Wyższe kary za przestępstwa drogowe

17:02

10 stycznia 2017

Informacyjna Agencja Radiowa

Rząd za zaostrzeniem kar za przestępstwa w ruchu drogowym. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji m.in. kodeksów karnego i wykroczeń, mają zostać podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu.
Dziś przepisy przewidują za to karę od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Resort chce podniesienia dolnej granicy zagrożenia karą do 2 lat więzienia. Zaproponowano także wprowadzenie nowego typu przestępstwa, jakim stałaby się ucieczka kierowcy przed pościgiem policji lub innej służby – groziłoby za to do 5 lat więzienia. Natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie groziło do 5 lat więzienia, gdy dziś grozi za to do 3 lat więzienia.
Z kolei wykroczenia drogowe mają się przedawniać w sprawach, w których wszczęto postępowanie, dopiero po trzech latach od momentu ich popełnienia. Dziś przedawnienie następuje po dwóch latach. Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy mają być obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz o ewentualnym zatrzymaniu mu w przeszłości prawa jazdy.

3 myśli na temat “Wyższe kary za przestępstwa drogowe”

  1. Cóż za głupota z tymi mandatami. Przecież w Polsce wszyscy jeżdżą szybko ale przecież bezpiecznie.

  2. muszą zapchać czymś dziurę budżetową.

    Czym innym jest karanie za przestępstwa a czym innym naciąganie na mandaty ludzi który na drugi dzień po wyspaniu się po imprezie mają jeszcze jakieś promile.

  3. Kolejne bzdury. Teraz koniecznie trzeba zainstalować kamerkę. Policjant stwierdzi , że uciekasz i broń się. Nie masz szans. Jazda bez prawka i co z tego? Będą jeździć bez prawka. To wszystko oprócz terroru władzy powoduje ignorowanie prawa. Jak się bronić? Swobodny dostęp do broni palnej może wymusić szacunek wobec obywatela. Teraz można go traktować jak bydło bez jakichkolwiek praw.

Dodaj komentarz