Najmniej oszustw „na wnuczka” w Lubuskiem

grafika: KMP Zielona Góra

Przez sześć miesięcy 2021 roku nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Straty za pierwsze półrocze wyniosły ponad 63 mln złotych. Najwięcej pieniędzy oszuści wyłudzili od mieszkańców województw łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego – poinformowała PAP Komenda Główna Policji.

Ze statystyk KGP wynika, że najmniejszym zainteresowaniem oszustów cieszyły się pieniądze zgromadzone przez seniorów z województwa lubuskiego, gdzie przez pół roku oszukano 26 osób, podkarpackiego – 37 ofiar, opolskiego – 40 osób i warmińsko-mazurskiego, gdzie odnotowano 49 podobnych przypadków.

Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez policję wynika, że w od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku co najmniej 1176 starszych osób straciło oszczędności życia w związku z oszustwami popełnionymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „funkcjonariusza CBŚP”. Straty wyniosły 63 557 479 zł. Dzięki czujności swojej, osób bliskich bądź np. pracowników banku w ponad 900 przypadkach nie doszło do przekazania gotówki.

Przez ostatnie pół roku funkcjonariuszom policji udało się zatrzymać 89 osób podejrzanych o udział w oszustwach „na wnuczka”, czy „na policjanta”, z czego 24 osoby zatrzymano na tzw. gorącym uczynku. Policjanci odzyskali także blisko 3,5 mln złotych, które wcześniej seniorzy przekazali oszustom.

Asp. szt. Szubska zwraca uwagę, że w wakacje oszuści „nie będą próżnować”. „Wiedzą doskonale, że to czas, kiedy seniorzy zostają pozostawieni sami sobie, bo ich krewni wyjeżdżają. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a przestępcy to wykorzystują. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu starsze osoby. Informujmy rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobre serca, ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się, gdy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy, albo przekazanie ich na rzekomą policyjną akcję. Zwróćmy uwagę, aby zanim oddadzą pieniądze obcej osobie, zawsze upewnili się, czy rzeczywiście prawdziwy wnuczek potrzebuje pomocy” – apeluje policjantka.

63 miliony złotych, które polscy seniorzy utracili przez pierwsze pół roku to kwota wyjątkowo wysoka. Tyle samo pieniędzy wyłudzono metodą „na wnuczka” i „na policjanta” przez cały 2018 rok. A każdego roku straty są wyższe. W 2019 roku „wnuczkowa mafia” wzbogaciła się o ponad 72 miliony złotych kosztem polskiego emeryta, a w roku 2020 o 89 milionów.

Exit mobile version