O wojennych uchodźcach i pomocy dla nich na gorzowskiej AJP

„Obecne wyzwania pracy socjalnej w Polsce i w Niemczech” to hasło dwudniowej konferencji naukowej, która odbywa się w gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża. Wydarzenie, choć podzielone na kilka tematycznych paneli, przede wszystkim odnosi się do obecnej sytuacji uchodźców wojennych z Ukrainy.

Jak nam powiedziała prof. dr hab. Beata Orłowska, dziekan Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, w obecnej sytuacji geopolitycznej warto posłuchać doświadczeń Niemców. Z uchodźcami, choć ekonomicznymi a nie wojennymi, nasi sąsiedzi mają doświadczenie już od dawna.

Z wymiany doświadczeń wynika, że praca socjalna w różnych krajach wygląda inaczej – podkreśla z kolei prof. Małgorzata Ciczkowska – Giedziun z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Zdaniem jednej z niemieckich studentek, która bierze udział w konferencji, dla pracowników socjalnych najważniejsze teraz powinno być to, że uchodźcy z Ukrainy potrzebują pomocy wieloletniej.

Poza zagadnieniami dotyczącymi pracy socjalnej, podczas konferencji poruszano też m.in. temat dotyczący ukraińskich dzieci i ich stresu pourazowego oraz jak ucieczka przed wojną odbija się na zdrowiu. Zastanawiano się także, jakie formy wsparcia powinno otrzymać miasto Gorzów w związku z pomocą niesioną uchodźcom.

Exit mobile version