W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii tej lecznicy operację robotem chirurgicznym da Vinci. Tym samym szpital dołączył do grona kilkunastu placówek w Polsce, które wykorzystują takie urządzenie – poinformowała we wtorek rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
Zabieg chirurgiczny przeprowadzono 17 maja br. u 63-letniego gorzowianina cierpiącego na nowotwór prostaty. Wykonał go sześcioosobowy zespół pod kierunkiem kier. Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowskiego szpitala Piotra Petrasza.
Operacja odbywała się pod okiem Piotra Kani – certyfikowanego lekarza szkoleniowego dla systemu robotycznego da Vinci. Przebiegła zgodnie z planem i pacjent czuje się dobrze.
„Dzięki systemowi da Vinci możemy nie tylko skutecznie z niemal zegarmistrzowską precyzją usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i skrócenie okresu rekonwalescencji”
– powiedział Petrasz.
Korzyści dla pacjenta jest więcej. Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić mu maksymalny komfort życia po zabiegu prostatektomii, polegającym na usunięciu gruczołu krokowego, i jednocześnie zachować funkcje układu moczowego i sprawność seksualną.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w kraju, które zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli całkowicie nieodpłatnie dla pacjenta.
Wykonując zabieg z zastosowaniem da Vinci, lekarz operator – w odróżnieniu od innych technik chirurgicznych – nie jest bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota specjalistyczną konsolą, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu.
Zakup urządzenia był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.