Obchody powstania NSZZ „Solidarność” oraz Gorzowskiego Sierpnia ’82

W Gorzowie rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz Gorzowskiego Sierpnia ’82. Aktualnie trwa uroczyste posiedzenie zarządu, a o godzinie 12 w Archiwum Państwowym rozpocznie się konferencja „Warto było”. Mówi przewodniczący gorzowskiej Solidarności, Waldemar Rusakiewicz:

Jakie znaczenie dla historii Polski miały wydarzenia sprzed 44 lat. Mówi profesor Dariusz Rymar:

Natomiast 31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie odbyła się wielka demonstracja, a okazją była druga rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziemie gorzowskie wezwało do udziału w niej mieszkańców miasta, m.in. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Wokół katedry zgromadziło się około 5 tys. ludzi, choć są też opinie, że było ich znacznie, nawet dwa razy więcej. Odśpiewano hymn państwowy i pieśni patriotyczne, była wspólna modlitwa.

Krótko potem do akcji wkroczyła Milicja Obywatelska, a zamieszki trwały kilka godzin i ogarnęły różne części miasta. ZOMO użyło armatek wodnych i gazu łzawiącego. Milicja zatrzymała 137 osób, a po kolejnych dniach liczba ta wzrosła do 202. W związku z tymi wydarzeniami 26 osób zostało skazanych na kary do czterech lat więzienia.

Exit mobile version