Zakończyła się transplantacja pędzliczka

13:41

4 grudnia 2017

Iwona Krawczyk

W ostatni weekend wynajęci przez miasto briolodzy, czyli specjaliści od mszaków, przeszczepiali pędzliczka z wyciętych na Kostrzyńskiej drzew. Mech został przybity do drzew rosnących m.in.  przy Dąbrowskiego i Matejki .
Na rosnących w rejonie Kostrzyńskiej drzewach odkryto liczne, jak na polskie warunki, gniazda tego częściowo chronionego mchu. Te drzewa zostały – pod nadzorem specjalistów – wycięte i złożone w jednym miejscu, na tak zwanym nieużytku ekologicznym.

Briolodzy pobrali z sześciu drzew 30 próbek kory z mchem, każda wielkości około 20 centymetrów kwadratowych, które zostały przybite drobnymi gwoździkami do wybranych wcześniej starszych drzew na ulicach Dąbrowskiego, Matejki i Kostrzyńskiej.

Operacja transplantacji pędzliczka kosztowała 15 tysięcy złotych.

– Będziemy co najmniej przez rok monitorować, czy transplantacja udała się – poinformowała dr Anna Rusińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

pobierz.php

12 myśli na temat “Zakończyła się transplantacja pędzliczka”

 1. jprd. W schronisku brak karmy na zimę a miasto wydaje 15K na mech.. Ludzie mają nasr@ne

 2. Jakby tak pod mikroskopem zbadać chodniki pod domami „ekolo-przybudówki” radnej i bojówek można by dostrzec liczne rzadko występujące (rzadko badane, że występują) bezcenne mikroorganizmy. Całe to rozdanie młodych radnych okazało się wielką klapą pomimo wykształcenia, technologii, dostępu do gadżetów hi-tech, komputerów, internetów, portali społecznościowych, komórek – pokazali totalną nieumiejętność korzystania z tego. Kompromitację i brak jakichkolwiek działań na rzecz mieszkańców, szkodzenie, kłótnie, prywatę, stołki, awantury. Są radnymi i śmieją się, że na tym można żyć i utrzymywać znajome towarzystwo w poplątanych instytucjach z rozdania.

 3. coooooooooooooo? gwoździami przybijają coś tam do zdrowego, żyjącego drzewa ,, skandal , czy tam mieszkają jacyś sygnaliści , -o zgrozo

 4. 15 tysiaków na jakiegoś pędzliczka to prawdziwy skandal w sytuacji, gdy biedny aliment Kijowski nie ma na bilet komunikacji miejskiej, żeby dojechać do galerii sklepów z markowymi ciuchami.

  niezalezna.pl/210327-zbiorka-dla-bylego-lidera-kod-u-przyniosla-skutek-jedno-zdjecie-a-w-sieci-beczka-smiechu

 5. Ewentualna wycinka drzew na ww. ulicach zablokowana na lata. Idealnym, honorowym miejscem na pędliczka i eko nieużytek powinny zostać działki Ludków dla miasta w końcu byłby to dla nich zaszczyt. Oczywiście powinni być wykwaterowani do mieszkań socjalnych na rok, żeby nie przeszkadzać pędliczkowi w rozwoju. I wszystko w gratisie.

 6. Mam na trawniku mech. Nie wiem, czy to pędzliczek, ale też jest pod ochroną, gdyż ogródek jest ogrodzony i zamykany. Mech jest narażony na niekorzystne działanie środowiska, gdyż w bezpośrednim otoczeniu mchu szczekają psy, doraźnie i krótkookresowo powodując przekroczenie norm dopuszczalnego hałasu dla spokoju mchu.
  Do przeszczepu oferuję 100% posiadanego mchu, razem ze wszystkim, żeby pozbyć się tego chwasta na zawsze.
  W ramach promocji szczepki (komplet) sprzedam za 10 tys. pln, 5 tys. będzie można „odpalić” dla biednego Kijka Alimenta.

 7. ludzie mają nasr@ne co nie Joseph Bonk, a może ci do człowieczeństwa daleko?

 8. Bardzo tanio się dla miasta Gorzowa skończyło. Niemiecka kolej tylko w Stuttgarcie wyda 15 milionów euro na przesiedlenie jaszczurek i cały projekt opóźni się o 18 miesięcy. Trzeba przesiedlić ok. 6.000 szt. jaszczurki zwinki. przesiedlenie jednej kosztuje między 2.000 i 4.000 euro. Przyrodnicy upominają o lepsze planowanie. Ochrona gatunków nie musi być aż tak droga, jeżeli w odpowiednio wcześnie się o niej pomyśli.
  http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2017-05/stuttgart-21-eidechsen-deutsche-bahn-umsiedlung

 9. dla zdrowo myślącego człowieka tyle pieniędzy wydanych bez sensu trzeba było go wywieść gdzieś gdzie nie będzie blokował wycinki drzew

 10. Wzdłuż ul. Piłsudskiego wycinają już te, które były sadzone w 2012 i 2013 r. Może magistrat się obawia, że mchem porosną?

Dodaj komentarz