Warta na granicy stanu ostrzegawczego

388 cm wskazywał dziś rano (8 grudnia) wodowskaz na Warcie w Gorzowie. To od 2 centymetry mniej niż wczoraj, gdy rzeka osiągnęła 390 cm i tym samym przekroczyła stan ostrzegawczy.

Miasto i służby – przynajmniej na razie – nie widzą większych powodów do niepokoju, ale na bieżąco monitorują sytuację. Mówi Grzegorz Rojek, dyrektor Wydziału Zarządzani Kryzysowego Urzędu Miasta

Sytuacje na Warcie obserwuje m.in. pan Stefan, który pamięta jak wody w korycie rzeki było dużo więcej. – Do naszego domu miała wprowadzić się wtedy rodzina z Zawarcia – wspomina pan Stefan:

Gdy stan wody przekroczy 390 cm i tendencja nada będzie wzrostowa, prezydent Gorzowa będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzenia stanu ostrzeżenia przeciwpowodziowego, co będzie sygnałem dla wszystkich służb o gotowości do działań przeciwpowodziowych. Wiele wskazuje jednak na to, że stan rzeki stabilizuje się, a aktualna pogoda będzie temu sprzyjała

Dyrektor Rojek zapewnia że obecnie gorzowianie mogą czuć się bezpiecznie.

Stan alarmowy na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 9 w dorzeczu Odry

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek o przekroczeniu stanu alarmowego na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 9 w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 15 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 26 w dorzeczu Odry.

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wezbraniami wód. Najwyższy, trzeci stopień alertu, hydrolodzy wydali dla zlewni rzeki Wkry (woj. mazowieckie) oraz dla rzeki Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry (dolnośląskie) i Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru (dolnośląskie, lubuskie). Stan wody Odry środkowej swobodnie płynącej będzie nadal podnosił się: w Nowej Soli powyżej stanu ostrzegawczego, w Cigacicach i Nietkowie powyżej stanu alarmowego. W Głogowie stan wody będzie miał początkowo przebieg wyrównany, a następnie zacznie stopniowo opadać w strefie powyżej stanu alarmowego. 

– W związku z rozwojem zjawisk lodowych, w zlewni Wkry przewiduje się wahania stanu wody, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Wkrze w Trzcińcu. Na Mławce w Szreńsku przewiduje się wzrost z przekroczeniem stanu alarmowego

– napisali hydrolodzy. 

Z kolei na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych, w Osetnie w pierwszej części okresu z niewielką tendencją wzrostową.

– Stan wody Odry środkowej swobodnie płynącej będzie nadal podnosił się: w Nowej Soli powyżej stanu ostrzegawczego, w Cigacicach i Nietkowie powyżej stanu alarmowego. W Głogowie stan wody będzie miał początkowo przebieg wyrównany, a następnie zacznie stopniowo opadać w strefie powyżej stanu alarmowego

– zaznaczyli hydrolodzy. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla odcinka Bugu do ujścia Uherki i zlewni Huczwy na terenie województwa lubelskiego i Odry od ujścia Bobru do Słubic w województwie lubuskim. 

Hydrolodzy ostrzegają, że w związku ze spływem wód opadowych na Bugu i na Krznie prognozowane są dalsze wzrosty, a na Huczwie możliwa jest ponowna tendencja wzrostowa, przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych.

– Na Krznie w Malowej Górze może zostać osiągnięty stan alarmowy

– dodają. 

 

Exit mobile version