Termos obiadowy – praktyczne porady na temat jego użycia i konserwacji

Termos obiadowy to bez wątpienia jeden z najbardziej przydatnych elementów turystycznej kuchni, ale nie tylko. Przydaje się w pracy, na wycieczkach, podczas górskich wędrówek czy rodzinnych pikników. To jeden z tych gadżetów, który zawsze okaże się udanym prezentem – tym bardziej, jeśli trafi w ręce osoby kochającej outdoor i aktywności na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, jak go wykorzystać, konserwować i używać tak, aby nasze posiłki poza domem były czystą przyjemnością.

Idealny sposób na ciepły posiłek!

Nie ma nic lepszego, niż zjedzenie ciepłego, domowego obiadu, podczas długiej wyczerpującej wędrówki – szczególnie kiedy pogoda nas nie rozpieszcza. Pamiętajmy, że najlepiej sprawdzą się tu dania półpłynne czy jednogarnkowe np. zupy, gulasze, leczo, sosy z ryżem lub makaronem. Zajmują większą objętość wewnątrz termosu, przez co dłużej utrzymują wyższą temperaturę. Ciekawym pomysłem jest wcześniejsze zalanie termosu wrzątkiem, następnie wylanie go, a dopiero na końcu wypełnienie naszym daniem, przez co jeszcze dłużej utrzyma ciepło i sprawi, że po otwarciu zarówno temperatura, jak i aromat potrawy będą po prostu obłędne. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez ukochanej owsianki, czy musli – nic straconego, ponieważ termos przechowa je idealnie. Często zapomina się, że termos obiadowy doskonale utrzymuje wysoką, ale i niską temperaturę. Dlatego, jeśli jesteś fanem zup na zimno, np. gazpacho czy chłodnika litewskiego – przelej ją koniecznie do swojego ulubionego termosu.

Jak odpowiednio czyścić swój termos obiadowy?

Pierwsza i najważniejsza zasada to taka, aby starać się czyścić swój termos obiadowy, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Na przykład, kiedy będziemy mieli dostęp do bieżącej wody lub tuż po powrocie do domu lub schroniska górskiego. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wewnątrz i łatwiej będzie nam utrzymać termos w czystości. Jeśli nie jest mocno zabrudzony, wystarczy umyć wnętrze wodą wymieszaną z płynem do naczyń. Można do tego wykorzystać delikatną szczotkę do czyszczenia butelek. Niektóre termosy nadają się do mycia w zmywarce, dzięki specjalnej technologii malowania proszkowego. Nie każdy termos obiadowy można myć w ten sposób, ale takie ułatwienie oferuje między innymi marka Primus, która słynie z solidnego wykonania termosów i ciekawych rozwiązań, ułatwiających ich użytkowanie. Możesz znaleźć je pod linkiem: https://www.e-horyzont.pl/camping/kuchnia-turystyczna/termosy-turystyczne/termosy-obiadowe.html. Dodatkowo termosy Primus wykonane są ze specjalnych materiałów, które chronią ich wnętrze przed wchłanianiem zapachów i smaków, co, niestety, jest częstym zjawiskiem w przypadku innych marek, a przede wszystkim starszych modeli, znanych nam z dzieciństwa (mowa o starszym pokoleniu turystów).

Termos obiadowy dla dzieci – czym się różni?

Dobrej jakości termosy na jedzenie dla dzieci powinny wyróżniać się dodatkowymi elementami, które uniemożliwią wyślizgnięcie się termosu z małych rączek i wylania jego zawartości. Mogą posiadać na przykład dodatkowe silikonowe elementy czy uchwyty. Ich szata graficzna powinna zachęcać dzieci do posiłku. Nawet największy niejadek patrząc na swój piękny, kolorowy i modny termos, nabierze ochoty na domowy posiłek. Termos na jedzenie dla dzieci powinien być dopasowany pod względem wielkości – najmłodsi nie muszą przecież dźwigać ponad półlitrowego termosu. Tego typu rozwiązania dla dzieci posiada w swoim asortymencie wspomniana już marka Primus.

Exit mobile version