Handel ludźmi to także nasz problem

fot RG

O współczesnych formach handlu ludźmi, o tym jak rozpoznać ofiary, jak im pomóc i w jaki sposób ustrzec mieszkańców przed tego rodzaju przestępstwem, rozmawiali dziś uczestnicy konferencji zorganizowanej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Handel ludźmi i niewolnictwo to problem całego świata, także nasz – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak:

Ze statystyk Straży Granicznej wynika, że w tym roku na terenie Polski wykryto 47 ofiar handlu ludzmi pochodzących między innymi z Kolumbii, Mołdawii, Ukrainy czy Filipin. Osoby te były zmuszane do przymusowej prostytucji, przymusowej pracy oraz żebractwa. Mówi kpt. Małgorzata Maciejewska, koordynator ds. zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi w Nadodrzańskim oddziale Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim:

– Niezwykle ważna jest już sama świadomość zagrożenia handlem ludźmi i niewolnictwem– podkreślał młodszy insp. Łukasz Charytonik, naczelnik wydziału prewencji komendy wojewódzkiej policji w Gorzowie . W poprzednim roku lubuska policja rozpoznała 35 przestępstw tego typu:

Dodajmy, że przy wojewodzie lubuskim działa zespół ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. W jego skład wchodzi 27 przedstawicieli służb i instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie temu zjawisku.

 

Exit mobile version