Jak psycholog może pomóc w radzeniu sobie z depresją?

Jak psycholog może pomóc w radzeniu sobie z depresją?

Jak psycholog może pomóc w radzeniu sobie z depresją?

Mówiąc o depresji, tak naprawdę mówimy już o bardzo poważnej chorobie cywilizacyjnej. To choroba, która dotyczy coraz więcej osób. I to niezależnie od wieku, majątku czy pozycji społecznej. Dlatego nie można lekceważyć depresji. Nie można jej nazywać modą ani fanaberią. Zamiast tego należy otaczać wsparciem osoby w depresji. A jeśli sam podejrzewasz, że cierpisz właśnie na depresję, nie wahaj się poszukać profesjonalnej pomocy.

Ludzki organizm jest niezwykle złożony. W dodatku nikt nie ma gwarancji na to, że któraś z części ciała nagle nie zacznie szwankować. Jedni mają problemy z kręgosłupem, inni cierpią na problemy ze stawami czy bólami brzucha. A jeszcze inni mają problemy z mózgiem. A to może doprowadzić na przykład do rozwoju depresji. Depresja to prawdziwa, ciężka i bardzo groźna choroba. Nie wystarczy „chcieć” przestać mieć depresję. Trzeba też wdrożyć odpowiednie leczenie i podjąć terapię. To może być trudne, ale efekty są tego warte.

Czym jest depresja?

Depresja to podstępna choroba cywilizacyjna, która atakuje mózg. Często może rozwijać się w sposób praktycznie niezauważony aż do momentu, w którym rozwinie się tak bardzo, że znacząco utrudni lub wręcz uniemożliwi chorej osobie normalne funkcjonowanie.

Depresja może dotknąć wszystkich – kobiety, mężczyzn, osoby starsze, dorosłe, dzieci i młodzież. Nikt nie ma immunitetu, nikt nie jest w stanie powiedzieć, że jest całkowicie odporny na depresję. Dlatego choroba ta jest taka groźna.

Jest też potencjalnie śmiertelna. Nieleczona ciężka depresja może w końcu doprowadzić do myśli, planów i prób samobójczych. Może też skłaniać osoby chore do aktów autoagresji, by ból fizyczny przyniósł chwilową ulgę i złagodził ogromne napięcie i cierpienie psychiczne.

Dlatego osoby z depresją potrzebują pomocy. Często potrzebują jej już w zakresie najbardziej podstawowym. Dla osób w depresji problemem może być już wstanie z łóżka, codzienna higiena czy sprzątanie domu lub przygotowanie sobie obiadu. To też kwestie, w których możesz pomóc. Najważniejsza jest jednak pomoc systemowa – psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – to specjaliści, którzy mogą pomóc w przypadku leczenia depresji.

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji mogą być bardzo różnorodne. Czasami depresja może rozwinąć się na skutek traumy. Jednego, silnie szokującego wydarzenia, które wstrząsnęło fundamentami życia danej osoby. Może to być przeżycie wypadku, bycie świadkiem śmierci czy ciężka choroba w rodzinie.

Jednak może zdarzyć się tak, że depresja rozwija się, chociaż pozornie, dana osoba wiedzie szczęśliwe, spokojnie życie. Przyczyn depresji nie upatruje się bowiem wyłącznie w trudnych, traumatycznych przeżyciach. W grę mogą wchodzić również przyczyny biologiczne. Nawet najmniejsze problemy z neuroprzekaźnikami, zaburzenie działania chemii w mózgu, mogą prowadzić do wielu zaburzeń, w tym właśnie do rozwoju depresji.

Czynniki genetyczne też mają znaczenie. Choć nadal jeszcze trwają badania w tym zakresie, już istnieją dowody na to, że osoby, które w rodzinie miały kogoś z depresją, są statystycznie bardziej narażone na jej rozwój.

Objawy depresji

Objawy depresji mogą być bardzo różne i mieć różnorodne nasilenie. Dlatego depresja to tak podstępna i trudna do zdiagnozowania choroba. Osoba z depresją nie musi być ciągle smutna i ciągle płakać. Depresja często charakteryzuje się obniżeniem nastroju, jednak może też objawiać się poprzez kompletny brak emocji.

Osoba w depresji będzie czuła coraz większą, wewnętrzną pustkę. Będzie brakowało jej motywacji do działania. To, co wcześniej sprawiało jej radość, każde hobby czy sposób na spędzanie czasu, zacznie być całkowicie obojętne. Do tego może dochodzić coraz bardziej pogłębiająca się izolacja społeczna. Taka osoba może nie mieć sił ani ochoty na spotkania z innymi ludźmi, nawet najbliższymi.

Z biegiem czasu może mieć coraz mniej siły i motywacji do wszystkiego – do pracy, do nauki, do sprzątania po sobie, czy w końcu do utrzymywania higieny osobistej, czy wręcz wstawania z łóżka

Mogą pojawić się też myśli i plany samobójcze, w skrajnych przypadkach zakończone próbami samobójczymi. Częsty jest też problem z autoagresją.

Specjalista, taki jak psycholog, jest często w stanie zauważyć i poprawnie zidentyfikować już pierwsze niepokojące objawy, dlatego jeśli czujesz, że masz jakiś problem, nie wahaj się skorzystać z pomocy. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Psycholog – pierwsza pomoc w depresji

Psycholog to specjalista, który może być dla Ciebie pierwszą linią wsparcia w depresji. Może nakierować Cię, pomóc Ci zrozumieć co się z Tobą dzieje i dlaczego. Może też poprawnie zidentyfikować rozwijającą się depresję i być dla Ciebie dużym wsparciem.

Jeśli psycholog będzie podejrzewał, że cierpisz na depresję, będzie Cię wspierał w całym procesie walki. Może też skierować Cię do lekarza psychiatry i psychoterapeuty. Leczenie depresji wymaga bowiem podejścia kompleksowego i współpraca tych specjalistów jest bardzo ważna dla procesu Twojego powrotu do zdrowia.

Exit mobile version