Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń

07:57

1 stycznia 2017

Marcin Sasim

Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat.

Od dziś obowiązuje również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Stawka ta wynosi 13 złotych. Według minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej jest to ważne zwłaszcza dla najsłabiej wynagradzanych pracowników.

Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że pracodawcy zatrudniali na bardzo niskich stawkach zwłaszcza ludzi młodych. Jan Guz przypomniał, że wejście w życie minimalnej stawki godzinowej jest wynikiem negocjacji partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego i zawartego tam kompromisu.

O tym, że konieczne było uregulowanie najniższych stawek za godzinę pracy mówi też Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Podkreśla, że partnerzy społeczni zgodzili się na wprowadzenie stawki godzinowej przede wszystkim w celu uporządkowania rynku

Nowe przepisy likwidują też możliwość różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. Do tej pory pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia można było zapłacić 80 procent płacy minimalnej. Po zmianach wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu będą otrzymywać płacę minimalną w jednakowej, pełnej wysokości.

Nad przestrzeganiem nowych przepisów ma czuwać Państwowa Inspekcja Pracy.

2 myśli na temat “Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń”

 1. 2000 brutto
  Czyli 1450 netto.
  Też mi podwyżka. Z 1600 netto które zarabiałem.

  Powinna być wyższa minimalna, ale to z obniżenia obciążeń socjalnych (zus,fgśp, składka zdrowotna).
  Wtedy pracodawcy będzie sie opłacało zatrudniać a i pracownik sobie więcej zarobi. Tylko politycy świnie zamiast to zrobić wolą kłamać naród dając im więcej emerytur wcześniejszych dla grup uprzywilejowanych.

 2. I podwyżki dla starych pielęgniarek posiadających m wlasnosciowe i mężów.
  Młodych od tego nie przybędzie za minimalną bez m bo w komunie dawali.

Dodaj komentarz