W Gorzowie zostanie wkrótce przeprowadzona kampania społeczna „Jesteś świadkiem, reaguj” i „Doświadczasz przemocy, zadzwoń”, której adresatami będą m.in.: uczniowie szkół podstawowych.
W ostatnich tygodniach do gorzowskiego szpitala trafiło dwóch, niespełna miesięcznych chłopców z obrażeniami charakterystycznymi dla zespołu dziecka maltretowanego. Obydwaj chłopcy zmarli.
Dziś w gorzowskim magistracie władze miasta spotkały się ze specjalistami z instytucji zajmujących się pomocą społeczną i ochroną zdrowia oraz przedstawicielami policji i gorzowskiego szpitala, aby wspólnie wypracować nowe formy współpracy tych instytucji, tak by zapobiec kolejnym przypadkom przemocy wobec dzieci, zwłaszcza niemowlaków w naszym regionie.
W Gorzowie pomocy można szukać w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia przy ul. Okrzei 39 lub dzwoniąc na numer telefonu 957214160. Mówi Aleksandra Lewicka, psycholog ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia:
Jak poinformował Marek Cebula, wojewoda lubuski w ubiegłym roku, w województwie lubuskim nastąpił drastyczny wzrost – o 32% – sporządzonych tzw. Niebieskich Kart. Wzrosła także, o 11%, liczba osób doznających przemocy w rodzinie:
– Trudno jest dotrzeć do tych rodzin w których wcześniej nie odnotowano przemocy – mówi Jacek Wojcicki, prezydent Gorzowa:
– Nie jest tak, że w Gorzowie mamy gorszych rodziców – podkreślał Robert Surowiec, wiceprezes szpitala przy Dekerta:
W 2023 roku w Lubuskiem pokrzywdzonych zostało 422 nieletnich, wystawiono także ponad 2700 Niebieskich Kart.