Tak będzie wyglądał Arsenał Kultury, czyli przebudowana „przemysłówka”

12:52

17 lipca 2017

Redakcja Radia Gorzów

100 tysięcy złotych nagrody i kontrakt na projekt wykonawczy na przebudowę dawnej „Przemysłówki” wygrało Atrium Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański z Poznania – zdecydował w sobotę sąd konkursowy. W budynku będą miały swoją siedzibę Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sztuki. Mówi Dariusz Górny, miejski architekt, który zasiadał w sądzie konkursowym.

Mimo że MCK i MOS będą urzędowały obok siebie, każda z tych instytucji zachowa swoją odrębność – dodaje Dariusz Górny.

Jak dodaje Dariusz Górny, kwestią do „przepracowania” pozostaje temat parkingów. Praca konkursowa zawiera co prawda miejsca podziemne, ale urzędnicy mają świadomość tego, że jest to zdecydowanie za mało. Miasto będzie szukać więc innych rozwiązań, choćby w okolicy dawnej siedziby Centrali Rybnej.

Póki co, umowa ze zwycięzcą zostanie podpisana do końca lipca, a w sumie w konkursie udział wzięły 24 prace architektoniczne.

W skład sądu konkursowego weszli: jako przewodniczący Jerzy Grochulski (prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich), jako sekretarz Tomasz Klimek, architekci Aleksandra Rybak i Andrzej Wójcik oraz Dariusz Górny (architekt miejski, zarazem prezes gorzowskiego oddziału SAP), a także Hanna Błauciak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

23 myśli na temat “Tak będzie wyglądał Arsenał Kultury, czyli przebudowana „przemysłówka””

 1. Srutututu. Już był konkurs na wizję przebudowy centrum. Kasa poszła a efekty… każdy widzi!

 2. Na zdjęciu chyba nie jest zwycięski projekt ?Z tego, co czytałem na innych miejskich portalach wygrał inny…

 3. Wyborcza i gorzow24.pl pokazały zupełnie inną koncepcję architektoniczną niż ta prezentowana przez radiogorzow.pl na zdjęciu powyżej.

  Gdyby konkurs na Arsenał Kultury miał wygrać ten architektoniczny kociokwik zwieńczony szklanym prześcieradłem powiewającym na wietrze chyba bym się załamał.

 4. Zdjęcie zmienione, może warto jeszcze się zająknąć o pomyłce, bo powyższe komentarze już tracą na aktualności. Szanowna Redakcjo ?

 5. Rzeczywiście, przepraszamy za dezinformację. Zdjęcie, które dołączyliśmy pierwotnie pochodziło z miejskiej strony internetowej, jako ilustracja do informacji o rozstrzygnięciu konkursu.

 6. wygral najbrzydszy i najgorszy projekt. byla szansa na cos pieknego w centrum miasta, a postawia jakies koszmarne pudla. czy w Gorzowie naprawde nie ma kogos z gustem, znajacego sie na architekturze? juz na zawsze bedziemy potworkiem????

 7. Eeee tam. Projekt z bezużytecznym daszkiem w sam raz pasował do bezużytecznego Sarkofagu Jędrzejczaka zwanego szumnie Dominantą 😛

 8. Poznaniacy zafundowali nam po wojnie projekt centrum z samych klocków i jak widzę, patrząc na projekt, ta myśl za miedzą jest nadal aktualna

 9. @Gorzowianin? – projekt centrum z lat 60-tych to projekt warszawski.

 10. Piotrek: „Wyborcza i gorzow24.pl pokazały zupełnie inną koncepcję”.

  No, jeśli GWno to musi być świnta prawda.

  Naczelny GWna tyz zekł świntom prawde: „ty skurw… jesteś, bydlakiem, kanalią”.
  To w odpowiedzi na pozdrowienia dla brata: „Brata pan pozdrowi, też jest sędzią”.

  Nie sprawdzono do tej pory, czy podobna reakcja Szechtera nastąpi na pozdrowienia dla kogokolwiek innego z najbliższej rodziny…

 11. Czy ja dobrze widzę, zagęszczenie budynków, zero zieleni i przestrzeni (tej publicznej też). A dlaczego, jak ma tek być zagęszczone nie ma zieleni na dachach i ścianach budynków. Czy na miejscu, gdzie jest skwerek z fontanną powstanie bunkrowy budynek. A parkingi podziemne można zrobić dwukondygnacyjne. Jesteście pewni, że to nie ten projekt?

 12. @ yenna

  Teraz już fotka została podmieniona na przedstawiającą zwycięską koncepcję. Na tym zdjęciu nie ma skwerku z fontanną – zdjęcie w dolnej jego części kończy się na linii chodnika przed byłym bankiem.

  A odnosząc się do komentarzy krytycznych – ostateczny efekt będzie zależał od jakości materiałów wykończeniowych – jeżeli będą najwyższej jakości, a bryła i wnętrze eleganckie, to przy całej swojej surowości może to być – w moim odczuciu – kawał bardzo porządnej architektury. Jeżeli materiały wykończeniowe będą taniutkie, to rezultat będzie taki o jakim piszą przedmówcy: kolejny nijaki, tani klocek do kolekcji innych nijakich, tanich klocķów szpecących nasze śródmieście.

 13. Skomentowałem na gorzów24 gdzie są zdj wszystkich koncepcji

  A to powyzsze wygląda jak park 111.

 14. Kino też w tym projekcie jest wstrętne. Jak wnętrze filharmonii. Widać dla kogo robione. Piękne 60krzeseł chcą tak zniszczyć i tak już tam nie chodze bo puszczają same gender albo promocje homoseksualizmu

 15. Co się tak podniecacie.Może za 20 lat ktoś wróci do tematu.

 16. Kim jest ten koleś który wybrał projekt? Jakie ma sukcesy na koncie i kto upoważnił go do podejmowania tak odpowiedzialnych decyzji?

 17. @bonk a tobie nie pozwoliłem wypowiadać się w tym temacie, masz szmacić się w innych tematach politycznie chwytliwych, bonk do budy,
  daj suwerenowi trochę swobody, jak będziemy przykręcać śrubę dostaniesz SMSa i do roboty, teraz cisza bo psujesz niepotrzebnie powietrze

 18. @redakcjo mogliście zostawić tamte zdjęcie. Tamta koncepcja była o wiele ładniejsza. A ta wygrana praca to tylko nijakie klocki. To jest same centrum miasta powinno to być wizytówką. A jak nie to odbudujcie pierzeje.

 19. Jak tak patrzę ma wybudowany nowiutki UM,super hotel przy słowiance i wiele hal sportowych w rożnych miejscach Gorzowa,kiedy tak dojeżdżam do przebudowanego centrum miasta nowiutką obwodnicą północną,to ten projekt też jest super NARYSOWANY PATYKIEM NA WODZIE.

 20. Nie no to wszystko będzie, tylko wybierzcie Jacka na drugą kadencję.

 21. Mi się ta koncepcja podoba bardziej budynku obok.
  http://www.gorzow24.pl/img/news/2017/07/3832/galeria/_thumbs/medium_22a.JPG

  albo ta
  http://www.gorzow24.pl/img/news/2017/07/3832/galeria/_thumbs/medium_09a.JPG
  http://www.gorzow24.pl/img/news/2017/07/3832/galeria/_thumbs/medium_09b.JPG

  Wszystkie projekty miały wady
  i tak wygląda wyłaniania w drodze konkursu.
  Źle przeprowadzonego.

  Przecież było założenia wstępne ustalić
  że parking podziemny + parter + wjazd na 1 piętro w budynku obok Przemysłówki.
  Że kino takie a takie.
  np to
  http://www.gorzow24.pl/img/news/2017/07/3832/galeria/_thumbs/medium_17b.JPG
  zamiast tego:
  http://www.gorzow24.pl/img/news/2017/07/3832/galeria/_thumbs/medium_02b.JPG

  i byłoby git majonez a nie padaka.
  I na końcu to mieszkańcy powinni wybierać przez głosowanie.
  I wszyscy byliby zadowoleni. Ale to trzeba umieć rządzić

 22. Wjazd samochodem do środka na 1 piętro i parkingi gdzie się tylko da upchnąć w dobrze zorganizowanej przestrzeni miejskiej to podstawa. Na przykład w najnowszych planach renowacji Zamku Królewskiego w Warszawie przewidziano kameralny parking na 300 samochodów wokół kolumny Zygmunta oraz rampę wjazdową dla samochodów od razu na wyższe kondygnacje zamku. Drzwi w amfiladzie zostaną specjalnie poszerzone dla wygody kierowców, którzy bez wysiadania z samochodu będą mogli zwiedzać rezydencję polskich królów poczynając od apartamentów królewskich z sypialnią i gabinetami aż po salę tronową. Lifting przejdzie jadalnia ostatniego króla Polski, zyskała ona cenionego najemce z branży fast foodów. Kierowcy bez wysiadania z samochodu będą mogli zamówić min. king burgera i sałatkę stanislav.

Dodaj komentarz