Wkrótce zniknie zniszczona kopuła

15:56

10 listopada 2017

Elżbieta Kobelak

Dziennikarka Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: e.kobelak@radiogorzow.fm. Tel. 95 725 82 61.

Lada dzień ma się rozpocząć demontaż zniszczonej kopuły gorzowskiej katedry.

Ogromne rusztowanie, niezbędne do wykonania prac już stoi. Zamontowano także windę. Mówi proboszcz parafii katedralne ksiądz Zbigniew Kobus

Wewnątrz świątyni trwają natomiast prace związane z demontażem zalanych organów. Remontu podjęła się firma z Sulechowa. Demontaż trzeba wykonać bardzo starannie, element po elemencie. Prace polegały będą między innymi na wymianie wszystkich skórzanych elementów.

Zdemontowany został także zdeformowany podczas pożaru mechanizm zegarowy. Jego naprawa odbywa się w warsztacie zegarmistrzowskim w Puszczykowie koło Poznania.

Na razie trudno jest jeszcze określić kiedy wierni powrócą do katedry. Wiele zależy od tego czy wraz z remontem wieży uda się wykonać planowane od lat prace renowacyjne w świątyni. Te wymagają jednak dużych nakładów. Sytuacje komplikuje fakt, że parafii nie udało się pozyskać na ten cel pieniędzy z projektów unijnych. Jeśli środków będzie brakować wówczas wszystko może przeciągnąć się w czasie. Proboszcz Kobus ma jednak nadzieję, że przyszłoroczne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się już w katedrze.

5 myśli na temat “Wkrótce zniknie zniszczona kopuła”

 1. Jak to się nie udało?Katedra miała przyznane ponad 12 mln na remont?Kto ukradł te pieniądze?Może radio się dowie?Czy to zbyt trudna praca?

 2. Jak to ma nie być? To przecież co roku uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości organizował Drawex(czyt.oskarżony Krzysztof B.Reżyser tej szopki)Za pieniądze z socjalnego których nie wypłacał pracownikom.

 3. A czy już wiadomo kto przyczynił się do pożaru Katedry? Kiedy zostanie zakończone śledztwo? Że było to zwarcie to wiadomo ale na wskutek czego powstało?
  Czy Kuria wyciągnęła wnioski z tego pożaru?
  Czy planowany jest system p-poż z prawdziwego zdarzenia czy znowu podniesie się larum wśród konserwatorów i kościelnych: ależ to zabytek jak sobie wyobrażacie hydrant wewnątrz kościoła co ta straż wymyśla?!
  Może i zabytek ale za to jak płonie……
  Czy inne wieże kościołów, które są dosłownie oblepione antenami komórkowymi przeszły z tego tytułu jakieś wewnętrzne kontrole, wydano zalecenia, wzmocniono zabezpieczenia. Czy zostało to na zasadzie: raz nie zawsze dwa jakoś to będzie?

 4. zniknie ośle! zrobiona będzie nowa.Widzisz jaki ty durny jesteś.

Dodaj komentarz