Urzędnicy rozmawiali o dalszych krokach dekomunizacyjnych. Magistrat nie chce kolejnych zmian nazw ulic

17:00

4 października 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Służby wojewody spotkały się dziś z przedstawicielami magistratu, by rozmawiać o dalszych zmianach nazw ulic w ramach procesu dekomunizacji.

Przypomnijmy, IPN wskazuje, że zmiany powinny objąć jeszcze ulice: Walczaka, Kruczkowskiego, WOP-istów i 30 Stycznia. Urzędnicy kolejnych zmian jednak nie chcą i dziś uzasadnienie dla każdej z ulic zostało przedstawione wojewodzie. Mówi wiceprezydent Jacek Szymankiewicz:

Jacek Szymankiewicz dodaje, że problemy i spór będą zapewne dotyczyć pozostałych trzech ulic, których nazwy zostały wskazane do zmiany. Co do ulicy 30 Stycznia, miasto wskazuje, że w świadomości gorzowian data ta jest kojarzona z Dniem Pamięci i Pojednania. A jak magistrat argumentuje pozostawienie nazw WOP-istów i Kruczkowskiego?

Magistrat ma do 6 października czas, by przedstawić wojewodzie swoje stanowisko na piśmie. Natomiast Władysław Dajczak w kwestii ewentualnych zmian nazw ulic ma czas do 2 grudnia na wydanie tzw. zarządzenia zastępczego.

26 myśli na temat “Urzędnicy rozmawiali o dalszych krokach dekomunizacyjnych. Magistrat nie chce kolejnych zmian nazw ulic”

 1. 30 stycznia przeszkadza Instytutowi Paranoi Narodowej – ciekawie było by poznać argumentację tegoż instytutu, chyba im przeszkadza, że tego dnia imieniny obchodzą Martyna i Maciej.

 2. Czyli najkrócej mówiąc magistrat chce świadomie łamać ustawę dekomunizacyjną.

 3. powiedziała pi….da doopie
  nie bedziemy chodzić w kupie
  bo ty pierdzisz,hałasujesz i ch.oojowi humor psujesz!
  na to duooopa obrażona!
  ach ty p.zd..o pidrolona
  cię pe…ol,ą,tobie płacą
  a mnie kopią , chooo.j wie za co!

 4. @ nicelus – „bonkuś do budy pis-lamski sługusie”

  Ile tysięcy postów pod różnymi nickami już zamieściłeś? Może byś w końcu napisał po raz pierwszy coś merytorycznego zamiast samych wyzwisk?

 5. Po to jest właśnie ustawa sejmowa i niezależni historycy w IPN, aby wreszcie w Polsce, prawie 30 lat za innymi państwami, dokonać dekomunizacji. Ustawa nakazuje dekomunizację nawet w tak komunistycznym mieście jakim jest Gorzów, gdzie radna wykrzykuje, że jest przeciw dekomunizacji. Ustawa sejmowa jest obowiązującym w Polsce prawem, które należy przestrzegać. Jeżeli się jest za komunizmem i tego prawa nie chce przestrzegać, to można przecież emigrować do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

 6. „Natomiast Władysław Dajczak w kwestii ewentualnych zmian nazw ulic ma czas do 2 grudnia na wydanie tzw. zarządzenia zastępczego.”

  Aby nich pan wojewoda nie pyta radnej, która jest przeciwna dekomunizacji i jej usłużnych „naukowców”. Będą zapewne naukowo udowadniać, że dobrowolny członek komunistycznej partii PPR i MO nie był komunistą? Przecież to niedorzeczność. Każdy myślący człowiek wie, że gdyby Walczak nie był komunistą, to by szybko ściągał buty. Tylko prawdziwy komunista, zamiast ściągać buty, mógł się postawić. Powiedzieć: „Władza ludowa! Mówi to panu coś?” Zapewne to wkurzyło czerwonoarmistów. Wielu z nich pochodziło z ziemiańskich rodzin. Komuniści wymordowali im rodziny. Ich traktowali jako mięso armatnie. Ich towarzyszy wziętych do niewoli uważali za zdrajców. Skazali na męczeńską śmierć w nieludzkich warunkach, gdyż nie podpisali Konwencji Genewskiej. Dlatego właśnie czerwonoarmiści zadali tyle ciosów bagnetem, gdy spotkali komunistę z wyboru.

 7. Walczak jest męczennikiem. Zginął śmiercią męczeńską, ale zginął za komunizm, a nie za Polskę. Komuniści chcą ocalić nazwę ulicy nazwanej na cześć ich męczennika. Dlatego opowiadają wszystkim banialuki, że było odwrotnie, że zginął za Polskę, a nie za komunizm. Mam nadzieję, że wojewoda nie da się złapać na tak dziecinnie prosty trik.

  Radna, która krzyczy, że jest przeciwna dekomunizacji, jest za pozostawieniem nazwy ul. Walczaka. Czyż potrzeba lepszego dowodu, że Walczak był komunistą? Gdyby Walczak nie był komunistą, radnej przeciwnej dekomunizacji by na likwidacji nazwy ulicy Walczaka w ogóle nie zależało.

 8. Nie przypuszczam, by radny Marek Surmacz dał się złapać na trik komunistów. Raczej kieruje się głosem mieszkańców obawiających się kosztów, albo kieruje się solidarnością zawodową. Broni Walczaka argumentem, że całe komisariaty uciekały do lasu, gdy milicjanci wreszcie załapali o co chodzi. Argument nietrafiony. gdyby Walczak uciekł do lasu, to tak. Ale nie uciekł. Zginął, gdyż do końca wierzył w komunizm. Wierzył, że towarzysze, którzy rabują Polaków z butów, komunisty nie ruszą. Niezachwiana wiara w komunizm aż do końca. Natomiast mieszkańców, wystraszonych przez komunistów kosztami, należy informować, że nie poniosą oni żadnych kosztów w związku ze zmianą nazwy.

 9. nicelus napisał do kameleona:
  „Ile tysięcy postów pod różnymi nickami już zamieściłeś?”.

  Jeśli szukasz kolejnego wcielenia, znaczy że wstydzisz się poprzedniego. Problem zaczyna się wtedy, gdy dotyczy to dokładnie wszystkich poprzednich wcieleń kameleona. I wszystkich następnych…

  nicelus napisał do kameleona:
  „Może byś w końcu napisał po raz pierwszy coś merytorycznego zamiast samych wyzwisk?”.

  Prędzej pierwszy Polak wyląduje na Słońcu. Tak! Na Słońcu. Księżyc przy tym to pikuś…
  Czyż można oczekiwać od pustaka by przeobraził się w pełną cegłówkę?

 10. Prezydent i zastępcy nie wykrzyczeli w radiu, tak jak zrobiła to radna Wojciechowska, że są przeciwni dekomunizacji, ale po owocach ich poznacie. Aż nadto widać, że urzędnicy w magistracie twardo przy komunizmie się upierają. Walczak był komunistą i za komunizm zginął. Dla każdego, kto choć trochę jest myślicielem, jest oczywiste, że nazwa ul. Walczaka propaguje komunizm. Nie warto rżnąć głupa i się ośmieszać przed IPN-em.

 11. Całe WOP w latach 1948-1954, a następnie już tylko Zwiad WOP, ustawa lustracyjna z 2006 roku uznaje za organ bezpieczeństwa państwa. Nawet gdyby ustawa lustracyjna uznawała jedynie Zwiad WOP za organ bezpieczeństwa państwa, to przecież nie ma to nic do nazw ulic propagujących komunizm. Lustracja i nazwy propagujące komunizm, to są dwie zupełnie różne rzeczy.

  W latach 80. XX w. formacje i sprzęt (głównie pojazdy) WOP wspomagały działania MO i ZOMO w walkach z demonstrantami sprzeciwiającym się stanowi wojennemu. Niektóre pododdziały WOP kierowane były w tym celu do służby w tak zwanych Rezerwowych Oddziałach Milicji Obywatelskiej (ROMO). Jeżeli nie może być ulicy LWP, to tym bardziej nie może być ul. WOP.
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/41203,ul-Ludowego-Wojska-Polskiego.html

 12. Ul. Kruczkowskiego Leona jest w wykazie nazw do zmiany IPN:
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany

  Tu jest obszerne uzasadnienie IPN:
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/40207,ul-Kruczkowskiego-Leona.html

  Jeżeli jednak ktoś chce komunizm propagować, to jest przeciwko ustawie dekomunizacyjnej i wymyśla jakieś „widzi mi się”, aby tylko się do tej ustawy nie zastosować.

  Dlatego uważam, że jeżeli samorząd na koszt państwa nie zmienił nazw w terminie, to teraz powinno państwo zmienić te nazwy, ale już nie na koszt państwa, lecz na koszt samorządu.

 13. A może byś tak nicelu zmieniał ulice u siebie.Podobno uciekałeś z Polski jak kundel a teraz masz coś do powiedzenia o Polsce i Polakach?Nie bądź dzieckiem niemiecki komunisto.

 14. >> to można przecież emigrować do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

  i taka będzie w Polsce jak kaczorowi nie załozy się kolczatki

 15. Sam jesteś komunistą, jeżeli jesteś przeciwko dekomunizacji.

 16. nicelusku.Jesteś osłem komunistycznym doskonale znając język rosyjski,czyli język twoich dowódców.Śpiochu -pobudka była?

 17. Y – „i taka będzie w Polsce jak kaczorowi nie załozy się kolczatki”

  Oj, boją się komunistyczne pomioty Kaczyńskiego, bardzo boją.

 18. „Oj, boją się komunistyczne pomioty Kaczyńskiego” mówisz pomioty Kaczyńskiego/? Piotrowiczów masz na myśli?Czy on sam siebie się już boi?

 19. Tu masz komunistyczny ośle jeszcze w temacie piosenkę Шулера, melodię skomponował Włodzimierz Korcz, słowa napisał Леонид Дербенев, śpiewa Джемма Халид:
  https://www.youtube.com/watch?v=NoNaCi8WXV4

  Gorzów sprzeciwiając się ustawie dekomunizacyjnej napluł w twarz polskim i rosyjskim ofiarom tego zbrodniczego ustroju.

 20. agent śpioch nadaje.
  nicelus napisał(a):
  05.10.2017 o 19:47 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dodaj komentarz