Rozpoczynamy nowy cykl kulturalny. W każdą sobotę, w naszych serwisach, będziemy prezentować jedną z gorzowskich instytucji kultury. Chcemy przybliżyć naszym słuchaczom ich ofertę, to czym się chwalą i jak widzą swoją przyszłość.
Nasz cykl rozpoczynamy od Muzeum Lubuskiego. Placówka powstała we wrześniu 1945 roku i była pierwszą tego typu instytucją kultury na ziemiach zachodnich. Główna działalność muzeum polega na ochronie zabytków dziedzictwa kulturowego. W zbiorach znajdziecie dzieła sztuki, skarby archeologiczne ale i przedmioty, które jeszcze niedawno służyły w domach naszych dziadków. Placówka prowadzi działalność w czterech lokalizacjach: w Gorzowie w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ulicy Warszawskiej i w Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej, w Santoku w Muzeum Grodu Santok i w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu. Od kilku lat placówka intensywnie otwiera się na mieszkańców. Mówi dyrektor muzeum Ewa Pawlak:
Mieszkańcy mogą obserwować także ciągłe wzbogacanie muzealnych zbiorów, choćby na przykładzie odkryć archeologicznych, których w ostatnich latach w Gorzowie i okolicach jest pod dostatkiem:
Zwiedzanie muzeum jest odpłatne. Są jednak dni i wydarzenia podczas których możemy zwiedzić wszystkie lokalizacje gorzowskiego muzeum za darmo. Jednym z nich jest Noc Muzeów. Impreza ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców:
Większość wydarzeń plenerowych, organizowanych głównie w Zespole Willowo -Ogrodowym przy ulicy Warszawskiej również jest darmowa.
To co koniecznie trzeba zobaczyć w muzeum to zbiór Arsenał – mówi historyk sztuki Krzysztof Jędrzejczak:
Zbiór Arsenał zobaczycie w gorzowskim Spichlerzu. Drugą, z najbardziej wartościowych wystaw, jest zdaniem Krzysztofa Jędrzejczaka wystawa porcelany francuskiej, którą obejrzeć można w willi przy ulicy Warszawskiej.
Z kolei Muzeum Grodu Santok proponuje odwiedzającym przeniesienie w czasie do początków państwa polskiego. Nowo otwarta wystawa zaskakuje odwiedzających. Mówi kierownik Małgorzata Pytlak:
Muzeum ma także wiele propozycji dla najmłodszych. – Obecnie realizujemy kolejny taki projekt – mówi Katarzyna Chorążyczewska z działu upowszechniania i promocji
Premiera już wkrótce. Bajkę będzie można zobaczyć m.in. na YouTube
Obecnie muzeum realizuje dużą inwestycje w Bogdańcu. – To teraz nasz najważniejszy cel – mówi dyrektor Ewa Pawlak:
W planach na najbliższe lata są prace na terenie Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ulicy warszawskiej w Gorzowie:
Nieoficjalnie wiemy także i o innych starach dotyczących rozwoju muzeum, jednak muzealnicy, póki co wolą zachować milczenie obiecując informacje gdy plany zaczną przechodzić do realizacji.
O działalności muzeum, realizowanych wystawach i projektach możecie przeczytać także na stronie internetowej placówki i na Facebooku.