W gminie Otyń segregują najlepiej. Jak wypadli pozostali?

Fot. Unsplash/Paweł Czerwiński

Według danych GUS, na koniec 2018 r. najlepiej w województwie lubuskim z selektywnym zbieraniem odpadów radziła sobie gmina Otyń, gdzie zbieranych selektywnie jest 56 proc. odpadów komunalnych. W gminie wiejskiej Nowa Sól, która zajęła w tym zestawieniu drugie miejsce, wskaźnik ten wyniósł 52 proc. Na trzecim miejscu jest gmina Kolsko, ze wskaźnikiem selektywności na poziomie 49 proc.

Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra znalazły się w dolnej części zestawienia. W obu miastach selektywnie zbiera się 21 proc. odpadów komunalnych.

Ogółem, we wszystkich samorządach w Polsce 29 proc. odpadów komulnych podlegało segregacji. Miasto Sosnowiec oraz gminy Rossosz i Konstantynów to trzy samorządy, które uzyskały ponad 90 proc. poziom segregacji śmieci.

Za GUS publikujemy zestawienie gmin według uzyskanych poziomów selektywnej zbiórki odpadów w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku.

[iframe src=”//igrafika.pap.pl/interaktywne/2020/interakt_20200120_01.html” style=”border: none; width: 100%; height: 1110px;”]

Nie widzisz mapy? Kliknij tutaj

Jak wyjaśnił GUS wskaźnik „Odpady komunalne zebrane selektywnie w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku” za 2018 r. stanowi udział procentowy odpadów odebranych/zebranych selektywnie z gospodarstw domowych oraz innych źródeł w całym strumieniu odebranych/zebranych odpadów komunalnych, włączając odpady zmieszane.

Urząd podkreślił, że wskaźnik ten dotyczy zbiórki selektywnej, a nie procesów przetwarzania odpadów i nie jest wskaźnikiem ilościowym opisującym zjawisko recyklingu. Według GUS dane do wyliczaniu wskaźnika gromadzone są na formularzu M-09 „Sprawozdanie o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych”, które składają podmioty prowadzące w ciągu roku sprawozdawczego działalność związaną z gospodarowaniem odpadami – w tym odbieraniem lub zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Exit mobile version