Wózek inwalidzki wymiary – jak dobrać szerokość wózka inwalidzkiego?

Wbrew pozorom wybór sprzętu rehabilitacyjnego nie jest prostym zadaniem. Niewłaściwa wysokość lub szerokość wózka inwalidzkiego pogłębiają dyskomfort pacjenta, utrudniają samodzielne poruszanie, a co gorsze – mogą przyczyniać się do rozwoju patologicznych zmian. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, kupując wózek inwalidzki!

Wymiary wózka inwalidzkiego – co mierzyć przy jego wyborze?

Wózek inwalidzki dostosowany do potrzeb pacjenta ułatwia mobilność, a tym samym zwiększa niezależność użytkownika. Wpływa również na ogólną postawę ciała oraz poprawia wsparcie bioder, pleców i nóg, chroniąc przed odleżynami, bólem oraz trudnościami w oddychaniu. Jaka jest szerokość wózka inwalidzkiego? Rozmiar sprzętu rehabilitacyjnego zawsze dobiera się indywidualnie, najlepiej w konsultacji z fizjoterapeutą.

Co dokładnie zmierzyć, by codzienne korzystanie z wózka inwalidzkiego było wygodne i praktyczne?

  • Szerokość od linii pleców do dołu podkolanowego (pacjent powinien być ustawiony w pozycji siedzącej)  – w ten sposób dopasowuje się głębokość siedziska. Zbyt głębokie będzie uciskało doły podkolanowe, natomiast za płytkie przyczyni się do gorszej stabilizacji ud.
  • Odległość od łopatek do klatki piersiowej – pomiar zbiera się w celu ustawienia pelotów bocznych pod pachami.
  • Długość ugiętego przedramienia (od łokcia do nadgarstka, a w przypadku osób z niedowładem od łokcia do palców) – wymiary pomagają dopasować długość podłokietników.
  • Szerokość ramion (należy zmierzyć odległość między barkami i dodać do wyniku 1 cm) – dzięki temu można lepiej dopasować wymiar oparcia anatomicznego.
  • Szerokość bioder mierzona w pozycji siedzącej – szerokość siedziska nie może być większa od szerokości miednicy + 3 cm, a jednocześnie nie powinna być mniejsza od szerokości miednicy + 1 cm.
  • Wysokość od czubka głowy do linii miednicy – pomiar przeprowadza się w pozycji siedzącej. Jego celem jest właściwe ustawienie zagłówka bądź przedłużanego oparcia. W przypadku gdy pacjent będzie siedział na poduszce, należy dodać jej wysokość do otrzymanego wyniku pomiaru.
  • Linia poniżej barków do dolnej miednicy – pacjenta mierzy się w pozycji siedzącej. Uzyskane wyniki pomagają prawidłowo dobrać wysokość pełnego oparcia w standardowych, elektrycznych oraz półaktywnych wózkach inwalidzkich. Jeśli użytkownik korzysta z poduszki, należy doliczyć jej wysokość do otrzymanych wyników pomiaru.
  • Od łopatek (ok. 1-2 cm poniżej dolnej linii) do dolnej linii miednicy – pomiar pobiera się przed zakupem tzw. wózków aktywnych, czyli dostosowanych do osób o większej mobilności. Takie sprzęty posiadają sztywną ramę, a ponadto są zwrotne i wyróżniają się lekką konstrukcją.
  • Odległość od podeszwy stopy do dołu podkolanowego – pomiar wykonuje się w pozycji siedzącej i przy zgiętych nogach w kolanie, aby dostosować  długości podnóżków. Ma to ogromne znaczenia, ponieważ zbyt krótkie mogą powodować, że uda zaczną się unosić. Z kolei, jeśli wózek inwalidzki będzie posiadał za długie podnóżki, stopy pacjenta nie uzyskają właściwego podparcia.
  • Od łokcia ugiętego pod kątem 90 st. do dolnej linii miednicy w pozycji siedzącej – pomiar zbiera się, żeby dostosować wysokość podłokietników. Niskie będą utrudniały pacjentowi podparcie, wysokie spowodują konieczność ciągłego podnoszenia barków.

Wózki inwalidzkie oraz ich różne rodzaje znajdziesz pod tym linkiem: https://strefa-zdrowia.com.pl/wozki-inwalidzkie/

Jaka szerokość wózka inwalidzkiego jest idealna?

Jaką szerokość ma wózek inwalidzki? Standardowe modele liczą od 40 do nawet 70 cm. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wagi i wzrostu pacjenta, a także rodzaju niepełnosprawności. Warto uwzględnić również inne czynniki, jak np. rodzaj ukształtowania terenu wokół domu czy  wielkość pomieszczeń w budynku. Jak dobrać szerokość wózka inwalidzkiego?

  • Sprawdź, jaka jest całkowita szerokość wózka inwalidzkiego z kołami, aby zweryfikować, czy sprzęt zmieści się w drzwiach i czy będzie się nim można swobodnie przemieszczać,
  • Zmierz szerokość wózka dla niepełnosprawnych po złożeniu — w  ten sposób ocenisz, czy schowasz go w bagażniku samochodu lub wybranym miejscu w domu,
  • Uwzględnij swój styl życia i rodzaj niepełnosprawności, wybierając wózek inwalidzki — wymiary warto dopasować do potrzeb pacjenta. Węższe wózki inwalidzkie są bardziej zwrotne, dlatego sprawdzają się m.in. w pomieszczeniach. Na dłuższe dystanse i spacery poza domem lepiej wybrać szersze i wygodniejsze modele.

Wysokość wózka inwalidzkiego – jaka powinna być?

Jak dobrać wysokość wózka inwalidzkiego? Przed zakupem sprzętu warto dokładnie wymierzyć:

  • Wysokość blatów, stołów i biurek — wymiary wózka inwalidzkiego powinny być dostosowane do wyposażenia domu, aby użytkownik mógł swobodnie korzystać z powierzchni roboczych,
  • Wymiary łóżek i foteli — wysokość siedziska powinna być na takim poziomie, aby umożliwić łatwe przenoszenie pacjenta z wózka na łóżko lub fotel,
  • Wysokość półek i szafek —  warto sprawdzić, czy użytkownik będzie mógł samodzielnie wyjmować i wkładać rzeczy do półek oraz szafek.

Wymiary wózków inwalidzkich – podsumowanie

Wysokość i szerokość wózka dla niepełnosprawnych wpływa na lepszą mobilność oraz postawę ciała. Odpowiednio dopasowany sprzęt rehabilitacyjny zwiększa też pewność siebie i zapewnia poczucie niezależności. Warto zatem dokładnie wymierzyć pacjenta, aby korzystanie z wózka nie stanowiło trudności. Przy wyborze odpowiedniego modelu można poprosić o pomoc fizjoterapeutę, który ma doświadczenie w pracy z osobami o ograniczonej ruchomości.

Źródła:

  1. E. Mikołajewska, Dobór wózków dla niepełnosprawnych w polskich i zagranicznych badaniach naukowych, w: Annales Academiae Medicae Silesiensis 2013, 67/1, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  2. Poradnictwo: Jak dobrać wózek i zdobyć dofinansowanie brakbarier.org/dobor-wozka/ [dostęp 11.09.24]
Exit mobile version