Analiza wiarygodności kredytowej: czym jest i jakie elementy ją kształtują?

Analiza wiarygodności kredytowej: czym jest i jakie elementy ją kształtują?

Analiza wiarygodności kredytowej: czym jest i jakie elementy ją kształtują?

Zaciągnięcie kredytu w każdym przypadku wiąże się z oceną wiarygodności kredytowej. Jeśli bank ocenia kredytobiorcę źle, to ten nie ma szans na przyznanie finansowania. Dlatego warto dbać o to, aby nie mieć żadnych opóźnień w spłacie poprzednich zobowiązań. Warto mieć świadomość, w jaki sposób banki oceniają przyszłego kredytobiorcę.

Wiarygodność kredytowa – czym jest?

Tak naprawdę każdy bank może nieco inaczej oceniać przyszłego kredytobiorcę. Nie każdy oficjalnie przyznaje, jakie kryteria należy spełnić i jaką posiadać historię kredytową, aby finansowanie otrzymać jak najszybciej. Warto podkreślić, że banki punktują każdego potencjalnego kredytobiorcę. Biorą pod uwagę posiadane przez niego zobowiązania i terminowość spłat. Dlatego nasza wiarygodność kredytowa uzależniona będzie od ilości zobowiązań i od tego, czy się z nich wywiązujemy. Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić historię kredytową. Okazuje się, że nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zalogować się na stronę BIK, a będziemy mieć dostęp do wszystkich zobowiązań oraz do naszych ocen i punktacji. Posiadanie konta na stronie BIK zmniejsza też ryzyko wyłudzenia kredytu na nasze dane, ponieważ po każdej czynności na naszym koncie, dostajemy specjalny alert i łatwo możemy zweryfikować czy jest to nasze działanie, czy jednak oszustów.

Zdolność kredytowa – jak ją budować?

Marzenia o kredycie na mieszkanie lub samochód mają szansę spełnić się szybciej, jeśli będziemy regularnie dbać o własną historię kredytową. Wiele osób decyduje się na robienie zakupów na raty. Zakup pralki, lodówki lub mebli na kredyt, pozwoli na budowanie pozytywnego wizerunku i zwiększy szansę na szybkie udzielenie kredytu w przyszłości. Należy jednak pamiętać, aby raty spłacane były regularnie. Nie możemy dopuszczać do powstania zaległości, ponieważ wtedy nasz wskaźnik wiarygodności kredytowej spada i w oczach instytucji finansującej nie jesteśmy już rzetelnym kredytobiorcą. Oczywiście w przypadku niewielkich opóźnień na małe kwoty, wciąż mamy szansę na udzielenie finansowania, jednak jego kwota na pewno będzie niższa niż w przypadku braku zaległości i dobrej ocenie BIK. Pamiętajmy o tym, że każdy bank indywidualnie rozpatruje złożone wnioski kredytowe. Może okazać się, że finansowanie uzyskamy dopiero w kolejnym banku. Warto jednak podkreślić, że wszystkie nasze działania zapisywane są na naszym koncie i wnioskując o kredyt, bank ma możliwość sprawdzenia tego, ile razy składany był wniosek i ile razy instytucja go odrzuciła. Dlatego warto zachować przerwę pomiędzy wnioskami.

Jak ocenia się wiarygodność kredytową?

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie oceniana jest wiarygodność kredytowa. Opierają się głównie na ocenie punktowej. Do jej wyliczenia stosowana jest formuła matematyczna. Wiarygodność oceniana jest poprzez porównanie do klientów, którzy mają już na swoim koncie kredyty. Im większe podobieństwo profilu, tym wyższa ocena potencjalnego kredytobiorcy. Ocena punktowa obliczana jest na podstawie przesłanych do BIK informacji. Przekazują je banki oraz SKOK-i. Jest ona jednak obliczana tylko wtedy, jeśli klient spłaca co najmniej jeden kredyt od sześciu miesięcy. Ocena punktowa wyrażona jest w skali od 1 do 100 i im jest wyższa, tym większa szansa dla instytucji finansowej, że kredyt spłacany będzie w terminie. Jeśli jednak mamy już na swoim koncie niespłacane zobowiązania, to możemy pożegnać się z wizją szybkiego uzyskania kredytu. Oczywiście w przyszłości może być to możliwe – wystarczy, że spłacimy obecne zobowiązania i poprawimy ocenę punktową.

Jeśli marzymy o wzięciu kredytu a nasza wiarygodność w oczach instytucji finansowej nie wygląda najlepiej, to mamy możliwość, aby ją poprawić. Wystarczy regularnie spłacać aktualne zobowiązania i na nowo budować pozytywny wizerunek. Możemy zdecydować się np. Na wzięcie czegoś na raty. Wiele osób właśnie w taki sposób pracuje nad dobrą oceną punktową.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/wskaznik-wiarygodnosci-kredytowej-czym-jest-i-jak-go-sprawdzic/ypcxb79

Czym jest wiarygodność kredytowa i co na nią wpływa? | Finanse Rankomat

Exit mobile version