11 stycznia w Warszawie, przed budynkiem przy ul. Wiejskiej, Prawo i Sprawiedliwość organizuje „Protest Wolnych Polaków”. Ma być to manifestacja w obronie wolności słowa i wolności mediów.
Dziś w Gorzowie do tematu odnieśli się lubuscy polityce PiS w tym europoseł Elżbieta Rafalska:
Wybory samorządowe
Politycy Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się także do zbliżających wyborów samorządowych. – To teraz priorytet — mówił poseł Marek Ast
Nazwiska kandydatów na prezydentów z list Prawa i Sprawiedliwości powinniśmy poznać na przełomie stycznia i lutego.
Protest Wolnych Polaków
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w piątek po południu (29 grudnia) zamieścił na platformie X nagranie, w którym zachęcał do wzięcia udziału w proteście, który ma się odbyć w Warszawie 11 stycznia.
– Spotkajmy się 11 stycznia o godz. 16, tu przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie zaprotestujmy przeciwko wprowadzaniu cenzury przez Donalda Tuska. Wyraźmy głośny sprzeciw wobec odbierania Polakom dostępu do ważnych informacji
– mówił Błaszczak.
Dalsza część tekstu pod filmem
Bądźmy razem 11 stycznia pod Sejmem. Protest Wolnych Polaków! pic.twitter.com/xWRzMjtzXY
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) December 29, 2023
– Zapraszamy wszystkich wolnych Polaków do tego, żeby przyszli 11 stycznia pod Sejm RP o godz. 16, żeby wyrazili swój protest wobec praktyk łamania konstytucji, łamania prawa, żeby wyrazili swój protest wobec wszystkich tych nielegalnych działań, z jakimi mamy do czynienia w wydaniu koalicji 13 grudnia
– powiedział szef klubu PiS.
– Bądźmy 11 stycznia razem – Protest Wolnych Polaków, zapraszam
– wezwał Błaszczak.
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.
Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17.
Polecamy
Klęska Hołowni w Sądzie Najwyższym. Maciej Wąsik nadal jest posłem
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła w czwartek (4 grudnia) postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie...
Czytaj więcejDetails