodaj komentarz