Dziś Dzień Matki. Jakie są lubuskie mamy okiem statystyków?

Dziś Dzień Matki. Jakie są lubuskie mamy okiem statystyków?

Fot. Envato

26 maja obchodzimy Dzień Matki. To szczególne święto, honorujące wszystkie mamy. Stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie, za wsparcie w trudnych chwilach, troskę i bezwarunkową miłość.

Z okazji Dnia Matki Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze opublikował infografikę przedstawiającą statystyczny obraz lubuskich mam oraz to, jak zmieniała się ich sytuacja w ostatnich pięciu latach.


Jak wynika z analizy GUS, w 2020 roku statystyczna Lubuszanka zostawała mamą po raz pierwszy w wieku ok. 27 lat – o mniej więcej rok wcześniej niż w pozostałej części kraju.

W ubiegłym roku mamami w naszym województwie zostało po raz pierwszy 3575 pań, a łącznie 8634 osoby.

Wśród mam w regionie, 253 miały co najwyżej 19 lat. 306 kobiet zostało mamą (po raz pierwszy lub kolejny) mając 40 lat lub więcej. Najwięcej lubuskich mam przybyło w grupie wiekowej 25-29 lat (łącznie 2749).

Autorzy analizy przyjrzeli się także opiece żłobkowej. W 2020 roku takich miejsc na mapie regionu było 88 (placówki publiczne i prywatne) a przebywało w nich 5797 dzieci. W porównaniu do roku 2015, w którym liczba placówek wynosiła 47 z 3216 dziećmi pod opieką, udało się osiągnąć prawie 50 proc. wzrost.

Systematycznie rośnie też odsetek dzieci objętych opieką żłobkową. W 2020 roku było to co szóste dziecko, przy czym w miastach co piąte, a na wsi co dwudzieste piąte.

W każdej grupie wiekowej rośnie także systematycznie wskaźnik zatrudnienia Lubuszanek. Jak pokazują dane badania BAEL, najbardziej aktywne są obecnie panie w przedziale wiekowym 40-49 lat, w którym prawie 80 proc. kobiet jest aktywna zawodowo.


Psycholodzy są zgodni co do tego, że kluczowym elementem warunkującym poprawny rozwój dziecka – to jak radzi sobie potem w szkole, czy w późniejszym życiu – jest siła relacji z matką. Ta specyficzna więź kształtuje jego mentalność, psychikę i życie społeczne. Pozwala rozwijać mocne związki emocjonalne.

Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach.

W Polsce święto liczy już 107 lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie. Dzień Matki ma dwie niezależne historie – europejską i amerykańską.

W Europie, już w starożytnej Grecji składano uroczyste ofiary matkom boginiom, będącym symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten odnowiono w XVII stuleciu w Wielkiej Brytanii. W tzw. Mothering Day do tradycji należało dawanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Ten obyczaj przetrwał do około XIX wieku. Powrócono do niego po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych.

Jego początków należy szukać w końcu XIX wieku – najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w 1914 roku Kongres zatwierdził Dzień Matki, jako święto narodowe.

Exit mobile version