Zmiana przepisów ustawy przywróci blask cmentarzowi Świętokrzyskiemu? Radny S.Pieńkowski pisze do wojewody w tej sprawie

15:00

3 listopada 2017

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl

Przewodniczący Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Pieńkowski pisze do wojewody w sprawie cmentarza Świętokrzyskiego w Gorzowie.

Nekropolia znajduje się pod opieką parafii przy ulicy Warszawskiej, niestety utrzymanie miejsca przerasta duchownych. Sebastian Pieńkowski chce, by na cmentarzu wznowić pochówki, co pomoże parafii we właściwej opiece nad nekropolią.

W piśmie do wojewody przewodniczący Rady Miasta zwraca się m.in. z prośbą o podjęcie pilnych działań zmierzających do zmiany ustawy o cmentarzach z 1959 roku:

Sebastian Pieńkowski przekonuje, że przywrócenie pochówków na cmentarzu Świętokrzyskim pozwoli parafii należycie utrzymać to miejsce. Obecnie na przeszkodzie stoją przepisy, które mówią np. o wymaganej odległości między granicą cmentarza a zabudowaniami mieszkalnymi:

Cmentarz Świętokrzyski został założony około 1890 roku. Na zabytkowej nekropolii przy ul. Warszawskiej jest pochowanych około 7 tysięcy osób. Spoczywają tam m.in. powstańcy wielkopolscy, więźniowie obozu Ravensbrück czy Franciszek Walczak, milicjant zamordowany przez Rosjan, a dziś patron najdłuższej ulicy w mieście.

Dodajmy, że w poprzednich latach były już podejmowane próby wznowienia pochówków na cmentarzu Świętokrzyskim, jednak spotkały się one z protestami mieszkańców z ulicy Nowej i ulicy Głowackiego.

Pismo – cmentarz Świętokrzyski

4 myśli na temat “Zmiana przepisów ustawy przywróci blask cmentarzowi Świętokrzyskiemu? Radny S.Pieńkowski pisze do wojewody w tej sprawie”

  1. Radny S Pieńkowski pisze do wojewody… a mówili ,że w PiS to pisać tylko kilku umie i tylko w W-wie ,hm musiał się dokształcić w międzyczasie – ale jaja

  2. Cytat: „Franciszek Walczak, milicjant zamordowany przez Rosjan.”

    To przecież nie tak było! Zmarł w szpitalu na skutek ran odniesionych w ulicznej bójce o buty. Nie chciał oddać butów, które zgodnie z prawem należały się żołnierzowi radzieckiemu. Armia Czerwona nie była zaopatrywana w buty i miała prawo rekwirować buty na potrzeby wojska. Przecież nie mogli na bosaka na Berlin iść. Poza tym nie wiadomo czy to byli akurat Rosjanie. Do Armii Czerwonej wcielano różne narodowości. Mogli więc być to żołnierze narodowości na przykład: nienieckiej, uzbeckiej, tatarskiej, ukraińskiej, białoruskiej, polskiej czy żydowskiej.

  3. Kiedyś zmarłych chowano przy kościołach, w obrębie murów kościelnych. Kościoły, jak wiadomo, były położone centralnie w miejscowości. Później to się zmieniło i zmarłych chowano poza murami miejskimi. Wraz z ogólnym pruskim prawem państwowym (Allgemeinen Preußischen Landrecht) z 1806 sprawa została uregulowana prawnie. Ze względów higienicznych zostało zabronione chowanie zwłok wśród terenów zabudowanych. Czy warto polskie przepisy cofać do XVIII wieku z powodu grobu komunisty z MO i PPR?

  4. A nie można udostępnić cmentarza dla nowych pochówków z zastrzeżeniem że dotyczy to tylko kremacji?

Dodaj komentarz