Zakup nieruchomości w Gorzowie w 2024 roku — jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Zakup nieruchomości w Gorzowie w 2024 roku — jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Zakup nieruchomości w Gorzowie w 2024 roku — jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Oszczędzałeś, odkładałeś i kalkulowałeś po to, aby móc kupić nieruchomość w Gorzowie w 2024 roku? Jeśli właśnie stoisz przed podejmowaniem najważniejszych decyzji związanych z inwestycją, przygotuj się odpowiednio do całego procesu. Czego warto się dowiedzieć? Co zrobić przed sfinalizowaniem zakupu? 

5 rzeczy, które warto zrobić przed kupnem nieruchomości

Jeśli czeka Cię zakup nieruchomości, z pewnością masz wiele pytań dotyczących formalności czy aspektów technicznych. Nie da się udzielić prostej odpowiedzi na każde z nich. Warto jednak zapoznać się z 5 aspektami istotnymi dla całej procedury, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces zakupu.

1. Przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości finansowe

Zanim zaczniesz szukać oferty sprzedaży mieszkania dla siebie, zastanów się nad tym, czego potrzebujesz lub czego w najbliższym czasie będzie potrzebowała Twoja rodzina. Zwróć uwagę na to, jaki metraż jest niezbędny do tego, abyście mogli wygodnie funkcjonować, w jakiej lokalizacji chcesz zamieszkać, czy interesuje Cię rynek wtórny bądź pierwotny.

Wyniki takich analiz zestaw z własnymi możliwościami finansowymi. Zdecyduj, jaką kwotę możesz przeznaczyć na inwestycję w nieruchomość. Następnie sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe w związku z cenami w danym rejonie. Jeśli tak, możesz przejść dalej. Jeśli nie, poszukaj kompromisu — zdecyduj, czy ważniejszy jest dla Ciebie metraż, lokalizacja czy np. rok budowy obiektu.

2. Podejmij decyzję dotyczącą finansowania zakupu nieruchomości

Kolejnym ważnym krokiem jest zdecydowanie, w jaki sposób sfinansujesz zakup nieruchomości. Tego rodzaju inwestycja to obecnie koszt średnio kilkuset tysięcy złotych + wydatki na remont czy wykończenie. Mało kto może przeznaczyć tak duże środki ze swoich oszczędności. W związku z tym wiele osób decyduje się sięgnąć po dodatkowe źródło pieniędzy — kredyt gotówkowy bądź hipoteczny.

Kupno mieszkania na kredyt hipoteczny czy gotówkowy — jakie różnice są między nimi? 

Kredyt hipoteczny ma charakter celowy. Możesz go zaciągnąć na zakup, remont, budowę czy rozbudowę nieruchomości. Uzyskane środki można przeznaczyć dokładnie na to, co wskażesz we wniosku kredytowym. W ramach zobowiązania możesz uzyskać nawet kwotę ponad miliona złotych na okres do 35 lat. Oprocentowanie w tym wypadku jest umiarkowane. Może mieć zmienny lub stały charakter. Możesz sprawdzić w kalkulatorze kredytu hipotecznego, ile będzie wynosiła rata zobowiązania przy interesującej Cię kwocie.

Z kolei kredyt gotówkowy ma niecelowy charakter, więc środki pozyskane w jego ramach możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie będzie tego analizował. Zobowiązanie możesz zaciągnąć na kwotę nieco ponad 250 tysięcy złotych i na maksymalny okres 10 lat. Kredyt gotówkowy jest często wysoko oprocentowany. Wszystko to — wraz z ograniczonym okresem kredytowania — przekłada się na stosunkowo wysokie raty w kontekście finansowania inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.

Jak zdecydować, która opcja finansowania opłaca się bardziej? 

Dla osób, które chcą kupić nieruchomość, zasadniczo lepszym wyborem jest kredyt hipoteczny — stworzony z myślą o finansowaniu właśnie tego typu inwestycji. Wymaga on wkładu własnego (mogą go zastąpić rządowe gwarancje), odpowiedniej zdolności kredytowej i wypełnienia szeregu formalności. Pozwala jednak sfinansować nawet dużą inwestycję.

Czy i kiedy sprawdzi się kredyt gotówkowy? Będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli brakuje Ci niewielkiej kwoty na zakup, remont czy wykończenie mieszkania, a nie chcesz obciążać nieruchomości hipoteką. W takiej sytuacji mniejsza liczba formalności i krótszy okres spłaty będą plusem. Możesz skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego, aby upewnić się, jak będą wyglądały warunki zobowiązania w konkretnej sytuacji.

3. Zdobądź wiedzę dotyczącą transakcji kupna nieruchomości

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami i obowiązkami. Należą do nich przygotowanie umowy przedwstępnej (zawiera się ją np. z deweloperami), konieczność dokonania oceny stanu technicznego nieruchomości czy np. zobowiązania podatkowe. Warto w ramach przygotowania się do transakcji wnikliwie zapoznać się ze swoimi obowiązkami, aby wiedzieć, co i jak zrobić już po zakupie.

4. Zacznij z wyprzedzeniem analizować lokalny rynek nieruchomości

Jeśli planujesz zakup nieruchomości za kilka miesięcy, już dzisiaj zacznij się orientować w tym, jak wygląda lokalny rynek. Dzięki temu dowiesz się, jakie są ceny, na jaki wydatek się nastawić i co się opłaci. Zyskasz też większą szansę na znalezienie atrakcyjnego mieszkania, bo będziesz mieć więcej czasu na poszukiwania.

5. Po znalezieniu idealnego mieszkania dokładnie sprawdź jego stan techniczny

Po znalezieniu pozornie idealnego mieszkania zachowaj sceptycyzm. Choć może się wydawać, że ma ono wszystko, czego potrzebujesz, mogą w nim występować liczne (ukryte) wady. Skorzystaj z usług osoby zajmującej się profesjonalnie odbiorami technicznymi, aby sprawdziła poszczególne elementy konstrukcji, szczelność izolacji czy okien. Dzięki temu unikniesz w przyszłości konieczności usuwania poważnych usterek i ponoszenia związanych z tym kosztów.

Kupno nieruchomości jest ważną procedurą, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Umożliwia ono znalezienie dla siebie najlepszej opcji i uniknięcia popełniania błędów na etapie podejmowania decyzji i finalizacji transakcji.

Exit mobile version