47-letni Norbert, mieszkaniec Gorzowa Wlkp. walczy z białaczką. Mężczyzna potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego od tzw. genetycznego bliźniaka. Rodzina mężczyzny oraz fundacja DKMS zachęcają potencjalnych dawców szpiku do rejestracji. Będzie to można zrobić już 5 sierpnia.
Okazja do zarejestrowania się w bazie dawców będzie podczas kilku plenerowych imprez w naszym mieście zaplanowanych do jesieni. Do zgłaszania się i ratowania życia zachęca Mateusz Lis, koordynator ds. rekrutacji dawców w DKMS:
Najbliższa akcja już w sobotę 5 sierpnia, w godzinach 12.00 do 20.00 i to w trzech lokalizacjach – na Bulwarze Zachodnim, Bulwarze Wschodnim oraz na Starym Rynku. Sama rejestracja w bazie dawców szpiku trwa zaledwie 10 minut. Mówi Tomasz Smoliński, który dwa lata temu został dawcą szpiku:
Dawca dla Norberta
47-letni Norbert z Gorzowa z chorobą zmaga się już 6 lat.
– W 2017 r. po raz pierwszy usłyszałem diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Stoczyłem bitwę, którą wygrałem dzięki autoprzeszczepowi. Okazało się jednak, że choroba wróciła… W lipcu dowiedziałem się od lekarza, że mam wznowę. Aktualnie przyjmuję chemioterapię i jestem przygotowywany do przeszczepienia szpiku. Tym razem będę go potrzebował od dawcy niespokrewnionego. Być może to właśnie Ty jesteś moim bliźniakiem genetycznym?
– czytamy na stronie dkms.pl, w materiale „Dawca dla Norberta”.
Mówi jego żona Agnieszka:
Zapytaliśmy mieszkańców czy popierają tego typu akcje wsparcia chorych:
Jak dotąd fundacja ma zarejestrowanych ponad 1 900 000 potencjalnych dawców.
W jaki sposób pobiera się krwiotwórcze komórki macierzyste?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciagu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.