Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach przyda się OC rolnika? Odpowiedzi szukaj w tym artykule.
Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC rolników?
OC (odpowiedzialność cywilna) rolnika to polisa, która obejmuje szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Dotyczy zarówno szkód rzeczowych (uszkodzenia mienia), jak i osobowych (uszkodzenia ciała i spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu). Jest polisą obowiązkową dla właścicieli gospodarstw rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha gruntów rolnych, a także opłacających przynajmniej w części podatek rolny. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ważne!
Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje szkody, które mają związek z prowadzonym przez niego gospodarstwem. Nie ma znaczenia, gdzie doszło do zdarzenia. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel będzie oceniał, czy dana sytuacja ma związek z pracą w gospodarstwie, czy raczej z wykonywaniem czynności w życiu codziennym. W tym drugim przypadku bowiem ubezpieczenie rolników nie zadziała.
Co obejmuje ubezpieczenie OC rolników?
Ubezpieczenie OC rolników obejmuje ochroną wszelkie przypadki odpowiedzialności cywilnej, które mają związek z działalnością rolniczą. Oto najczęściej występujące sytuacje.
Osoby trzecie
W ramach polisy zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli osoba trzecia ucierpi w związku z prowadzonym przez ubezpieczonego rolnika gospodarstwem. Ubezpieczenie rolników obejmuje szkody, których następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia. Wtedy pokrywa koszty leczenia i odszkodowania dla pokrzywdzonych. Drugim przypadkiem, kiedy zadziała polisa, jest szkoda rzeczowa, czyli utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Gospodarz, domownicy i pracownicy
Ochroną objęte są szkody wyrządzone zarówno przez rolnika, jak i jego bliskich oraz osoby zatrudnione.
Przykład
Pan Mariusz zatrudnia w swoim gospodarstwie rolnym Pana Piotra, który w trakcie żniw spadł z przyczepki i złamał rękę. Ponieważ Pan Mariusz miał wykupione OC rolnika, jego pracownik otrzymał odszkodowanie, które pokryło leczenie i rehabilitację. Ubezpieczenie rolnika działa bowiem także wtedy, gdy osoba związana z gospodarstwem np. pracownik dozna wypadku przy pracy.
Pojazdy wolnobieżne
Jeśli w związku z użytkowaniem pojazdu wolnobieżnego (czyli takiego, który ma silnik i osiąga prędkość do 25 km/h) w gospodarstwie rolnym dojdzie do szkody osobie trzeciej, otrzyma ona odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC rolników.
Ważne!
Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje szkody, które wynikają z użytkowania pojazdów wolnobieżnych w związku z prowadzeniem gospodarstwa. Jeśli kombajn lub inny pojazd wolnobieżny wyjeżdża na drogi publiczne, by np. dojechać na pole, OC rolnika również obowiązuje. Trzeba jednak pamiętać, że pojazdem wolnobieżnym nie jest ciągnik rolniczy. To pojazd mechaniczny, a więc, by poruszać się nim drogami publicznymi, wymagane jest ubezpieczenie OC właścicieli pojazdów mechanicznych.
Zwierzęta gospodarskie
Jeśli Twoje zwierzęta uszkodzą mienie lub spowodują szkodę osobową, osoba pokrzywdzona otrzyma odszkodowanie z OC rolnika.
Przykład
Stado Karola pędzone po drodze uszkodziło auto sąsiada. Zniszczony został bok samochodu – mechanik ocenił, że konieczna będzie wymiana drzwi. Koszt naprawy pokryło odszkodowanie, wypłacone z ubezpieczenia OC rolników, które miał wykupione Karol.
Jakie odszkodowanie zapewnia OC rolnika?
Jak wiesz, OC rolnika pokrywa szkody wyrządzone osobie trzeciej. Z kolei naprawienie szkody oznacza wypłacenie świadczenia, które pokryje straty, ale też korzyści, które poszkodowany mógłby zyskać, gdyby nie doszło do wypadku. W ramach OC rolnika poszkodowany może otrzymać m.in.:
- zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji,
- jednorazowe zadośćuczynienie za krzywdę,
- rentę na zwiększone potrzeby,
- rentę uzupełniającą jego dochody sprzed wypadku,
- zwrot utraconych zarobków,
- jednorazowe świadczenie na przekwalifikowanie, jeśli w związku z wypadkiem nie może dalej wykonywać swojego zawodu,
- odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów np. na naprawę uszkodzonej rzeczy,
- zwrot kosztów holowania pojazdu i samochodu zastępczego, jeśli szkoda miała związek z autem.
Czego nie obejmuje OC rolnika?
Każde ubezpieczenie przewiduje szereg tzw. wyłączeń odpowiedzialności. W przypadku OC rolnika należą do nich:
- szkody rzeczowe, które wyrządzi rolnikowi jego pracownik lub bliska osoba mieszkająca z nim w gospodarstwie rolnym,
- utrata gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, dzieł sztuki itd.,
- zanieczyszczenie czy skażenie środowiska,
- szkody związane z rzeczami wypożyczonymi przez rolnika,
- szkody w mieniu, jeśli rolnik dostarczył wadliwy towar,
- itd.
Podsumowanie
Wykupując OC rolnika, nie tylko realizujesz obowiązek, wynikający z ustawy, ale także chronisz swoje finanse. W gospodarstwie może dojść do różnych wypadków, za które odpowiedzialność poniesie ubezpieczyciel. Dzięki temu nie musisz obawiać się o to, że za spowodowanie szkód rzeczowych czy osobowych przez Ciebie, domowników czy pracowników będziesz musiał płacić z własnej kieszeni.
Jeśli chcesz porozmawiać z ekspertami na temat ubezpieczenia OC rolnika, zapraszamy na tę stronę: https://cuk.pl/ubezpieczenia/rolnicze/oc-rolnika. Możesz tu zamówić rozmowę z doradcą multiagencji CUK Ubezpieczenia, zostawiając numer telefonu.