Innowacyjne porozumienie miasta i akademii

Fot. Łukasz Kulczyński/rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża prof. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża prof. Elżbieta Skorupska – Raczyńska podpisali porozumienie, którego efektem ma być rozwój naukowy i gospodarczy Gorzowa.

Porozumienie ma charakter długofalowy. Będzie się opierać na współdziałaniu w ramach powołanego przez uczelnię Akademickiego Centrum Transferu Innowacji, w obszarze społecznym, środowiskowym oraz innowacji technologicznych.

– Cieszymy się z tego porozumienia, które rozszerza możliwości naszej współpracy. Wierzę, że będzie to korzyść obopólna – powiedział prezydent Jacek Wójcicki podczas podpisania porozumienia.

– Deklarujemy pełną otwartość ze strony władz miasta. Gorzów potrzebuje uczelni i idącego za tym wsparcia intelektualnego, wsparcia wiedzą, umiejętnościami technicznymi. Będziemy wspierać starania uczelni na rzecz jej rozwoju na każdym jej poziomie – dodał.

Współpraca miasta i akademii będzie również obejmowała partnerów otoczenia gospodarczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz gorzowskie instytucje edukacyjne.

To pomoże w tworzeniu nowoczesnych technologii oraz absorbowaniu ich na potrzeby miasta i regionu. Będzie miało wymiar praktyczny. Pozwoli podmiotom, współpracującym w ramach tworzonego ośrodka rozwoju innowacji, na możliwość opracowywania i wdrażania innowacyjnych projektów, finansowanych ze źródeł zewnętrznych.

– Nasze plany zmierzają w kierunku powołania Akademickiego Centrum Transferu Innowacji. Temu Centrum będą podlegały wydziałowe ośrodki innowacji, które powstaną na każdym wydziale Akademii – poinformowała prof. Elżbieta Skorupska – Raczyńska.

Powołanie Centrum umożliwi realizację innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych zgodnych
z potrzebami miasta i regionu i środowiska gospodarczego. Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu są potrzebne, nie tylko dla obecnie funkcjonujących przedsiębiorców, ale również dla przyszłych inwestorów. Utworzenie Centrum przyczyni się też do uatrakcyjnienia ofert pracy i rozwoju dla osób, które migrują w poszukiwaniu zatrudnienia w innowacyjnych branżach.

Działalność Centrum będzie obejmować różnego rodzaju badania, takie jak zastosowanie informatyki oraz sztucznej inteligencji w rozwiązaniach dla gospodarki, digitalizację procesów, optymalizację
i automatyzację procesów przemysłowych, budowę rozwiązań smart-city, badanie alternatywnych źródeł energii oraz innowacyjnych technologii w zakresie energetyki i jakości środowiska.

inf. za um.gorzow.pl

Exit mobile version