Jakie rodzaje alergii wyróżniamy? 4 główne typy uczuleń, o których musisz wiedzieć!

Alergie stanowią jedno z najpowszechniejszych wyzwań dzisiejszego świata, dotycząc coraz to większej liczby osób. W niniejszym artykule omówimy cztery główne rodzaje alergii, omawiając ich charakterystyczne objawy, a także alergeny.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe obejmują przede wszystkim takie pokarmy, jak krowie mleko, jaja kurze, orzechy, zboża, ryby i owoce morza oraz owoce, a w szczególności cytrusy czy truskawki. Wśród najpowszechniej występujących objawów możemy wyróżnić te, dotyczące bezpośrednio układu trawiennego, w tym nudności, biegunki, zaparcia, wzdęcia czy wymioty, ale również wypryski skórne.

Alergie kontaktowe

Alergie kontaktowe, nazywane również alergiami skórnymi, stanowią najpopularniejszy rodzaj uczuleń, który – w zależności od nasilenia – może objawiać się zarówno dolegliwościami w postaci swędzenia, jak i poważniejszymi zmianami skórnymi. Do najpopularniejszych źródeł uczuleń zaliczamy guziki spodni i spódnic, paski do zegarków, biżuterię i monety, zawierające śladowe ilości chromu oraz niklu, a także konserwanty, wchodzące w skład kosmetyków.

Alergie wziewne

Objawy alergii wziewnych, takie jak rzadki katar o wodnistej konsystencji, nieustanne łzawienie oczu, uporczywy kaszel czy uczucie nadmiernego zmęczenia i znużenia, mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby, borykające się z problemem alergii wziewnej, w większości przypadków uczulone są na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów), roztocza kurzu oraz pleśń. Warto także podkreślić, iż nieleczona dolegliwość może prowadzić do rozwinięcia się astmy oskrzelowej.

Alergie iniekcyjne

Alergia iniekcyjna, choć jedynie sporadycznie występująca, może przynieść za sobą poważne konsekwencje, wliczając w to wstrząs anafilaktyczny, skutkujący niekiedy śmiercią. Jej źródła obejmują reakcje alergiczne, wywołane wskutek przyjęcia leku, zarówno doustnie, jak i w postaci zastrzyku, a niekiedy po wykonaniu zabiegu znieczulenia anestezjologicznego.

Leki na alergie – niezastąpione narzędzie w walce z różnymi rodzajami uczuleń

Niezależnie od źródeł uczulenia, preparaty na alergię stanowią nieocenioną pomoc w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dzięki działaniu przeciwhistaminowemu, nie tylko zwalczają katar, świąd, problemy ze strony układu pokarmowego czy łzawienie, ale również wzmacniają układ immunologiczny i łagodzą stan zapalny.

Exit mobile version