Szpitala Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zachęca osoby cierpiące na problemy z rękoma, m.in. zespół cieśni nadgarstka czy łokieć tenisisty, do konsultacji z jego ortopedami. Schorzenia te wynikają z obecnego trybu życia i można je z powodzeniem leczyć – poinformowała rzeczniczka gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
„Chcemy i potrafimy dolegliwości ręki i dłoni skutecznie leczyć. Nasza poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej pracuje w każdy dzień powszedni, ale pacjentów z problemami dotyczącymi rąk zapraszamy szczególnie w pierwszą i trzecią środę miesiąca” – powiedziała lekarz ortopeda Monika Dejnowicz ze szpitala w Gorzowie.
Przyczyną wielu schorzeń ręki jest nadmierne, długotrwałe i jednostronne obciążenie małych mięśni dłoni i przedramienia. Tak dzieje się np., gdy długo piszemy na klawiaturze komputera, używamy myszki komputerowej czy korzystamy ze smartfonu. Problemom zdrowotnym sprzyja też praca z wykorzystaniem narzędzi, a także np. gra na instrumentach muzycznych.
Specjaliści wskazują, że ręce, a w szczególności dłonie, są bardzo skomplikowaną i złożoną konstrukcją. Każda, najmniejsza nawet dysfunkcja, jest dokuczliwa, a zespół cieśni nadgarstka, tzw. łokieć tenisisty czy zmiany w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka często prowadzą do kłopotów z utrzymaniem kubka czy długopisu.
Poza leczeniem cieśni nadgarstka, łokcia tenisisty i deformacji ręki w wyniku zmian w stawie śródręczno-nadgarstkowym wojewódzka przychodnia chirurgii urazowo-ortopedycznej w gorzowskim szpitalu zajmuje się także badaniem, diagnostyką, leczeniem zachowawczym i kwalifikowaniem do leczenia operacyjnego.