Uroczystości w Słońsku w 79 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego

79 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym Sonnenburg w dzisiejszym Słońsku, SS-mani zamordowali 819 więźniów tuż przed jego wyzwoleniem.

Dziś przy pomniku ofiar obozu spotkali się Polacy, Niemcy oraz przedstawiciele innych narodowości, które były tutaj więzione w czasie wojny.

Historię obozu w Słońsku przypomniał wójt gminy Janusz Krzyszków:

– Obóz w Sonnenburgu działał około roku. Niemcy zamordowali tam ponad 800 więźniów z różnych państw

– wspomniał Marek Cebula, wojewoda lubuski:

– Przypominamy dziś szczególnie mroczny rozdział związany z krzywdami wyrządzonymi przez Niemców tu w Słońsku – mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu:

W Słońsku działa Muzeum Martyrologii obozu Sonnenburg, gdzie odwiedzający mogą poznać tragiczną historię jego więźniów.

Jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych

Obóz Sonnenburg był jednym z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenach III Rzeszy. Więziono w nim przeciwników politycznych NSDAP, w tym socjaldemokratów oraz komunistów. Na wiosnę 1934 roku obóz przekształcono na więzienie o zaostrzonym rygorze, które funkcjonowało do 1945 roku.

Więźniami byli głównie mężczyźni. Początkowo byli to Niemcy, zwykle przestępcy, ale też np. osoby, które nie chciały odbyć służby w Wehrmachcie. Później, w 1941 roku do więzienia trafili również Polacy, którzy uciekali z przymusowych robót. Natomiast w 1942 do obozu przywożono już więźniów politycznych z zachodniej części Europy (Belgów, Holendrów, Francuzów, Norwegów, Duńczyków). Więziono również między innymi Czechów, Rosjan czy Słowaków.

W obozie panowały złe warunki, co skutkowało bardzo wysoką śmiertelnością wśród osadzonych. Dokonywano w nim licznych egzekucji, również ciężko chorych osadzonych. Podczas akcji likwidacyjnej więzienia w styczniu 1945 roku naziści zamordowali ponad 800 osób.

Od 1974 roku w Słońsku istnieje Muzeum Martyrologii. Wraz z cmentarzem jenieckim stanowią miejsca pamięci o obozie w Sonnenburgu.

Exit mobile version