Rozpoczęły się obchody Gorzowskiego Sierpnia ’82 r z udziałem prezydenta RP

We wtorek po południu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. – największego w historii woj. lubuskiego wystąpienia przeciw komunistycznemu reżimowi.

Uroczystość odbywa się na skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 sierpnia 1982 r., nieopodal katedry.

Przewidziano wystąpienie prezydenta oraz odsłonięcie instalacji artystycznej, która ma przypominać o wydarzeniach sprzed 40 lat. Prezydent wręczy także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce.

31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie odbyła się duża demonstracja, a okazją była druga rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziemie gorzowskie wezwało do udziału w niej mieszkańców miasta, m.in. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Wokół katedry zgromadziło się około 5 tys. ludzi, choć są też opinie, że było ich znacznie, nawet dwa razy więcej. Odśpiewano hymn państwowy i pieśni patriotyczne, była wspólna modlitwa.

Krótko potem do akcji wkroczyła Milicja Obywatelska, a zamieszki trwały kilka godzin i ogarnęły różne części miasta. ZOMO użyło armatek wodnych i gazu łzawiącego. Milicja zatrzymała 137 osób, a po kolejnych dniach liczba ta wzrosła do 202. W związku z tymi wydarzeniami 26 osób zostało skazanych na kary do czterech lat więzienia.

W czasie stanu wojennego było to jedno z największych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy, do jakich doszło w zachodniej części Polski. Na skwerze 31 sierpnia 1982 r., nieopodal katedry, znajduje się pamiątkowa tablica z najważniejszymi informacjami o tej manifestacji. (PAP)

 

 

Exit mobile version