Powietrze w Gorzowie- GeoGorzów ostrzega, magistrat uspokaja

12:00

13 listopada 2017

Marcin Sasim

Elżbieta Kobelak

Dziennikarka Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: e.kobelak@radiogorzow.fm. Tel. 95 725 82 61.

Tak złego powietrza w naszym mieście, jak dotąd sensory nie odnotowały – podaje na Facebooku GeoGorzów. Wczoraj o godz. 18 przy ul. Teatralnej, ul. Wybickiego, w całym centrum Gorzowa powietrze było wyjątkowo złej jakości. Rekord padł na os. Poznańskim, gdzie normy przekroczone zostały wielokrotnie. Tymczasem miejscy urzędnicy przekonują, że nie ma powodów, by wszczynać  alarm smogowy.  – W naszej pracy bazujemy na danych z  akredytowanych  stacji pomiarowych. A z nich jasno wynika, że w ciągu kilku ostatnich dni  ilość pyłów w powietrzu nie została przekroczona – mówi nam dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa gorzowskiego magistratu Natalia Chyża:

Natalia Chyża zaznacza, że sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna, a według prognoz jakość powietrza będzie się niestety pogarszać. Miasto liczy jednak na pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, które pozwolą przynajmniej części mieszkańców na likwidację pieców. Nie wszystkim zależy jednak na takiej zmianie:

 

O jakość powietrza w Gorzowie zapytaliśmy dziś rano mieszkańców Śródmieścia:

Miejscy strażnicy zapowiadają wzmożone kontrole, które mają wykazać, czym gorzowianie palą w swoich piecach. Uniemożliwienie strażnikom takiej kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia. Jak mówi komendant Andrzej Jasiński, strażnicy mają już wytypowane miejsca do kontroli:


Jak dodaje komendant Jasiński, z dotychczasowych kontroli wynika, że zaledwie kilka procent kopcących kominów to skutek spalania śmieci. Za większość z nich odpowiadają przestarzałe piece i słabej jakości paliwo:


Od października przyszłego roku w życie wejdzie obowiązek montowania już pieców nowej generacji, pozwalających na znaczne ograniczenie szkodliwych substancji do środowiska.

Według informacji podawanych na Facebooku przez GeoGorzów dziś rano w okolicach ul. Okrzei powietrze jest już dobrej jakości. Podobnie przy ul. Kosynierów Gdyńskich, al. Konstytucji 3 Maja, Gwiaździstej czy Strażackiej. Nieco lepsze niż wczoraj i w nocy, ale nadal złej jakości powietrze odnotowują sensory na Zawarciu i Wieprzycach.

Tymczasem urzędnicy zachęcają mieszkańców do śledzenia pomiarów jakości powietrza także na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakładce „ pomiary jakości powietrza”.

 

23 myśli na temat “Powietrze w Gorzowie- GeoGorzów ostrzega, magistrat uspokaja”

 1. To rejony domków. Jak palą wszystko co pod ręką to nie dziwię się

 2. Dobrze, że ostrzegacie, ale co do cholery robi Straż Miejska i radni bezradni?! :-/
  Mieszkam obok Stadionu żużlowego, wczoraj powietrze żarło płuca, a dzieci to już nie powiem :-/

  ZRÓBCIE COŚ Z TYM!
  może niech Radio Gorzów interweniuje u władz, niech ruszą tyłki~!

 3. W Baczynie na Osiedlu Sportowym ( same domki jednorodzinne ) też jest bardzo złej jakości powietrze i nic z tym samorząd nie robi.Jestem ciekawa czy sensory odnotowują jakość powietrza na tym terenie.

 4. Bieda w mieście, to palą czym popadnie. JW niech rankingiem zamożności zacznie się chwalić. Ale najpierw trzeba na nim popracować i tu jest problem.

 5. a ja chciałem dotacje na kocioł gazowy , to mnie w UM wyśmiali , -nie ma kasy i tyle

 6. @ Wyborca

  Zamożność to rośnie w miastach akademickich.

  W miastach robotniczych nic nie rośnie, może poza pączkującymi montowniami z pracą za najniższą krajową i biedą w pełnym rozkwicie.

 7. Najczęściej wystarczy jeden stary dziad w swoim domku i jego piecem do którego wrzuca wszystko co się da, żeby zagazować i zadymić gryzącą mgłą całe osiedle. Generalnie jestem tego zdania, że jak jest sieć miejska sieć ciepłownicza powinien być zakaz indywidualnego ogrzewania. Ludzie nie kupują dobrego węgla bo nawet w składach nikt nie wie jakie ma on parametry. Pali się butami, butelkami pet, szmatami, starymi meblami. Jak jakiś dziad płacze, że go nie stać na gaz albo węgiel zamiast śmieci to czas się przeprowadzić do kawalerki w bloku a nie wielki dom z garażem i palenie byle czym a na 200 metrach mieszkają 2 osoby. Ostatnio miałem okazję jechać pociągiem z takim kopcącym w swoim domu sąsiadem. Siedziałem za nim i powiem wam, że jako jedyny zostawił puste butelki pod fotelem i papierki po kanapkach. Europa przecież to posprzątają.

 8. do ja z Kostrzyńskiej@ kocioł gazowy kupisz za mniej niż 2 tyś złotych. Taniej niż telewizor jaki ma każdy na pół ściany. Jak podliczysz gadżety w garażu, ps2, bajeranckie smartfony, nagłośnienie w samochodzie, itp. to kupno kotła to pryszcz

 9. A może kupić z 4 drony z zamontowaną aparaturą pomiarową i kontrolować na bieżąco?

 10. Dziwnie się czuję, jako mieszkaniec, że jeden pracownik Urzędu Miasta, prowadzący portal Geo Gorzów straszy, a inny uspokaja. Dość duża rozbieżność, nawet jeśli są to prywatne informacje kogoś, kto prywatnie prowadzi portal.

 11. hahah- co ty za bzdury prawisz ? przyzwoity kocioł kosztuje 4000 i więcej za 2 tyś to w Casto ,możesz „koze” kupić i palic czym chcesz , nie masz pojęcia to nie maluj

 12. wytnijcie jeszcze więcej drzew to powietrze będzie jeszcze gorsze i to cały rok!!!

 13. Można mieć las w mieście ale powietrze lepsze nie będzie dopóki „nowobogaccy” w domkach „na kredyt” będą palić u siebie wszystkie rakotwórcze śmieci i inne rzeczy. Nie stać cię na ogrzewanie to się nie buduj . Gdzie jest straż miejska ??? Powinny być kary i to liczone w tysiącach ..

 14. Straż Miejska i kontrole?! To jakiś żart. Gdyby jednak Straż Miejska chciał popracować to zalecam kontrolę pieców pod adresem Kosynierów Gdyńskich 91-94. Rozpałka zaczyna się zazwyczaj jak się ściemni by nie było widać koloru dymu.

 15. Straz miejska pracuje do 16. Wiec po 16 hulaj dusza piekła nie ma…

 16. jak mówi Dyrektor Wydz. Ochrony Środowiska i Rolnictwa „Średniogodzinowa wartość dopuszczana pyłu PM10 wynosi 280 mikrogramów na m3 i ona nie została przekroczona”. Skąd takie informacje? Według ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 24 sierpnia 2012 r.
  w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu w Polsce poziom dopuszczalny substancji w powietrzu dla pyłu zawieszonego PM10 wynosi 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni-roczny). http://dziennikustaw.gov.pl/du/2012/1031

 17. „Tymczasem urzędnicy zachęcają mieszkańców do śledzenia pomiarów jakości powietrza także na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakładce „ pomiary jakości powietrza”.”

  Nie ma czegoś takiego jak zakładka „ pomiary jakości powietrza” ani nie można nigdzie na tej stronie dokonać „śledzenia pomiarów jakości powietrza”.
  Lipa~!

 18. Miejscy urzędnicy nie widzieli problemu z Taumerem, efekty na Walczaka i Warszawskiej. Nie widzieli problemu z Borowskiego – kilka miesięcy naprawa usterek z protokołu odbioru. Z wieloma tematami nie widzą problemu. A te problemy są i widzą je gorzowianie. A w ogóle czemu ta pani tak wolno czyta? Ma nas za upośledzonych?

 19. I jeszcze na temat kontroli wszelakich – instytucje kontrolujące pracują do 15:00, 16:00. Jak jakiś zakład spala jakiś badziew, że czarny śmierdzący dym idzie w okna mieszkańców centrum, ale robi to po 22:00, to nie ma komu tego skontrolować. Bo wtedy NIE PRACUJĄ! Jak pójdą w dzień i dostaną papier na zakup opału – spalacz śmieci ma spokój. Mieszkańcy zaś niekoniecznie.

 20. Na Matejki ponoć nawet psy nie chcą wychodzić na spacer od smrodu i zadymienia !!! Wszystkie meble z osiedlowych śmietników znikają niemal od ręki a następnie prawdopodobnie do pieca !!!

 21. @Tomek Zielenski
  Zobacz załącznik nr 4 do podanego przez ciebie rozporządzenia. Przepis stanowi, że wyniki pyłu zawieszonego PM10 okres uśredniania wyników pomiarów dotyczy doby, a poziom alarmowy dla PM 10 wynosi 300 µg/m3. Natomiast w przepisie określono poziom informowania o dużym stężeniu przy przekroczeniu 200 µg/m3.

 22. Ekolog — ty to jesteś pewnie sygnalista ,znaczy kapuś

Dodaj komentarz